Maloni dienos pradžia
Pakirdę iš miego palįskite po kontrastiniu dušu. Iš pradžių atsukite šiltą vandenį, paskui jį padarykite šiek tiek šaltesnį, vėliau – truputį karštesnį nei procedūros pradžioje. Tada vandens temperatūrą mažinkite ir dušą baikite beveik šalta čiurkšle. Tai pakartokite 5-6 kartus, bet galvos nešlapinkite. Išėję iš dušo pajusite, kad energija užlieja visą kūną.
Būtinai papusryčiaukite. Ir ne tik kavos išgerkite ar sumuštinį suvalgykite. Ant jūsų stalo turi būti kuo mažiau apdirbtų kruopų košės. Tyrimais nustatyta, kad kas rytą suvalgydamas tik 50-100 gramų košės iš produktų, turinčių daug ląstelienos, žmogus būna aktyvesnis ir lengviau įveikia stresą. O jau iš ryto reikia pasirengti – nežinia, ką žada diena.
Ruošdamiesi į darbą klausykitės muzikos. Įrodyta, kad maloni melodija pakelia nuotaiką. Žvalinančių ritmų nepamirškite ir tada, kai ką nors darote namuose – verdate valgyti, tvarkote kambarius, lyginate… Tai suteiks energijos ir paįvairins įprastą ruošą.
Darbovietę pasiekite pėsčiomis. Jei ji tolokai, nors keletą stotelių paėjėkite. Iš darbo žingsniuokite palengva – namų rūpesčiai niekur nedings, o jūs šiek tiek laiko galite skirti sau. Tada į namus grįšite geresnės nuotaikos.
Tinkama mityba
Maždaug kas ketvirtai moteriai, peržengusiai trisdešimtmečio ribą, sumažėja geležies kiekis kraujyje. Taigi padidėja anemijos rizika, moteris greičiau pavargsta, dažniau jaučia įtampą. Geležies šaltinis – tamsiai raudona mėsa, kepenys, ankštinės daržovės. Nepamirškite šių produktų.
Dietologai pataria dažniau valgyti žuvies – skumbrės, sardinės, lašišos. Jose yra riebalų rūgšties omega-3. Ji stimuliuoja kraujo apytaką galvos smegenyse, todėl skatinama protinė veikla, žmogus ne taip greit pavargsta.
Vartokite daugiau produktų, turinčių magnio. Beveik kas dešimtai moteriai jo trūksta. Tada silpsta nervų sistema, svaigsta galva, susergama depresija. Turintys magnio produktai mažina įtampą, ramina. Taigi į savo valgiaraštį įtraukite bananus, baltąsias pupeles, riešutus, ypač migdolų, kopūstus, arbūzus, špinatus.
Nepamirškite per dieną suvalgyti nors vieną apelsiną. Šiame vidutinio dydžio vaisiuje yra apie 60 mg vitamino C – vieno svarbiausių antioksidantų. Maždaug tiek jo reikia suaugusiam žmogui per parą. Apelsinuose yra flavonoidų, jie stiprina organizmą, saugo jį nuo vėžio. Nesistenkite šio vaisiaus labai švariai nulupti, nes baltajame žievelės sluoksnyje itin daug flavonoidų.
Gerkite pakankamai vandens – per dieną ne mažiau kaip du litrus. Su maistu gaunama tik 2-3 stiklinės vandens. Tiek neužtenka, nes apie dvi stiklines jo išgaruoja prakaituojant, dvi – kvėpuojant, maždaug šešios – su šlapimu. Taigi vandens atsargas būtina papildyti – jo reikia visam organizmui. Geriausia gurkšnoti negazuotą mineralinį vandenį arba žolelių arbatą.
Tai – ne smulkmenos
Visiems žinoma, kad reikia kuo ilgiau būti gryname ore. Pritaikykite tą tiesą visąlaik, kai tik galite. Natūrali dienos šviesa skatina organizme gamintis serotoninui, o jis teigiamai veikia nuotaiką.
Jei nesergate astma ar širdies ligomis, važinėkite dviračiu. Šis sportas neapsunkina sąnarių, gerina kraujotaką ir kvėpavimą, stiprina kojų ir sėdmenų raumenis. Be to, leidžia atsipalaiduoti.
Naudingas ir ėjimas. Kai karšta, stenkitės žingsniuoti pavėsyje. Einant atsiranda energijos, pagerėja nuotaika. Daug vaikščiodamas žmogus lieknėja, užkertamas kelias osteoporozei, mažėja „blogojo“ cholesterolio kiekis kraujyje.
Susitvarkykite darbo vietą, nes chaosas labai išvargina. Kuo dažniau vėdinkite patalpas. Atsiminkite, kad darbe neturi būti nei karšta, nei šalta, kitaip kris darbingumas, jausitės išsekę. Jei dirbate kompiuteriu, kas valandą darykite pertraukėlę – atpalaiduokite rankas, pečius, pavaikščiokite.
Poilsio dienomis ar per atostogas, jei yra galimybė, dieną pusvalandį nusnauskite. Toks miegas suteiks žvalumo iki pat vakaro. Tačiau ilgiau nemiegokite, nes naktį sunku bus sudėti bluostą.
Žvalinantys kokteiliai
Jei rytais sunku atsikelti, jaučiatės neišsimiegoję, negalite susikaupti, vakarais maudžia galvą, vadinasi, jums trūksta vitaminų. Kasdien papildykite organizmo vitaminų atsargas. Kitaip neišvengsite spuogų, pūliuojančių dantenų, sąnarių skausmo, greičiau galite susirgti kokia nors infekcine liga. Vaistas šalia – tai vaisių ir daržovių kokteiliai. Jie greitai pagerina savijautą, pakelia nuotaiką.
Citrinos su medumi. Gerina odos spalvą, virškinamojo trakto darbą, puikiai valo kepenis, tulžies pūslę, teikia energijos, aktyvina.
Tris neluptas citrinas išspauskite ir sultis sumaišykite su medumi. Gerkite dukart per dieną pavalgę.
Burokėliai, morkos ir obuolys. Tai puikus nuovargį ir apatiją šalinantis kokteilis. Turi visų reikalingų mineralinių medžiagų ir vitaminų. Aktyvina kūno veiklą ir intelektą.
Tris nuluptus burokėlius, dvi morkas ir obuolį sutarkuokite, išspauskite sultis. Suaugusiesiems tinka gerti kartą per dieną 10 dienų iš eilės, vaikams nuo 4 metų – kas antrą dieną po pusę stiklinės. Vartokite ir tarkuotą masę, ją pagardinkite grietine, druska. Ši mišrainė normalizuoja žarnyno peristaltiką.
Bananai su grietinėle. Kaloringas, organizmo mineralinių medžiagų, baltymų ir vitaminų pusiausvyrą grąžinantis kokteilis. Gerina virškinamojo trakto darbą, harmonizuoja nervų sistemos veiklą. Naudingas po ilgesnio fizinio ar psichinio darbo.
Tris bananus išplakite su stikline grietinėlės, galite įdėti cukraus, medaus. Geras vakarienės priedas.
Parengė L.Žukaitė
"Sekundė"