„Masažą galima daryti visiems ir visai nesvarbu, sergate Jūs ar ne, svarbiausia nepamiršti, jog masažas grąžina jėgas, padeda išsaugoti sveikatą ir suteikia žvalumo – tai mažos atostogos tada, kai jų labiausiai reikia“, – sako masažuotojas Remigijus Zvilna.
Pradžia siekia gilią senovę
Masažas – viena iš seniausių priemonių, kurias žmonės naudoja sveikatai gerinti. Senovės Kinijoje jis buvo žinomas 2500 metų prieš mūsų erą. Seniausioje kinų knygoje ne tik smulkiai aprašyti masažo būdai, bet ir mėginimai atskleisti gydomąjį jo poveikį. XVI a. Kinijoje buvo išleista 64 tomų enciklopedija, kurioje smulkiai aprašyti visi masažavimo būdai, sėkmingai taikomi iki šiol.
Indijoje masažas jau nuo 1800 metų pr. Kr. buvo taikomas visais gyvenimo atvejais: įkandus gyvatei, po įvairių traumų, sumušimų, patempimų, išnirimų, lūžimų ir pan.
Ne ką mažiau masažas buvo populiarus ir Korėjoje bei Japonijoje, kur itin didelis dėmesys buvo skiriamas savimasažui galvos ir kaklo srityje, ypač esant galvos skausmams.
Įvairūs masažo būdai buvo plačiai taikomi ir Egipte. Apie tai liudija masažo būdų pavaizdavimas papirusuose, ant bareljefų, puošusių faraonų rūmus.
Graikijoje masažas buvo vienas tuometinės medicinos elementų. Medicinos tėvo Hipokrato posakis „Gydytojas privalo turėti daugelio sričių, tarp jų ir masažo, patyrimą“, ir šiandien nepraranda savo prasmės. Jo darbų rinkinyje „Hipokrato kodeksas“ aprašyti įvairūs masažavimo būdai, jų taikymas gydymui, gyvybinių organų funkcijų stimuliavimui. Beje, senovės graikai itin didelį dėmesį skyrė higieniniams ir kosmetiniams masažams, kuriems turėjo net specialius salonus. Graikijos pirtyse masažas buvo privaloma procedūra.
Senovės Romoje masažą atlikdavo netgi kariuomenėje. Vis dėlto, žlugus Romos imperijai, masažas, kaip sveikatingumo ir gydymo priemonė, ilgam išnyko iš Europos tautų gyvenimo. Įtakos tam turėjo viduramžių krikščionybė, skelbusi, kad nuodėmė yra rūpintis mirtingo kūno sveikata ir grožiu. Tačiau tuo pačiu metu masažas ir toliau sėkmingai klestėjo Vidurinėje Azijoje, arabų ir kt. Šalyse, kurių nepalietė krikščionybė. Tik Azijoje atliekamas masažas gerokai skyrėsi nuo klasikinio Graikijos ir Romos masažo. Jis buvo atliekamas ne tik rankomis, bet ir kojomis.
Ikikarinėje Nepriklausomoje Lietuvoje masažas buvo taikomas gydymui valstybinėse ir privačiose gydymo įstaigose, taip pat sportininkų fiziniam pasiruošimui.
„Masažas – natūralus gydymo būdas, šiandien darosi vis aktualesnis. Nors daugeliui iš pirmo žvilgsnio masažavimas atrodo paprastas dalykas, iš tikrųjų ši veikla ganėtinai sunki – reikia išmanyti ne tik raumenis, suprasti ir žinoti, kur ir kaip pamygti, bet ir gebėti suvokti žmogaus psichologiją“, – tvirtina jaunas specialistas.
Kiekvienas žmogus – unikalus
Anot masažo specialisto, vienas iš svarbiausių elementų, užtikrinančių masažo efektyvumą, yra diagnostika. Pirmiausia, reikia stebėti atėjusį žmogų, pastebėti jo eiseną, kaip laiko galvą, kaip rengdamasis saugo kurią nors kūno dalį ir pan. Ne mažiau apie žmogų gali papasakoti jo oda, jos spalva, įvairūs bėrimai, šiurkštumas ir kitos savybės, būdingos vieniems ar kitiems sutrikimams. Ganėtinai daug informacijos suteikia apčiuopa, kurios metu vertinama odos paviršiaus temperatūra, švelnumas arba šiurkštumas ir kitos savybės, kurias geba pajausti rankomis masažuotojas. Informaciją papildo ir pašnekesys. „Masažuojant neretai tenka atlikti ir psichologo vaidmenį: išklausyti, palaikyti, atjausti, suteikti vilties. Paprastai žmogus iš pradžių būna kiek nedrąsus, ir tik per trečią masažo seansą pradeda išsišnekėti“, – sako masažuotojas.
Pokalbio metu svarbu išsiaiškinti, kada ligonis jaučia skausmą – dieną ar naktį. Jei skauda tik dieną, liga neįsisenėjusi ir ją pagydyti lengviau, jei skausmas vargina ir naktimis, liga gali būti sudėtinga. Vis dėlto, masažuotojas negali būti visų sričių specialistas, todėl jam būtinos kitų gydytojų rekomendacijos. Būtent dokumentų, kuriuos ligonis atsinešė iš kitų specialistų, peržiūra, padeda masažuotojui tinkamai parinkti masažą, padėsiantį žmogui pasveikti.
„Neefektyvu būtų visiems taikyti vienodą masažo techniką, nes kiekvienas kūne esantis skausmas slepia po savimi tam tikrą individualią priežastį. Tai gali būti ir įvykis ar net kito žmogaus emocija ar pasakyti šiurkštūs žodžiai. Dažnai žmogus nori pasikeisti, pakeisti savo gyvenimą į geresnį, bet kažkas trukdo, neužtenka drąsos, – pasakoja masažuotojas. – Tokiu atveju kūne gali užsifiksuoti ryžto stoka. Po visaapimančio masažo kūnui yra suteikiamas impulsas veikti, raumenys įgauna tonusą ir žmogus lengviau gali įveikti neryžtingumą, sugebėti pajudėti iš sąstingio taško – transformuotis, dažnai save nustebindamas, kad jame glūdi asmenybė apie kurią jis net nesvajojo“.
SXC.hu – Ronald Schuster nuotr.
Prilygsta vaistams, bet jų nepakeičia
Anot masažuotojo, masažas prilygsta vaistams, kuriuos mums gydytojas paskiria nuo konkrečios ligos, todėl ši procedūra turi būti taikoma tikslingai, pasirenkant tinkamą metodiką, trukmę ir kartojimų skaičių. Sergant tam tikromis ligomis po trijų–penkių masažo seansų žmogus pajaučia pagerėjimą, tačiau jei masažuotojas laiku nesustoja ir toliau tęsia gydymą, ligonio sveikata pradeda blogėti.
Profesionalaus masažuotojo pareiga – laiku sustoti ir paaiškinti pacientui, kodėl organizmui reikalinga tam tikra pertrauka. Tačiau net ir labai gerai parinkta metodika neduos teigiamo rezultato, jei masažas bus atliekamas netinkamu laiku, pavyzdžiui, gydant širdies veiklos sutrikimus masažą reikia daryti 12–15 val., atlikus jį vakare, norimo rezultato nesulauksite. Plaučius reikia gydyti nuo ryto iki pirmos valandos, o tulžies pūslę arba kepenis, atvirkščiai, – geriausia vakare.
Pasak masažuotojo, žmonės klaidingai mano, kad masažą užtenka daryti dusyk per metus. Tai pasenusi praktika. Po masažo kurso, kurio vienam užtenka penkių, kitam reikia dešimties ar penkiolikos seansų, norint, kad savijauta ilgai išliktų gera, neatsinaujintų senos problemos, skausmai, būtina reguliariai kartą ar du per mėnesį atlikti profilaktinį masažą. Jis atpalaiduoja įtemptus raumenis, gerina kraujotaką ir medžiagų apykaitą, veikia raminamai.
„Nuolat spartėjant mūsų gyvenimo tempui, daugėja ligų, kurias lemia įtampa, tačiau save palepinti atsiduodant į masažo meistro rankas reikėtų nelaukiant, kol kuri nors mūsų kūno dalis pradės apie save priminti skausmais, – primena specialistas. – Ypač tai aktualu patyrus stresą, po sunkaus ar įtempto darbo. Tuomet patartina atlikti du ar tris masažus, kad ir toliau jaustumėtės žvalūs bei energingi“.
Masažu galima ne tik sumažinti skausmus, pašalinti nuovargį, bet ir patobulinti kūno formas. Bet koks masažas skatina skaidytis riebalus, pasišalinti iš organizmo šlakus, jaunina, gražina odą. Žinoma, anot masažisto, siekiant atsikratyti nereikalingų kilogramų vien masažo neužtenka – reikalinga mankšta ir subalansuota mityba.
Padėkite sau bet kur ir bet kada
SXC.hu nuotr.
Anot masažuotojo, visai nebūtina laukti kito paskirto masažo procedūros laiko, Jūs galite ir patys padėti sau. Juolab, kad visi suprantame lytėjimo kalbą: nevalingai triname skaudamą vietą, paglostome kitą, norėdami jį nuraminti. „Masažuoti galima ir nemokant, tik masažuojant nugarą negalima liesti paties stuburo, 2-3 cm nuo jo. Patartina atlikti savimasažus, kurie naudingi jau vien tuo, kad kiekvienas jais gali sau bet kada, net sėdėdamas darbo vietoje, savijautą pasigerinti“, – sako masažuotojas.
Sėdint galima kaklą, sprandą pasimasažuoti. Trindami delnus suaktyviname juose esančius taškus, veikiančius vidaus organų veiklą. Taip pat galima patrinti ausų kaušelius. Veidas masažuojamas ir pasitepant kremu.
„Tai ypač paranku nuolat skubančioms moterims, – dalija patarimus masažuotojas, – tik reikia tai daryti taisyklingai, išlaikant tris linijas – nuo nosies link ausų, nuo lūpų ir nuo smakro. Tomis pačiomis linijomis galima švelniai patapšnoti pirštų pagalvėlėmis“.
Vis labiau šiaušiantis rudeniui, grėsmingesnės tampa peršalimo ligos. Jeigu prasidėjo sloga, nepulkite purkšti cheminių vaistų. Susiraskite trečiosios akies tašką, kuris esti tarp antakių, ir dar pakilkite aukštyn per pusantro piršto – spausdami gerai pamasažuokite. Tuomet dar pamasažuokite taškus prie nosies sparnelių, prie akių, ties ašarų liaukomis ir taškus, esančius toje vietoje, kur nosies kaulas pereina į kremzlę.
Jei jaučiate, kad peršalote ir pradeda skaudėti kaktą, prispauskite pirštą prie nosies galiuko, veskite jį per visą nosį ir raskite tašką tarp antakių, kitaip dar vadinamą trečią ja akimi. Penkis–septynis kartus jį pasukite. „Taškinis masažas tai vaistas nuo visų ligų be šalutinio poveikio“, – tikina masažuotojas.
Miglė REMEŠKEVIČIŪTĖ
SXC.hu nuotr.