Gali ištikti šokas
Pas močiutę į Akmenę Kalėdoms atvykęs aštuonerių metų vaikaitis sukarščiavo. Gero norėdama močiutė davė dukart po pusę tabletės namuose turėto analgino. Tačiau vaikui darėsi vis blogiau. Iškviesti greitosios pagalbos medikai turbūt temperatūrai mažinti dar suleido analgino. Vaiką ištiko šokas.
Skubiai atvežtam į Akmenės ligoninę vaikui teko prijungti dirbtinę plaučių ventiliaciją, taikyti plazmoferezę — plazmos ir kraujo filtravimą, visas įmanomas reanimacijos priemones. Sukviestų konsultantų iš šiaulių apskrities ligoninės ir Kauno klinikų maksimalių pastangų dėka vaiko būklė buvo atsatyta, dar neprasidėjus pačiai grėsmingiausiai komplikacijai — agranulocitozei.
„Agranulocitozė yra mirtina, niekur pasaulyje neišgydoma, — sako anesteziologas reanimatologas Valerijus Lapšinas. — Agranulocitozė — tai kaulų čiulpų slopinimas, kraujo gamybos sistemos, raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių sunaikinimas. Kilus tokiai reakcijai, prasideda kraujavimas iš visų gleivinių, sukeliantis visišką anemiją ir mirtį. Tai ne vienintelis atvejis, kai į Vaikų reanimacijos skyrių patenka šoko ištiktas vaikas, sirgęs tik virusine infekcija, kurios simptomus imta malšinti analginu.“
Daugelis valstybių atsisakė registruoti
Analginas (natrio metamizolas) yra per keletą dešimtmečių pamėgtas vaistas nuo skausmo ir nuo temperatūros. Tačiau jau nuo septintojo dešimtmečio pasaulyje yra pradėta kampanija įrodyti šio vaisto pavojingumą. Šiuo metu 37 valstybės yra iš viso atsisakiusios jį registruoti ir naudoti.
Analginas Lietuvoje registruotas, tačiau, pabrėžia V. Lapšinas, jo registravimo byloje aiškiai apibrėžta, jog tai yra stacionare naudojamas vaistas tais atvejais, kai nėra galimybės panaudoti kitų analgetikų. Dokumente pažymėta, kad vaikams iš viso neskiriamas.
Gydytojas akcentuoja, kad ligoninė, kurioje ryžtamasi panaudoti analginą, privalo turėti reanimacijos skyrių, kad prasidėjus anafilaksiniam šokui, alerginei reakcijai, būtų galimybė suteikti pagalbą.
Analginas — rizikinga greitoji pagalba
Vaikų reanimatologo nuomone, analginas labai mėgiamas kai kurių greitosios pagalbos medikų, nes greitai veikia, mažina temperatūrą, slopina skausmą, — ir greitosios medikai pacientą palieka lyg ir geresnės būklės.
Tačiau vaikui per dešimt minučių sumažinti temperatūrą nuo 39 iki 36,2 laipsnio yra labai pavojinga. Vaiko organizmas prie tokio greito temperatūros, skysčių balanso pokyčio negali prisitaikyti. Tik virusine infekcija sergantis vaikas dėl tokių staigių pokyčių prasidėjus traukuliams ir šokui atsiduria reanimacijoje.
Analginas lengvai išsiskiria į motinos pieną, todėl jo negalima skirti nei maitinančioms motinoms, nei nėščiosioms. Nenaudojamas ir gimdymo nuskausminimui, nes silpnina gimdos veiklą, padidėja kraujavimo pavojus ir kenksmingas poveikis naujagimiui.
Pacientui, kuris vartoja analginą kaip nuskausminantį medikamentą, gali prasidėti karščiavimas, kurį sunku gydyti kitais vaistais, specifinė angina, faringitas, atsiranda opų burnos gleivinėje.
Pastebėjus tokių simptomų, būtina nedelsiant nutraukti analgino vartojimą. Jis ypač pavojingas pagirių galvos skausmui malšinti — dėl sąveikos su alkoholiu padidėja anafilaksinio šoko tikimybė.
Analginas silpnina kraujo krešėjimą, todėl padidėja kraujavimas. Anot gydytojo V. Lapšino, stomatologai puikiai žino apie analgino riziką ir pacientams nuo dantų skausmo jo nesiūlo. Burnos ertmės, dantenų, liežuvio išopėjimas — galima analgino komplikacija. Apskritai, įvairios kilmės skausmui mažinti šiandien yra patvirtinti gydymo algoritmai. Juos žino ir šeimos gydytojai, ir pediatrai, ir kitų profilių specialistai.
Anot V. Lapšino, dabartinė 50-60 metų karta įvairiais susirgimų atvejais yra gavusi analgino, kuriam būdingas kaupimasis organizme. Todėl šios kartos žmonėms reikia būti labai atsargiems — pavartojus analgino 4-5 kartą, organizmas jau tampa pasiruošęs anafilaksiniam šokui.
Grėsmingų alerginės reakcijos prielaidų buvo pastebėta maždaug 1970-taisiais metais. Suaugusiems pirmas-trečias analgino vartojimo periodas praeina tarsi be pėdsakų, tačiau iš esmės ir juos išduoda sąnarių ligos, gleivinių pokyčiai, vartojant šį vaistą, gali pasireikšti dilgėlinė, bėrimas, bronchų spazmai, diskomfortas pilve, pykinimas, viduriavimas, rečiau — opa, kraujavimas, kolitas ir kt.
Jei, vartojant analginą, pasireiškia panašių į gripo simptomų ar pradedama kraujuoti be aiškios priežasties, būtina nedelsiant informuoti gydytoją (tokie simptomai gali rodyti, kad pavojingai sutriko kraujo gamyba). Analginą galima vartoti tik gydytojui nurodžius. Negalima daryti injekcijų namuose. Kraujodarai analgino poveikis yra vienas iš pavojingiausių. Jeigu analgino skiriama ilgiau, leukocitų ir trombocitų skaičių gydytojai tikrina kas 5-7 dienas.
Vaikui, kaip sako gydytojas V. Lapšinas, šoką ir agranulocitozę gali sukelti ir pirmoji analgino dozė.
Kodėl neatsisakoma pavojingo vaisto?
Medicinos praktikoje yra daugybė nebeskiriamų, neregistruojamų nebegaminamų vaistų. Tokie baigiami pamiršti yra amidopirinas ir piramidonas, karboksilazas, cerebrolicinas, citramonas ir kiti.
Analginas — nereceptinis vaistas, tai yra, jo galima nusipirkti vaistinėje be recepto. Anot V. Lapšino, šiuolaikinė vaistinė tampa panaši į parduotuvę — yra paklausa, yra ir prekė. Medicina iš tikrųjų galėtų apsieiti be analgino. Ligoninėje šio vaisto turi operacinė, reanimacijos, traumatologijos, kai kurie kiti skyriai, jis naudojamas, kai negalima panaudoti kitų analgetikų, o pacientas atidžiai stebimas.
„Analgino vartojama ir Jugtinėse Amerikos Valstijose, tik šiek tiek kitokios formulės, — sako V. Lapšinas. — Tačiau ir Amerikoje yra įvairaus lygio klinikų, vaistinių ir gyventojų kvartalų& “
Gydytojo nuomone, Lietuvoje vaistų vartojimas yra grėsmingas žmonių sveikatai. Prisižiūrėję sveikatos laidų, kuriose be paliovos reklamuojami įvairūs medikamentai bei maisto papildai, žmonės nebelinkę nei taupyti, nei galvoti, ar iš tikrųjų tų vaistų reikia. Dėl to Lietuvoje plečia veiklą dešimtys farmacijos kompanijų. Kartais pacientų sveikatai yra geriau, kai nusipirkti medikamentai tiesiog pamirštami vaistų pilnuose stalčiuose&
Nijolė JURGILIENĖ
Šiaulių apskrities ligoninės nuotr. : Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas Valerijus Lapšinas sako, kad savigyda, kai žmonės, prisiklausę reklamos ir kaimynų pasakojimų, prisiperka vaistų, netgi duoda jų vaikams, gali padaryti nepataisomos žalos.