Todėl moterys turėtų būti atidžios savo antrajai pusei ir primygtinai paraginti atlikti visame pasaulyje populiarius prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimus. Taip galima laiku geriau padėti, užklupus klastingajam prostatos vėžiui.
Laiku atlikus prostatos specifinio antigeno (PSA) profilaktinius tyrimus, būtų galima išvengti daugybės Lietuvos vyrų ankstyvų mirčių.
Jaunesnius pakerta greičiau
Dabar jau visiems gerai žinoma, kad dažniausia vyrų onkologinė liga – prostatos vėžys. Deja, Lietuvoje net apie 50 proc. atvejų ši liga aptinkama per vėlai. Situacija pasikeistų, jei daugiau dėmesio skirtume savo sveikatos profilaktikai.
Prostata yra kaštono dydžio ir formos lytinė liauka. Jos vėžys yra šios liaukos piktybinis navikas. Prostatos vėžio požymių ligonis net keletą metų nejaučia. Todėl būtini profilaktiniai PSA tyrimai.
Galima pasidžiaugti, kad su šeimos gydytojo siuntimu vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo prostatos vėžiu, PSA vieną kartą per metus gali būti tiriamas ir nemokamai.
Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad sergančiųjų amžius labai jaunėja. Tai rodo statistiniai duomenys. Gydytojai pastebi, kad jaunesniame organizme prostatos vėžys dažniausiai vystosi daug audringiau.
Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad kiekvienas vyras, sulaukęs 40 metų, kartą per metus atliktų PSA tyrimą, o sulaukęs 50 metų – net 2 kartus per metus.
Galima ir pasveikti
PSA – medžiaga, kurią gamina prostata. Atlikus kraujo tyrimą, galima įvertinti prostatos būklę. Padidėjęs PSA kiekis kraujyje rodo prostatos pokyčius. Bet tai dar nereiškia, kad vyrą jau užklupo vėžys. PSA padidėja ir esant prostatos uždegimui ar gerybiniam jos išvešėjimui.
Todėl, esant padidėjusiam PSA, būtinai skiriami papildomi tyrimai.
Riebaus gyvulinės kilmės maisto vartojimas, fizinio aktyvumo stoka ir organizmo vyriškų hormonų apykaita – tokie nurodomi svarbiausi veiksniai, turintys įtakos prostatos vėžiui atsirasti. Specialistai nurodo, kad vyrui būtina skubiai kreiptis į gydytoją, jei:
– reikia dažniau šlapintis, ypač naktį;
– nors ir jaučiamas didelis noras, sunku pradėti šlapintis;
– šlapinimasis skausmingas;
– neįmanoma iki galo nusišlapinti;
– šlapimo srovė per silpna ar trūkinėjanti;
– šlapime matyti kraujo;
– skauda apatinę nugaros sritį, dubenį ar viršutines šlaunų dalis.
Tačiau tik tyrimai pasakys, ar tai prostatos vėžys, ar kokia kita mažiau pavojinga liga. Reikia atminti, kad šiais laikais, jei aptinkamas ankstyvos stadijos prostatos vėžys, tinkamas gydymas gali užtikrinti vyro pasveikimą ir ilgesnį gyvenimą.
Visi gerai žinome, kad geriau ir pigiau laiku užkirsti kelią grėsmingos ligos plitimui, nei gydyti įsisenėjusią. Dar geriau, jei PSA tyrimas parodo, kad prostata yra sveika. Tuomet gyvenimas nušvinta naujomis spalvomis.
Gitana Skendelytė, gydytoja