Gydomasis ar geriamasis?
Žiemą mes labiau norime arbatos, tačiau dabar, vasarą, – paprasčiausio vandens. Vėsaus, gryno, skanaus… Taip, skanaus, nes vanduo būna įvairaus skonio. Nevienoda ir jo sudėtis, kokybė.
šiais laikais vieni žmonės perka geriamąjį vandenį (iš patikrintų šaltinių išgautą tyrą vandenį), kiti – mineralinį.
Perkant mineralinį, negalima pamiršti, kad jis būna geriamasis ir gydomasis: pirmąjį gali gerti visi, antrąjį tie, kuriems rekomendavo gydytojas. Be to, mineralinis vanduo būna natūralus ir dirbtinis. Pastarasis labiau tinka pavilgams ir vonioms. Pasitaiko ir falsifikuoto mineralinio vandens. Kuo labiau pagarsėjęs mineralinis vanduo, tuo daugiau atsiranda norinčių jį falsifikuoti. Todėl geriausia mineralinį vandenį pirkti patikimose vietose atidžiai apžiūrėjus etiketę.
Maitinamieji gėrimai
Gėrimai būna skirtingi. Pavyzdžiui, vanduo yra nevitaminingas ir nekaloringas, o gira – vitamininga, kaloringa.
Sakoma, kad labai naudingas obuolių actas. Bet iš tikrųjų jis niekuo ne naudingesnis už girą, kurią ilgai palaikius taip pat gaunamas actas. Mūsų protėviai vasaros darbymečiu mėgdavo gerti duonos girą ir daržovių, uogų užpilus.
Organizmui reikalingas ne vien skystis, bet ir jame esančios organinės rūgštys, vitaminai. Nemažai organinių rūgščių yra uogų kisieliuose ir ką tik išspaustose sultyse. Šie gėrimai ne tik malšina troškulį, bet ir maitina, gaivina organizmą karštomis vasaros dienomis.
Dar vienas puikus gėrimas – vėsus liesas kefyras. Galima jį atskiesti vandeniu arba atšaldyti ledu. Tokie gėrimai ypač tinka žmonėms, kurie nemėgsta troškulio malšinti paprasčiausiu vandeniu.
Skystieji vitaminai
Tiems, kurie nori organizmą aprūpinti skysčiais, neperdozuodami kalorijų, rekomenduojama gerti arbatas ir žolių užpilus. Tinka žalioji arbata, vitaminingas nesaldintas erškėtuogių nuoviras. Tik ar verta būti tokiems griežtiems?
Neretai vengiant nereikalingų kalorijų organizmas negauna daugelio labai svarbių medžiagų. Pavyzdžiui, gerdami užpilus, pasaldintus medumi, arba užkąsdami juos džiovintais vaisiais, tikriausiai nenutuktume, bet apsirūpintume svarbiais vitaminais ir mikroelementais.
Harmonijos beieškant
Ar 2 litrai skysčių yra daug ar mažai? Organizmui būtų naudingiausia, jeigu kasdien gertume sultis, kisielius, morsus, girą, kefyrą ir net raugintų agurkų bei kopūstų sūrymus. Jam reikalingas ir grynas vanduo, geriausia tirpsmo arba su ledu. Norint paragauti visų šių gėrimų, sunku neviršyti 2 litrų normos. O kur dar lėkštė sriubos, sultingi agurkai, arbūzai, įvairiausios uogos, daržovės.
Nesikrimskite! Niekas jums nedraudžia viršyti 2 litrų normos. Ji nustatyta tiems žmonėms, kurie geria pernelyg mažai skysčių. O apskritai galima gerti kiek panorėjus.
Gėrimai ir charakteris
Vokietijos psichologai pastebėjo sąryšį tarp žmogaus charakterio bruožų ir jo mėgstamo gėrimo. Pasak jų, alaus mėgėjai mėgsta bendrauti, bet jiems būdingas egoizmas, ypač intymiuose santykiuose.
Kavą mėgstantys žmonės neryžtingi ir nepasitikintys.
Mėgstantieji raudonąjį vyną – ryžtingai siekia tikslo ir moka pasirūpinti savimi.
Mineralinio vandens mėgėjai paprastai iš prigimties yra vienišiai, su jais sunku susidraugauti.
O kolos mėgėjai – lengvabūdiški, mėgsta koketuoti. Mėgstantys natūralias sultis žmonės niekada neabejoja savo nuomonės teisingumu.
Parengė L.ŽUKAITĖ
Nuotr. Organizmui reikalingas ne vien skystis, bet ir jame esančios organinės rūgštys, vitaminai.