Reikalavimai ne tik vandeniui
šaltuoju metų laiku lankytojų daugėja sporto klubuose, baseinuose ar sveikatingumo centruose. Visi miesto ir apskrities baseinai yra tikrinami Visuomenės sveikatos centro specialistų.
Dažniausiai, pasak specialistų, fiksuojami nusiskundimai, kad per retai valomas baseinų dugnas ir sienos. Būna atvejų kai vanduo per gausiai chloruojamas. Baseino darbuotojai dirba nepasitikrinę sveikatos
„Baseine neatliekami vandens parazitologiniai tyrimai. Maudynės netvarkinguose baseinuose gali sukelti rimtas ligas“, — sakė šVSC saugos kontrolės skyriaus vedėja Josana Motiejauskaitė.
Specialistai teigia, kad dažnai baseinų lankytojai nežino, kad informacija apie vandens nukenksminimą, jo rodiklius turi būti pateikiama viešai, jog klientas galėtų žinoti kokiame vandenyje jis maudosi. Baseinų vanduo turi atitikti geriamojo vandens kokybės reikalavimus: vanduo turi būti apruošiamas, filtruojamas, dezinfekuojamas.
Visų baseinų dugnas turi būti valomas ne rečiau kaip 2 kartus per savaitę, o sienos ne rečiau kaip vieną kartą per dvi savaites. Taip pat persirengimo kambariai, dušinės, tualetai turi būti valomi su dezinfekuojančiais valikliais ne rečiau kaip 2 kartus per dieną. Valymui bei dezinfekcijai naudojamos cheminės medžiagos turi atitikti Lietuvos respublikos teisės aktų reikalavimus, bei būti naudojamos pagal paskirtį.
Mažiems baseinams kiti reikalavimai
„Pasitaiko atvejų, kuomet valymu bei dezinfekcija užsiimantys darbuotojai nepaskaito cheminės medžiagos naudojimosi instrukcijos ir naudoja medžiagas savo nuožiūra neatkreipiant dėmesio į jų paruošimą ar naudojimo tikslą — tai rimtas pažeidimas“, — sakė specialistė.
Baseino vanduo ir patalpos, pasak J. Motiejauskaitės, turi būti nuolat prižiūrimi, netgi tuo metu, kai neteikiamos baseino paslaugos. Mažųjų baseinų, kurie neturi recirkuliacinės sistemos — iš baseino išbėgęs vanduo atgal į jį negrįžta — vanduo nėra dezinfekuojamas.
Tačiau po kiekvieno panaudojimo vanduo turi būti išleidžiamas, o pats baseinas dezinfekuojamas, išvalomas ir vėl prileidžiama vandens.
Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad baseinų lankytojai per neparuoštą baseino vandenį gali užsikrėsti įvairiomis nepageidaujamos ligomis.
Susirgti galima infekciniais žarnyno sutrikimais, kuriuos sukelia vandenyje parazituojantys pirmuonys, taip pat kirmėlinėmis ligomis, kurias sukelia biohelmintai. Taip pat galima užsikrėsti hepatitu A, virusinės kilmės meningitu. Dažnai pasitaiko kojų ir nagų grybelių ligos.
Pavojingi persirengimo kambariai ir dušai, kuriuose galima užsikrėsti įvairiomis odos ligomis. Todėl naudojantis bendrais dušais būtina mūvėti šlepetes.
Baseinų lankytojams primenama:
* Baseino patalpos turi būti išdėstytos taip jog klientas pirmiausia patektu į drabužinę, iš jos į dušus, ir tik po to į baseino patalpas.
* Vandens temperatūra baseinuose priklauso nuo to kokios paskirties yra baseinas, jei tai sporto baseinas jo vandens temperatūra turi būti 24–28 laipsniai, plaukimo ir maudimosi baseine — 26-29 laipsniai, vaikų baseinuose 29-32 laipsniai, sūkurinėse voniose 38-42laipsnių.
* Baseino vanduo turi būti papildomas nuolat arba kartą per dieną ir visiškai pakeičiamas priklausomai nuo tokios paskirties baseinas tai yra, rečiausiai — kas 8 valandas keičiamas sporto baseinų vanduo, dažniausiai kas 0,5 valandos keičiamas vaikų braidymo ir, iki 7 metų vaikų baseinų vanduo.
* Grindų danga bei sienų danga baseino patalpoje turi būti tokia, kuri būtų atspari valymui ir dezinfekcijai, neslidi taip pat grindys gali būti šildomos.
* Persirengimo kambariuose, pagal higienos normos reikalavimus turi būti plaukų džiovintuvai, dušų bei tualetų kiekis turi būti toks, kad klientai galėtų laisvai nusiprausti, dušinėse skiriamas 1 dušas 5 lankytojams.
*Baseinų patalpose turi būti ištraukiamoji — tiekiamoji vėdinimo sistema, kad patalpoje nesikauptų garai ir neaugtų pelėsiai.
Natalija KONDROTIENĖ
Sauliaus JANKAUSKO nuotr.: Baseinų vanduo turi būti apruošiamas, filtruojamas, dezinfekuojamas.
“Šiaulių kraštas”