Sutrikusi veikla
Galvos skausmas, pykinimas, bendras silpnumas – tai sutrikusios vestibuliarinio aparato veiklos požymiai. Kur yra tas organas? Jis labai mažas ir yra vidinėje ausyje. Ją sudaro kaulinis ir membraninis labirintai, čia yra vestibuliarinis aparatas ir sraigtinis bei pusapvalis kanalėliai, padedantys išsaugoti kūno pusiausvyrą. Vestibuliarinis aparatas, nors ir labai mažas, jautriai reaguoja į Žemės trauką.
Jei žmogus pakeičia savo įprastinę kūno padėtį arba jis yra supamas, vestibuliarinis aparatas “pasako” organizmui, kaip geriau išlaikyti pusiausvyrą. Bet jeigu šio mažyčio organo veikla sutrinka, prasideda nemalonios staigmenos. Jos gali pasireikšti aiškiai arba būti užslėptos.
Tie, kurie supimo sindromą jaučia aiškiai, negali naudotis jokia transporto priemone prieš tai neišgėrę vaistų. Tačiau kartais vestibuliarinio aparato veiklos sutrikimas galvos svaigimu ir pykinimu nepraeina. Gali pablogėti širdies, virškinamojo trakto veikla, gali prasidėti ausų uždegiminiai procesai.
Kai supimo sindromas būna užslėptas, nemalonūs pojūčiai patiriami keliaujant ne visomis transporto priemonėmis. Pavyzdžiui, žmogus gali važiuoti automobiliu ir nejausti nei galvos svaigimo, nei pykinimo, o skrendant lėktuvu jam pasidaro bloga. Arba važiuodamas mašina ir žiūrėdamas judėjimo kryptimi žmogus gali keliauti, o atsisėdęs nugara į kelią pajunta, kad pradeda pykinti.
Padės sportas ir kantrybė
Jeigu esate sveikas, bet jus kankina supimo sindromas, galite jį nugalėti. Tam reikia pasitelkti sportą ir kantrybę. Vestibuliarinį aparatą stiprina aerobika, bėgimas, žaidimai su kamuoliu, šuoliai į vandenį, važinėjimasis rogutėmis, leidimasis nuo kalnų slidėmis, itin padeda važiavimas dviračiu.
Iš pradžių galite pabandyti atlikti paprasčiausius pratimus: staigiai sukioti galvą, ją palenkti ir atlošti, lankstyti ir sukioti liemenį, šokinėti vietoje, ristis kūliais. Pradėdami mankštintis kiekvieną pratimą kartokite 2-3 kartus, paskui krūvį didinkite – atlikite iki 8 kartų. Kai galva nebesvaigs, pratimus kartokite 15 kartų.
Tų pratimų tikslas ir yra, kad galva nustotų suktis. Tada galite pereiti prie supimosi procedūrų. Galite suptis sūpuoklėmis, karusele, įsisiūbuoti hamake arba bėgioti ratu. Jei turite supamąjį krėslą, pasisupkite kuo dažniau.
Atsiminkite, kad turite “įtikinti” savo organizmą, kad supimasis nėra kas nors ypatinga. O norint ką nors įtikinti, reikia ir pačiam tuo tikėti. Taigi labai svarbus ir jūsų psichologinis nusiteikimas. Negalvokite apie savo pojūčius ir nemanykite, kad jums pasidarys bloga. Iš pradžių galbūt bus sunku sutelkti dėmesį kur nors kitur, bet po kurio laiko įprasite. Ir tada galėsite bet kokia transporto priemone bet kur keliauti.
Parengė L.Žukaitė
“Sekundė”