Pastaba moterims
Lektorė atkreipė dėmesį, kad lietuvės, ypač jaunos, yra gražios moterys. Bet bėgant metams gana sparčiai sensta: grožis vysta, sveikata silpsta.
Taip būna, nes moterys velka didesnę įsipareigojimų naštą. „Jos yra geros darbuotojos, labai rūpinasi vaikais, tėvais, vyru, o apie save dažnai pamiršta“,– sakė ponia Pan.
Specialistė priminė, kad tik ta moteris, kuri nepamiršta pasirūpinti ir savimi, galės ilgiau džiaugtis išsaugota sveikata ir grožiu.
Netinkama mityba susargdina
Dažnai moterys, norėdamos išsaugoti dailią figūrą, valgo vienąkart per dieną. „Tai – klaida!“,– griežtai sakė Pan Dzinidziu. Netinkama mityba, nesveikas maistas skatina įvairių ligų atsiradimą.
„Svarbiausias dienos valgis – pusryčiai“,– akcentavo lektorė. Rytą reikėtų suvalgyti mikroelementais ir vitaminais praturtinto maisto: vaisių, daržovių, baltymų.
Per pietus galima suvalgyti ir sunkesnio maisto – žuvies ar mėsos, o vakare pasitenkinti lengvesniais patiekalais, valgių iš mėsos – vengti.
Sveiko maisto produktų piramidę lektorė iš Kinijos suskirstė gramais. Per dieną reikėtų išgerti apie 1,2 litro vandens. Makaronų ir bulvių galima suvalgyti nuo 250 iki 400 gramų, daržovių ir vaisių – 300-500 gramų.
Mėsos ponios Pan patarė suvalgyti ne daugiau kaip 50-75 gramus per dieną, žuvies – iki 100 gramų, bet pasirinkti arba žuvį, arba mėsą. Kiaušinių –25–50 gramų.
Pieno produktų patariama suvalgyti apie 300 gramų per dieną, pupelių – 30–50 gramų. Aliejaus, riebalų – 25–30 gramų, druskos ne daugiau kaip 6 gramus per dieną.
Vėlai gulti – žalinga
Sveikata priklauso ne tik nuo mitybos, bet ir nuo poilsio. „Kuo moteris ilgiau miega, tuo ji yra gražesnė“,– įsitikinusi P. Dzinidziu. Labai svarbu, kad miegas būtų kokybiškas.
Jeigu žmogus blogai miega, sutrinka jo galvos smegenų veikla, atmintis.
Specialistė patarė ilgai nenaktinėti ir miegoti eiti laiku – iki 23 valandos vakaro. Kodėl tai svarbu?
Nuo 23 iki 3 valandos ilsisi mūsų kepenys ir tulžies pūslė. Tik gerai pailsėjus šie organai bus gyvybingi dieną.
Svarbi ir kūno padėtis miego metu. „Miegodami nelaikykite rankų ant krūtinės – slėgsite širdį“,– patarė specialistė. Ji pastebėjo, kad daugelis besiskundžiančių įvairiomis sveikatos problemomis miega ant pilvo – tokios pozos reikėtų vengti.
Teisingiausia miegoti ant dešinio šono embriono poza. Svarbi aplinka, kur žmogus miega.
Lektorė pasakojo persikėlusi į naują butą, kurio langai atsukti į miesto pusę – net ir naktį į miegamąjį patenka šviesa ir triukšmas. Tai esą labai kenkia miego kokybei.
Geram miegui reikia tinkamos lovos ir patalynės. Lova neturi būti per maža, kad miegantysis jaustųsi saugiai, nebijotų iškristi.
Jeigu žmogus kenčia stuburo skausmus, lovos čiužinį reikėtų rinktis kietoką, o ne minkštą, pagalvę – neaukštą. „Europiečių mėgstamos aukštos pagalvės kenkia kaklo slanksteliams“,– pažymėjo specialistė.
Gera nuotaika saugo
„Yra žmonių, kurie niekada nesišypso ir atrodo tokie nelaimingi, tarsi jiems kažkas būtų skolingas“,– sakė ponia Pan.
Įrodyta, kad laimingi ir besišypsantys žmonės yra kur kas sveikesni už liūdnuosius. Be to, ir aplinkiniai limpa prie linksmuolių, nes nori dalytis gera energija.
„Jeigu nemokate šypsotis, įstatykite pagaliuką išilgai tarp priekinių dantų, pakelkite lūpų kampučius ir tęskite garsą: y y y. Jei ir tai nepadeda – pažiūrėkite į veidrodį, kaip atrodote su tuo pagaliuku dantyse, tada tikrai prapliupsite juoktis“,– patarė sveikatos specialistė.
Pripratę šypsotis, tai darysite nuolat. Kinijos stiuardesės net privalo laikyti šypsenos egzaminą – štai kaip svarbu būti linksmam ir skleisti gerą nuotaiką kitiems.
Gyvas tas, kas kruta
Savo paskaitą apie sveiką gyvenimo būdą Pan Dzinidziu pradėjo nuotaikingu šokiu – mankšta.
Anot specialistės, užtenka bent po dešimt minučių pasimankštinti rytais ir vakarais, kad organizmo tonusas būtų geras. Paprasti mankštos pratimai gerina ne tik fizinę formą, bet ir virškinimą. O būtent sutrikęs virškinimas žmogui prišaukia daugiausia ligų.
„Daugelis teisinasi sportui neturį laiko ir pinigų. Jeigu norite būti sveiki – judėkite“,– patarė ponia Pan. Nebūtina eiti į sporto salę. Užtenka paprastų pratimų: pašokinėti, pasukioti liemenį, pamojuoti rankomis.
Žmogus pats sau yra geriausias gydytojas, tik reikia mokėti įsiklausyti į kūno poreikius.
Stebuklinga masažo galia
Lektorė patarė praėjus pusvalandžiui po valgio sukamaisiais judesiais masažuoti pilvą aplink bambą pagal laikrodžio rodyklę. Toks masažas suaktyvina virškinimą, medžiagų apykaitą, pašalina iš organizmo cholesterolį, padeda atsikratyti riebalų pilvo srityje.
Ypač daug energetinių taškų yra ausyse, todėl jas reikėtų dažnai masažuoti. Patrinti, masažuoti iš viršaus į apačią, o kam padidėjęs kraujospūdis – ausį iš abiejų pusių trinti tarp pirštų.
Ausų masažas pagerina klausą ir visą organizmo būklę.
Jeigu silpni plaučiai, masažuojama krūtinė. Nebūtina bėgti į masažo saloną, žmogus pats sau gali padėti. Dešine ranka masažuojama kairioji krūtinės dalis, kaire – dešinioji.
Masažuojant ant ranko riešo esančią duobutę po nykščiu taip pat pagerinamas plaučių darbas.
Nugaros masažas stiprina imunitetą. „Jeigu nepasiekiate nugaros ranka, paimkite pagaliuką – visos priemonė geros“,– patarė specialistė.
Nugarą reikėtų masažuoti ir dažnai sergantiems mažiems vaikams, kad padidėtų jų atsparumas ligoms.
Plojimo terapija
Dar vienas kinų vaistas – plojimo delnais terapija. „Kadangi žmogaus delnuose yra pagrindiniai vidaus oganų veiklą stimuliuojantys taškai, intensyviai plodami delnais galime suaktyvinti visą organizmą“,– mokė sveikatos žinovė.
Pradėjus terapijos kursą pirmą dieną delnais suploti reikėtų apie 200 kartų, antrą 300 ir kasdien didinti plojimų skaičių iki 1000 kartų. Ploti reikėtų energingai, kad delnai įkaistų ir paraustų.
„Gal jums juokinga, bet paploję mėnesį ar du pasijusite kaip ant sparnų“,– sakė ponia Pan. Vidaus organai išsivalys, suaktyvės jų veikla, pagerės būklė.
Labai pavargęs ir norintis nuovargio atsikratyti žmogus gali padaužyti su kumščiu į delną – energijos padaugės. Stipriai patrinti delnus, kad šie įkaistų ir po to priartinęs prie akių kelių centimetrų atstumu pajausti iš rankų sklindančią energiją.
Pirštų galiukuose yra protinę veiklą stimuliuojantys taškai. Mušdami pirštų galiukus suaktyvinsime dalvos smegenų darbą
Vanduo – jaunystės šaltinis
Odai atjauninti kinai naudoja šaltą vandenį. Ponia Pan patarė šaltu vandeniu prausti veidą tarsi spaudžiant vandenį į odą.
Veidą ir kalą masažuoti į viršų keliamais judesiais.
Specialistė mokė vandeniu nuplautų rankų nešluostyti rankštuosčiu, o patapšnojus leisti nudžiūti – oda ilgiau išliks jaunatviška.
Žmogaus stovėsena, eisena ne tik parodo, bet ir daro įtaką sveikatos būklei.
Nugarą reikėtų ištiesti, pečius nuleisti, krūtinę atkišti į priekį, pilvą įtraukti, eiti aukštai pakėlus galvą, nesikūprinant.
„Be to, ir moterys, ir vyrai netūrėtų pūstis į šonus. Sustambėjęs kūnas – nelabai sveikas ir nelabai gražus“,– šypsojosi sveikatos žinovė iš Kinijos.
Irena BUDRIENĖ
Jono TAMULIO nuotr.
“Šiaulių kraštas”