Aplanko košmarai
Sapnai labai dažnai siejami su mistika, bet juos galima paaiškinti ir fiziologiniu požiūriu. Miegant matomi vaizdai priklauso nuo įvairių dirgiklių, pasiekiančių smegenis. Sapnuojant nesveikas organas į galvos smegenis siunčia nervinius impulsus. Pačioje ligos užuomazgoje jie labai silpni ir būdraujant sąmonė jų neatpažįsta, taigi nė nesuvokiame ėmę negaluoti, bet jau galime susapnuoti, kad skauda skrandį, koją arba galvą.
Savijautai pablogėjus sapnai darosi nemalonūs, slogūs – užmigę matome karo scenas, muštynes, gaisrus arba žalią mėsą, purvą ir pan.
Prancūzas gydytojas Virėjus teigė, kad sapnuose dominuojanti raudona spalva reiškia žmogaus polinkį kraujuoti, potvynio vaizdai – limfos nutekėjimo sutrikimus, o gaisro – vidaus organų uždegimas. Jo nuomone, sapnuojančiųjų vaisius, ypač pavasarį, organizme trūksta vitaminų.
Labai dažnai sapnuojami tiesiog neįtikėtini, keisčiausi dalykai, pavyzdžiui, miegodami išvystame save turinčius tris rankas arba be galvos, arba su rąstais vietoj kojų. Mokslininkų manymu, panašios keistenybės sapnuojančiųjų nė kiek nestebina todėl, kad jas sukuria nematomi, bet visai realūs procesai, vykstantys organizme.
Pasąmonė ieško išeities
Apie jau prasidėjusią arba tik gresiančią ligą įspėjantys sapnai turi tam tikrų būdingų požymių. Dažnai sapnuojantysis mato pats save, kartais šalia būriuojasi ir kitų žmonių arba aplink plaikstosi liepsnos, tvyro vanduo, plyti ledynai. Svarbiausias prasminis elementas paprastai būna ne visas žmogaus kūnas, o tik kur nors jo dalis arba organas – galva su kokiu nors neįprastu apdangalu, išsipūtęs pilvas, rąsto prispaustas kaklas. Kaip tik toje vietoje ir prasideda liga.
Taigi kai kuriuos gresiančius negalavimus ir organizmo sutrikimus galima numatyti tiesiog pasinėrus į sapnų pasaulį.
Peršalimo ligos. Sapnuojama, kad maudomasi šaltame vandenyje, po lediniu dušu arba šaltą dieną vaikštoma neapsirengus. Nosis ir galva gali atrodyti pernelyg dideli arba panašūs į išsigimėlio. Kartais sapnuojantysis jaučia karštį, skleidžiamą laužo arba židinio, arba mato save einantį dykuma ir labai ištroškusį – vadinasi, liga jau čia pat ir net turima karščio.
Angina. Būdingas sapnas, kad kažkas traukiama iš gerklės – raudona virvė, kalavijas arba ilgas kirminas arba ryjamas šiurkštus, aštrus ar dygliuotas daiktas. Kartais žmogus mato save kalbantį, bet balso negirdi – neįstengiama išspaust nė garso.
Gripas. Kažkas nori smogti per galvą arba dėvima keista, paprastai labai smailia viršūne kepurė. Kartais sapnuojama, kad kažkokie žmonės nori surišti, kankina ir niekaip nesiseka išsivaduoti. Šie sapnų vaizdinių sukeliami pojūčiai labai panašūs į sergančiojo gripu „kaulų laužymą“.
Širdies ligos. Lanko sapnai su mirties baimės elementais ir dažniausiai staiga nubundama. Sapnuodamas žmogus išvysta, kad jį užverčia žemės arba kažkas į jį sviedžia sunkų akmenį, arba sužeidžia širdį. Baimė, patirta sapnuojant, neišsisklaido ir atsibudus. Labai dažnai prieš užklumpant arba jau varginant širdies ligai užmigus matomos gyvatės.
Inkstų ligos. Jas pranašauja baimingi kelionių nepažįstamomis pavojingomis vietomis sapnai. Gali sapnuotis ir pūvantys tamsūs daiktai, priversti šlamšto podėliai ir rūsiai.
Skrandžio ligos. Sapnuojama, kad valgoma kas nors nevalgomo, šlykštaus arba vemiama. Apie gastritą perspėja žalios pašvinkusios žuvies, pūvančios mėsos arba sugedusio, neskanaus maisto vaizdai.
Žarnyno ligos. Sergantieji jomis sapnuoja purvinus, šiukšlių pilnus tunelius, vamzdžius, arkas – juose dažnai būna angų, skylių arba norima kai kur prasibrauti ir neįstengiama. Tokie sapnai būna „nuspalvinti“ nemaloniais geltonais rudais tonais.
Plaučių ligos. Paniręs į sapną žmogus pasijunta skęstąs, mėginąs išlįsti iš vandens, bet siaurame plyšyje įstringa jo krūtinė, tampa sunku kvėpuoti. Dažnai sapnuojama, kad krūtinė prispausta sunkaus daikto, apima baimė ir pajuntamas padėties beviltiškumas.
Kraujo apytakos sutrikimai. Visada sapnuojama ta kūno dalis, kurioje atsiranda ligos užuomazgų. Jei kojose – miegant persekioja vaikščiojimo po purvą, sniegą, vandenį suplyšusiu apavu arba basomis vaizdai, jei galvoje – atrodo, kad ją apjuosė veržiančiu lanku arba uždėjo geležinę kaukę.
Galvos smegenų ligos. Apie jas įspėja išdrikę vaizdai, įspūdis, kad klaidžiojama naktį arba rūke be žiburio ir sunku suvokti, kur esama ir kaip patekti į reikiamą vietą. Tokių sapnų palydovas – smarkus galvos skausmas.
Galūnių ligos, sužeidimai. Sapnuojami nemalonūs veiksmai, atliekami rankomis arba kojomis, arba keisti įvykiai – galūnės atskirai nuo viso kūno atsiduria netikėtose vietose arba atrodo labai keistos. Gresiant plaštakų pažeidimams rankų pirštai sapne atrodo mėlyni arba deformuoti.
Odos ligos. Miegant rodosi pažeistos odos vietos, spalvos pasikeitimo vaizdai. Kartais matomi tipiški odos defektai (dėmės, nudegimai, pūslės) ant kokio kito paviršiaus – sienos, stalo, drabužių.
Stuburo ligos. Jas pranašauja nešiojamos didžiulės kuprinės arba staiga atsiradusios kupros vaizdai. Stuburo artritą pranašauja sapnas, kad ant nugaros nešami sunkūs nešuliai arba į stuburą trinasi kažkoks kietas daiktas. Stuburo ligas reiškia ir sapnuojami iškrentantys dantys.
Nervų sistemos sutrikimai. Sergantieji neuroze dažnai sapnuoja nemalonias scenas, sukeliančias liūdesį ir baimę. Tokie vaizdiniai paprastai būna įkyrūs – aplanko po keliskart per naktį arba net pasikeitus sapno siužetui vis grįžtama prie to paties veiksmo. Kai užmiegama po didelio jaudinimosi, išvystama stotis, žmonių minia arba audringa jūra.
Nepasitenkinimą reiškia pavėlavimas į traukinį, nesugebėjimas atlikti kokią nors užduotį. Nerimą ir baimę simbolizuoja karo scenos, artimųjų praradimas, gaudynės, o apmaudą – ko nors praradimas arba nesėkmingos būtinų daiktų paieškos.
Kai ilgai nesiseka dėl ko nors apsispręsti, kartais problemos sprendimą arba ilgai ieškotą išeitį nurodo sapnas. Įdomiausia, kad tai paaiškinama visai ne mistiniais sutapimais – sąmonė ir pasąmonė intensyviai darbavosi apie spręstiną problemą sąmoningai net negalvojant ir atliekant su ja visai nesusijusias užduotis, tiesiog gyvenant įprastą gyvenimą.
Ypač svarbu atkreipti dėmesį į pasikartojančius „įtartinus“ sapnus. Kai tie patys vaizdiniai pasirodo net keliskart per vieną naktį, kelias naktis per savaitę arba per mėnesį, patartina apsilankyti pas gydytoją ir išsitirti „problemiškus“ organus.
Parengė A.Gotautaitė
Nuotr. Sapnai labai dažnai siejami su mistika, bet juos galima paaiškinti ir fiziologiniu požiūriu.
“Sekundė”