Dėmesys klijams ir dažams
VNMPI šiaulių skyriaus vyresnioji valstybinė inspektorė Miglė Tamkevičienė informavo, jog didžiausias dėmesys skiriamas dažams ir klijams, nes juose yra cheminių elementų, kurių koncentracijos yra ribojamos. Inspektoriai jau atlikto pirštais tepamų ir vandeninių dažų tyrimus, rengiamasi tirti klijus. Šiemet mokyklinių priemonių pažeidimų kol kas nenustatyta.
Inspektorė M. Tamkevičienė atkreipia dėmesį, kad klijus tirpiklio pagrindu leidžiama naudoti vaikams tik nuo 8 metų amžiaus. Skystų klijų tūbelė negali būti didesnės talpos nei 100 mililitrų, o klijų pieštukas negali būti didesnio svorio kaip 50 gramų. Klijų kiekis ribojamas dėl vaikų saugumo.
Etiketėse — svarbi informacija
„Dažniausi pažeidimai — netiksli etiketės informacija, — sako inspektorė Miglė Tamkevičienė. — Ne visada etiketėje pateikiami visi gaminio sudėtyje esantys konservantai. Ženklinime nurodyta informacija turi būti pateikta lietuvių kalba“.
Gamintojas vaikams skirtų priemonių etiketėse būtinai turi nurodyti amžiaus grupę: „Vaikams nuo 3 metų“, “Vyresniems nei 3 metų“, “Naudoti prižiūrint suaugusiems“. Turi būti nurodyti ne tik konservantai, bet ir kartiklis, kurio dedama į gaminį, kad vaikas nedėtų jo į burną. Jei mokymosi priemonių savybės per atitinkamą laiką keičiasi, turi būti nurodyta ir realizavimo data.
„Pardavėjai dažnai galvoja, kad etiketės nėra svarbios. Prekyba būna jau prasidėjusi, o prekės be etikečių, nes tiekėjai atvežė prekes jų nesuženklinę, tik įdėję etiketes į maišelį, — kalba M. Tamkevičienė. — Ne pardavėjų darbas dėti lipdukus ant prekių. Tai turi padaryti importuotojas arba platintojas. Daugiausia problemų dėl etikečių būna turguose“.
Turi būti nurodomos saugumo priemonės, naudojant gaminį. Pavyzdžiui, kad pasinaudojus plastelinu reikia plauti rankas, ar kaip elgtis, kai skystas gaminys patenka į akį. Turi būti nurodytas ir cheminių elementų tarptautinis numeris.
„Mokyklinių priemonių sudėtyje esantys konservantai turi būti tokie, kokie naudojami maisto produktuose bei kosmetikoje, — kalba M. Tamkevičienė. — Pagal higienos normas mokyklinės priemonės negali priminti maisto produktų ar tabako gaminių nei išvaizda, nei kvapu ar įpakavimu. Prieš kelerius metus tokių kvepiančių flomasterių ar trintukų dar būdavo prekybos centruose, dabar jei toks gaminys patenka į prekybą, tai jau yra pažeidimas“.
Mokyklinės kuprinės ir vadovėliai
Pasak M. Tamkevičienės, ne visi vaikai į mokyklą eina su mokyklinėmis kuprinėmis. „Paprastos kuprinės yra tik panašios į mokyklines, tačiau jos negali būti taip vadinamos, — kalba inspektorė. — Mokyklinėms kuprinėms taikomi didesni reikalavimai: kuprinė turi būti pasiūta iš tvirtos medžiagos, turėti pakietintą nugarėlę, tinkamo pločio reguliuojamus diržus, rankenėlę ir atšvaitus“.
Kuprinės paskirtis taip pat turi būti nurodyta etiketėje — sportinis krepšys ar turistinė kuprinė. Kartais mokyklinės kuprinės neatitinka tinkamo svorio reikalavimų — importuotos iš užsienio valstybių būna sunkesnės. „Turbūt ten vaikams nereikia nešioti daug knygų“, — galvoja M. Tamkevičienė.
Knygynuose tikrinami mokykliniai vadovėliai: ar naudojami juose rekomenduojamų dydžių šriftai, kokie yra tarpai tarp eilučių, paraštės, vadovėlio išmatavimai, svoris. Būna atvejų, kai tarpai tarp raidžių labai maži arba raidės siaurinamos, kad tilptų daugiau teksto į puslapį. „Skaitant, liejasi akyse raidės, bet tarpai tarp raidžių nėra reglamentuoti, tad tai nelaikomu pažeidimu“, — sako M. Tamkevičienė.
Sigita šIMKUTĖ
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
“Šiaulių kraštas”