Kas silpnina imunitetą
Psichologiniai veiksniai. Viską lemia tai, kokios būklės mus užklumpa dvasiniai išgyvenimai. Jei imuninė sistema nusilpusi, net mažiausias stresas ją dar labiau susilpnina. Stipri imuninė sistema, nors ir veikiama streso, dažniausiai gali atsilaikyti prieš ligos sukėlėjus.
Orų pokyčiai. Šaltis ir drėgmė labai neigiamai veikia imuninę sistemą, todėl nieko nuostabaus, kad atvėsus orams peršąlame dažniau. Pavyzdžiui, kai sušlampame arba sušąlame kojas, organizme kyla refleksinė atsakomoji reakcija – nosies gleivinė laikinai yra mažiau aprūpinama krauju (atšąla nosis), ir ligų sukėlėjai lengviau prasibrauna į organizmą.
Nuolatinis šviesos trūkumas, įsivaizdavimas, kad dabar nepavyks išvengti peršalimo, taip pat paveikia visą organizmą. Ir še tau kad nori – iš tiesų peršąlame.
Svarbu laiku nustatyti
Lėtinis imuninės sistemos silpnėjimas yra bene pavojingiausias rizikos susirgti veiksnys. Kartais žmogus per metus gali persišaldyti kokius penkis ar net daugiau kartų. Blogiausia tai, kad nespėjus iki galo pasveikti vėl peršąlama. Lėtinis imuninės sistemos susilpnėjimas gali būti daugelio ligų (tarp jų – ir vėžio) priežastis. Todėl labai svarbu laiku ir tiksliai nustatyti, kodėl nusilpo organizmo gynybinė sistema. Yra trys svarbiausios imuninės sistemos nusilpimo priežastys.
Bloga mityba, kai vartojama daug gyvulinės kilmės, baltyminių maisto produktų ir grynųjų angliavandenių (pavyzdžiui, cukraus, saldumynų), bet organizmas per mažai gauna vitaminų ir mineralinių medžiagų.
Per mažai būnama gryname ore.
Piktnaudžiaujama alkoholiu, daug rūkoma.
Liaudies medicinos priemonės
Profilaktiškai galite vartoti alavijų sultis. Kadangi jos vienos labai neskanios, alavijų sultis maišykite su įvairiomis vaisių ar daržovių sultimis, pagardinkite medumi arba raudonuoju vynu ir gerkite po vieną valgomąjį šaukštą tris kartus per dieną.
Ypač originalų ir vitaminingą kokteilį galite pasigaminti, sumaigę kelis alavijo lapus, sumaišę su ananasų bei apelsinų sultimis ir įpylę truputį mangų (arba kitokio) sirupo. Toks egzotiškas kokteilis labai tiks pavaišinti, pavyzdžiui, peršalusius draugus.
Gerkite daug skysčių, ypač natūralių sulčių. Obuolių sultys su liepžiedžių arbata šalina iš organizmo toksinus; raudonos paprikos, petražolių ir pomidorų sultys (lygiomis dalimis) puikiai stiprina imuninę sistemą.
Geriausia pasigaminti pastaruoju metu daugelyje pasaulio šalių ypač populiaraus vaisinio „antigripino“: du valgomuosius šaukštus (arba du pakelius) juodųjų arbatžolių užplikykite stikline verdančio vandens ir palikite 5 minutes, kad pritrauktų. Tada į arbatą supilkite šviežiai išspaustas citrinos sultis, pusę stiklinės greipfrutų sulčių, jeigu turite, įberkite porą šaukštelių anyžių ir pasaldinkite medumi. Mišinį truputėlį pakaitinkite, bet neužvirinkite, ir, supilstę į gerai šilumą laikančius puodelius, pasigardžiuodami išgerkite.
Galite pasinaudoti šiuo labai veiksmingu receptu: susmulkinkite dešimt česnako skiltelių, užpilkite ką tik išspaustomis vienos citrinos sultimis, indą sandariai užkimškite ir palaikykite 2-3 dienas. Gerkite kelis kartus per dieną po arbatinį šaukštelį, kiek atskiedę virintu vandeniu. Aštrų česnako kvapą panaikina citrinos sultys.
Parengė L.ŽUKAITĖ
“Sekundė”
SXC. hu – Lysanne Ooteman nuotr.