ŠILTAI RENKITĖS
Lauke anaiptol ne gegužė, todėl ant galvos būtinai turi būti kepurė, ant kaklo – šalikas, ant rankų – pirštinės. Po paltu ar striuke vilkėkite megztinį, nors ploną. Trumpas striukeles ir plonas pėdkelnes palikite spintoje iki pavasario. Ir žiūrėkite, kad drabužiai būtų ne vien šilti, bet ir sausi. Drėgnas audinys ištraukia iš jūsų šilumą ne prasčiau nei geras šaltukas.
Ypač svarbu, kad liktų šiltos kojos. Jokiais būdais nevaikščiokite šlapiomis kojomis. Darbe turėkite pakaitinę avalynės porą ir atsargines kojines. Jei peršlapote ir sušalote, prieš persirengdami pamasažuokite pėdas, iki pajusite šilumą.
šILDYKITĖS
Vakare namo grįžtate permirkęs ir alkanas. Paprašykite pilvo palaukti ir užsiimkite kūnu: nedelsdami panardinkite jį į šiltą vonią ar pastatykite po dušu. Ypatingą dėmesį skirkite kojoms. Po to apsitrinkite šiurkščiu frotiniu rankšluosčiu ir apsimaukite sausas vilnones kojines. O tada jau galima skirti dėmesio šaldytuvo turiniui. Profilaktikos sumetimais vakarienę pradėkite nuo stiklinės karšto pieno su medumi ir žiupsneliu sodos. Galima išgerti bokalą šilto raudonojo vyno. Nepamirškite vitaminų
Įpraskite reguliariai vartoti vitaminą C, padedantį organizmui gaminti interferoną, užmušantį virusus ir mobilizuojantį limfocitus kovai su peršalimu. Vitamino C yra raugintuose kopūstuose, citrinose, apelsinuose, erškėtuogėse ir tablečių pavidalu. Pastarųjų nevalia ryti nevalgius – pakenksite skrandžiui. Ir būtinai įtraukite į savo racioną rūgštaus pieno produktų – kefyro, pasukų, jogurto.
IšSIMIEGOKITE
Trūkstant miego imunitetas silpnėja, kadangi ląstelės nespėja atsinaujinti ir nebegali adekvačiai reaguoti į jas atakuojančią infekciją. Išvada paprasta – miegokite, kol išsimiegosite, ir ne mažiau kaip septynias valandas per parą. Pasistenkite nesinervinti, ypač dėl menkniekių. Stresas atveria kelią ligoms.
NEPAMIRšKITE DRĖKINIMO
Neturimas omenyje vaikščiojimas šlapiems. Drėkinkite patalpų orą. Šaltuoju metų laiku, kai veikia radiatoriai, oras išsausėja, o dėl to sausėja ir nosiaryklės gleivinė. Todėl ant jo patekę virusai ir mikrobai ne nusėda ant drėgnų plaukelių, o keliauja tiesiai organizmo vidun.
Kad palaikytumėte reikalingą oro drėgnumą kiekviename kambaryje pastatykite atvirus indus su vandeniu ir keiskite jį kasdien, kad neužsiveistų grybelis. Nepamirškite vėdinti patalpų – kiekvieną dieną 10-15 minučių atverkite langus.
PRAUSKITĖS
Kad nepasigautumėte svetimo viruso transporte ar darbe, geriausia nosį ir burną pridengti marliniu raiščiu ar bent jau šaliku, laikraščiu, nosinaite. Tačiau jei toks maskavimosi variantas jums netinka, dažniau plaukitės rankas ir prauskitės veidą. Liesdami daiktus, ant kurių jau yra virusų, o po to rankomis palietę akis, nosį, burną jūs patys gabenate infekciją tiesiai į savo organizmą. Jei po ranka nėra muilo, tiesiog perliekite rankas karštu vandeniu ar apsitrinkite drėgnu rankšluosčiu.
Atsisakykite įprastinių nosinių – virusai ir bakterijos jose ilgai išlieka gyvybingi, tad gali vėl persikraustyti į jūsų organizmą. Kur kas saugesnės ir higieniškesnės vienkartinės nosinaitės.
Stenkitės atsisakyti malonumo kavinėje pasmaguriauti kava – kas žino, kiek kruopščiai ten plaunami puodeliai. Tokiu atveju nė nesuprasite, kur užsikrėtėte virusu.
Eglė LIPSKIENĖ
“Panevėžio balsas”
SXC nuotr.