Sausų akių sindromas
Daug laiko praleidžiantiesiems prie kompiuterio atsiranda sausų akių sindromas. Šio sindromo simptomus galima suskirstyti į dvi grupes. Pirma susijusi su regėjimo pablogėjimu, o antra – su nemaloniais pojūčiais akyse.
Be to, kad pablogėja regėjimas, sutrinka akomodacija, akiai sunku persiorientuoti žiūrint nuo toli esančių daiktų prie arti ir atvirkščiai, dvejinasi akyse, jos greičiau pavargsta skaitant. Nuo spalvoto ekrano žvilgsnį nukreipus į baltą ar juodą daiktą, jis „nusispalvina“ tomis spalvomis kaip matytas ekrane.
Antros grupės požymiai yra šie: skausmas kaktoje ir akiduobėje, skausmas sukiojant akių obuolius, paraudusios akys.
Daugelis dirbančiųjų su kompiuteriu jau po 4 valandų pradeda skųstis nemaloniais pojūčiais, o praėjus 6 valandoms – visi, kurie dirba kompiuteriu. Akims šiek tiek mažiau kenkia informacijos skaitymas iš ekrano, nei tekstų rinkimas ar panašus darbas. Labiausiai kenkia darbas su kompiuterine grafika.
Priežastys
Žmogaus akys „sukurtos“ žiūrėti į natūralius objektus, o vaizdas ekrane gerokai nuo jų skiriasi. Ekranas mirga, skleidžia ryškią šviesą, vaizdiniai nepakankamai kontrastingi, neturi aiškių ribų. Labiausiai regėjimui kenkia monitoriaus mirgėjimas, netinkamai pasirinktas atstumas nuo akių iki monitoriaus, nesureguliuotos spalvos. Akys labai pavargsta, kai žvilgsnis nuolat šokinėja nuo ekrano ant klaviatūros ar popieriaus lapo.
Gydytojai ilgai ieškojo įrodymų, kad kompiuteris pažeidžia akis, tačiau jų nerado. Jis nesukelia nei kataraktos, nei glaukomos, tačiau neabejotinai kenkia ar net sukelia trumparegystę.
Ką daryti?
Gydytojai rekomenduoja nesėdėti ilgai prie kompiuterio, tačiau jeigu tai neišvengiama, reikia laikytis keleto taisyklių. Kompiuterio ekranas turėtų stovėti tiesiai prieš akis, nuo jų nutolęs maždaug per pusę metro. Kompiuterio monitorius turėtų būti kokybiškas.
Sumažinti kenksmingo spinduliavimo poveikį gali specialūs akinių lęšiai, turintys antirefleksinę dangą. Tokie lęšiai efektyviau atmuša spindulius. Be to, kompiuterinės technikos salonuose visuomet galima nusipirkti specialių, ant monitoriaus ekrano dedamų „langų“, kurie atlieka panašias funkcijas kaip ir akinių lęšiai.
Parengė R.Ukrinaitė
“Sekundė”
www.freeimages.co.uk