Statistikos duomenimis, 10-13 procentų santuokų vyro kraujas yra Rh (+), o moters – Rh (-). Tačiau rezus imunizacija (kraujo grupių nesuderinamumas, dar vadinamas serologiniu konfliktu) ir nėštumo komplikacijos konstatuojamos tik 0,7 proc. Šių šeimų.
Būtina nėščiąją stebėti
Pasak akušerės ginekologės Kotrynos Aldonos Arbataitienės, jos vadovaujamoje privačioje moterų konsultacijoje besilankančios kūdikio laukiančios moterys jau keleri metai vaistą gauna nemokamai: “Nors mūsų konsultacija yra privati, tačiau už anti-D (Rh) gamaglobuliną moterims mokėti nereikia – rezus minuso kraują turinčioms būsimosioms motinoms jis įleidžiamas šeimos klinikoje, kurioje yra prisirašiusios”. Pasak ginekologės, anksčiau už šį preparatą tekdavo mokėti šiek daugiau nei 100 litų.
Gydytojos teigimu, nepalankių nėštumo baigčių galima išvengti tik taikant nėščiosioms tinkamą Rh imunoprofilaktiką. Pasak K.A.Arbataitienės, tokia pasauliniu mastu pripažinta Rh konflikto profilaktikos metodika gerokai sumažina nesėkmingų nėštumų ir naujagimių patologijos dažnį.
“Pirmą kartą apsilankius pas ginekologą, nėščiajai imamas kraujas iš venos kraujo grupei ir rezus faktoriui nustatyti. Rezus antikūnai pradedami sekti nuo 16-os nėštumo savaitės. Jeigu iki 28 nėštumo savaitės jų nerandama, atliekama imunoprofilaktika: mamai suleidžiamas specialus vaistas, blokuojantis antikūnų gamybą. Jei antikūnai iki to laiko jau būna susidarę, nėščioji ypatingai prižiūrima ir pagal situaciją sprendžiama apie nėštumo pabaigą, – aiškina gydytoja. –
Pasitaiko atvejų, kad vaisius prarandamas jau pirmojo nėštumo metu. Tačiau jo žuvimo priežastys tikrai ne dėl rezus komplikacijų, kadangi naikinančias rezus teigiamo vaisiaus eritrocitų daleles mamos organizmas pradeda gaminti tik tada, kai į jos kraują patenka rezus teigiami eritrocitai, kitaip sakant, vaisiaus kraujas.
Nėštumo metu vaisiaus eritrocitai, turintys rezus antigeną, patenka į motinos kraujotaką ir įjautrina organizmą, sukelia antikūnų gamybą. Šie antikūnai cirkuliuoja moters kraujyje ir kitų nėštumų metu per placentą patenka į vaisiaus kraują, ardo jo eritrocitus. Dėl eritrocitų irimo vystosi vaisiaus mažakraujystė, gelta, vaisiaus vandenė. Naujagimis gimsta jau sirgdamas hemolizine liga”.
Pasak specialistės, preparatas anti-D (Rh) gamaglobulinas leidžiamas, jei naujagimio rezus teigiamas, po gimdymo praėjus nuo 24 iki 72 valandų. Imunoprofilaktika būtina po aborto, persileidimo, negimdinio nėštumo. Tai užblokuoja antikūnų gamybą ateityje.
Serologinis konfliktas
Kraujo grupių nesuderinamumas, dar vadinamas serologiniu konfliktu arba Rh imunizacija, – tai toks reiškinys, kai motinos raudonieji kraujo kūneliai eritrocitai neturi Rh antigeno, ir jos organizme gaminasi antikūnai, naikinantys gimdoje esančio vaisiaus eritrocitus, turinčius Rh antigeną.
Rh imunizacija pasireiškia vaisiaus arba naujagimio hemolizine liga. Jos simptomai -vaisiaus ar naujagimio mažakraujystė, kepenų padidėjimas, vandenė ar net žuvimas. Apsigimimų rezus konfliktas nesąlygoja. Nėštumų planavimas taip pat yra nesusijęs. Jei mamos organizmas yra sensibilizuotas, t.y. įjautrintas, visiškai nesvarbu, kada bus kitas nėštumas, nes antikūnai vis tiek gaminsis.
Hemolizinė liga ir vandenė
Pagrindinė serologinio konflikto priežastis yra motinos ir vaisiaus eritrocitų rezus faktoriaus netapatumas: motinos eritrocitai neturi Rh antigeno (motinos kraujo grupė yra Rh (-), vaisiaus eritrocitai turi Rh antigeną (vaisiaus kraujo grupė yra Rh (+).
Tikimybė, kad neigiamą rezus kraują turinčios moters naujagimis iš pirmojo nėštumo sirgs kraujo liga, yra nedidelė, jei po kiekvieno nėštumo ir gimdymo į raumenis bus suleista profilaktinė anti-D imunoglobulino dozė. To neatlikus, kiekvieno kito nėštumo metu rizika ir pavojus naujagimio būklei didėja.
Dėl Rh konflikto vaisiui vystosi mažakraujystė ir bendroji vaisiaus vandenė. Vaisius gali žūti gimdoje ar gimti negyvas. Jei vaisius lieka gyvas, jam vystosi gelta ir hemolizinė naujagimių liga.
Galvos smegenų vandenė – tai galvos apimties padidėjimas dėl per didelio kaukolės ertmėje susikaupusio skysčio kiekio. Dažniausiai tai būna įgimta, t.y. naujagimis gimsta su nenormaliai didele galva arba ji ima didėti pirmaisiais gyvenimo mėnesiais.
Suirus eritrocitams, atsipalaiduoja daug laisvo, nesujungto bilirubino, jis, perėjęs iš kraujo į naujagimio smegenų ląsteles, sukelia jų nekrozę, negrįžtamai pažeidžia galvos smegenų pamato branduolius ir požievines smegenų struktūras, atsiranda vadinamoji branduolinė gelta. Todėl tokiems naujagimiams atsiranda neurologinių simptomų, atsilieka jų psichomotorinė raida, pasireiškia cerebrinis paralyžius, kurtumas.
Dėl organizmo intoksikacijos bilirubinu, atsiranda skeleto raumenų tonuso sumažėjimas, naujagimis būna vangus ir nustoja čiulpti, kartais sustoja kvėpavimas.
Įgimtai galvos smegenų vandenei būdingas mažas veidas, palyginti su kaukole, platus tarpuakis, įvairaus laipsnio protinės brandos atsilikimas, liga bet kuriuo momentu gali sustoti progresuoti arba progresuoti toliau. Tuomet ligos pasekmės blogos.
Be to, Rh izoimunizuotoms moterims dažniau pasitaiko savaiminiai persileidimai, priešlaikiniai gimdymai, nėščiųjų hipertenzinės būklės, gausus kraujavimas gimdymo metu.
Zita DOBROVOLSKIENĖ
Vlado Bukėno nuotr. :K.A.Arbataitienė patvirtino, kad ir privačioje konsultacijoje būsimoms mamoms nereikia mokėti už anti-D (Rh) gamaglobuliną.
'”Panevėžio balsas”