Svarbu gerai nuplauti
Pagal statistiką, maždaug du trečdaliai vizitų pas gydytojus vasarą yra dėl apsinuodijimų. Dėl žarnyno infekcijos kenčia visi – ir vaikai, ir suaugusieji. Tačiau daugiausia – mažieji.
Daugiau sergančiųjų žarnyno infekcijomis atsiranda vasarą dėl to, kad tada puikios sąlygos daugintis mikrobams – dėl šilumos ir drėgmės greičiau genda produktai, o vaisiai, uogos ir daržovės kartais valgomi blogai nuplauti arba visai neplauti. Pačių mažiausiųjų akį darže ar sode patraukia spalvingi skanėstai, ir jie tiesiog nuo žemės dedami tiesiai į burną.
Ligos sukėlėjai
Su maistu mikrobai patenka į skrandį, paskui – į žarnyną. Jame jie pradeda sparčiai daugintis. Ligą sukelia mikrobų išskiriami toksinai – sutrinka virškinamojo trakto veikla ir atsiranda žarnyno gleivinės uždegimas. Nuo infekcijos patekimo į organizmą iki ligos pradžios praeina – 6-48 val.
Pirmieji bet kurios žarnyno infekcijos požymiai – ūmi ligos pradžia: pykinimas, pilvo skausmai (pirmiausia skrandžio srityje), viduriavimas, silpnumas. Ši liga pavojinga dėl to, kad viduriuojant ir vemiant netenkama daug skysčių. Tai gali išprovokuoti inkstų nepakankamumą ar kitas rimtas ligas.
Kaip apsisaugoti
Kad nesusirgtumėte, karštomis dienomis ypač laikykitės higie-nos: dažniau plaukite rankas muilu, neleiskite vaikui valgyti neplautų uogų ar salotų lapų, gerkite tik virintą pieną ir vandenį, plaukite daržoves ir vaisius karštu tekančiu vandeniu.
Pavalgę maisto likučius tuoj pat padėkite į šaldytuvą. Maudytis geriausia toliau nuo miesto ar gyvenvietės esančiuose vandens telkiniuose.
Gerosios bakterijos
Ne visi maisto produktai sterilūs. Milijardai įvairių bakterijų patenka į mūsų organizmą ir nieko blogo neatsitinka – gamta „sugalvojo“ daug būdų, kaip nugalėti mikrobus. Baktericidinėmis savybėmis pasižymi seilės, skrandžio sultys, galybė „gerųjų“ žarnyno bakterijų. Visa tai neleidžia „blogosioms“ bakterijoms apsigyventi žarnyne.
Dažnai ir patys mes esame kalti, kad nesistengiame sau padėti: blogai sukramtę ryjame maistą (seilės nespėja gerai apdoroti mikrobų), be reikalo vartojame antibiotikus ir taip sunaikiname „gerąsias“ žarnyno bakterijas. Jeigu vaikas neseniai gėrė antibiotikų, kad būtų atkurta žarnyno mikroflora, duokite produktų su bifido ir laktobakterijomis.
Kokia infekcija galima užsikrėsti
Salmonelioze galima užsikrėsti valgant žalius kiaušinius, virtas dešras, blogai nuplautus žalumynus, daržoves ir kt. Šios ligos inkubacinis laikotarpis – nuo kelių valandų iki 2 dienų. Simptomai – pykinimas, dažnas vėmimas, 38-39 laipsniai temperatūros, mažas spaudimas.
Botulizmu galima susirgti valgant konservuotas daržoves, grybus, vaisius. Inkubacinis periodas – nuo kelių valandų iki 2-5 dienų. Simptomai – akyse rūkas, galvos svaigimas, sausumas burnoje, pykinimas ir vėmimas, pasunkėjęs rijimas.
Dizenterija galima užsikrėsti geriant nevirintą vandenį ir pieną, valgant nepasterizuotą varškę, grietinę, neplautus vaisius, uogas ir daržoves. Inkubacinis laikotarpis – nuo 1 iki 7 dienų. Simptomai – pilvo skausmas, vėmimas su krauju, pykinimas.
Stafilokoką galima „pasigauti“ geriant nevirintą pieną ir vandenį, valgant nešviežią varškę ar grietinę, neplautus vaisius, uogas ir daržoves. Inkubacinis periodas – nuo 6 iki 12 val., simptomai – pykinimas, mažas spaudimas, širdies nepakankamumas.
Patarimai laukiant greitosios medicinos pagalbos
1. Išsiaiškinkite, ką valgė vaikas.
2. Išplaukite skrandį: duokite išgerti šilto vandens ir paspauskite liežuvio šaknį. Procedūrą kartokite tol, kol išvems švarų vandenį.
3. Duokite vaikui 5 tabletes trintos aktyvuotos anglies (užgerti vandeniu).
4. Kad neatsirastų organizmo dehidratacija, kas 20 min. duokite gerti po pusę stiklinės šarminio mineralinio vandens. Jokių vaistų savo nuožiūra neduokite.
5. Jei krečia šaltis, užklokite antklode, o po kojomis pakiškite šildytuvą.
Parengė R.Ukrinaitė
Nuotr. Daugiau sergančiųjų žarnyno infekcijomis atsiranda vasarą dėl to, kad tada puikios sąlygos daugintis mikrobams – dėl šilumos ir drėgmės greičiau genda produktai, o vaisiai, uogos ir daržovės kartais valgomi blogai nuplauti arba visai neplauti.
"Sekundė"