„Siekiame, kad apie šią akciją žinotų kuo daugiau Lietuvos vyrų. Ji labai vertinga, nes sudaroma galimybė beveik perpus pigiau atlikti specifinio prostatos antigeno (PSA) tyrimą. Dėl ministerijos nehumaniško sprendimo sumažinti finansavimą prevencinei patikros programai rankų nenuleidžiame, nes iš savo patirties gerai žinome, koks pavojingas vyrams prostatos vėžys“, – sakė Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Gediminas Žižys.
Draugija skatins vyrus dalyvauti šioje akcijoje ir jos dalyviams dovanos Europos prostatos pasus, kuriuose vyrai gali rašyti visą informaciją, susijusią su prostata: PSA tyrimų, echoskopijos, biopsijos, operacijų duomenis, gydytojų konsultacijas ir kt.
Prostata – tai liauka, esanti tarp vyro šlapimo pūslės ir varpos. Nuo jos priklauso vyro darbingumas ir lytinė potencija. Tačiau prostatos vėžys kasmet nustatomas per tris tūkstančius Lietuvos vyrų. Tai dažniausia jų onkologinė liga. Sergančiųjų amžius labai jaunėja.
Gydymas gali būti efektyvus, jei vėžys nustatomas ankstyvojoje stadijoje. Ši onkologinė liga klastinga, nes neturi specifinių požymių. Kita problema: daug vyrų dar drovisi kalbėti apie nemalonius pojūčius papilvėje, tarpvietėje, šlapinimosi sutrikimus ir neskuba pas urologą.
Pagrindinis profilaktinis tyrimas – PSA koncentracijos kraujyje nustatymas. Dar tikslesnį atsakymą duoda ne tik PSA, bet ir laisvo PSA tyrimas.
šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerija ankstyvosios prostatos vėžio patikros programai yra perpus sumažinusi finansavimą. Todėl 50–75 metų vyrai ir vyrai nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu, nemokamai išsitirti PSA gali tik kas antri metai.
Daugelio sirgusiųjų šia onkologine liga patirtis patvirtina, kad praleisti be patikros vieneri metai gali būti lemtingi. Statistika rodo, kad 63 proc. pacientų, kurie į gydytojus kreipėsi jau rimtai sunegalavę, buvo nustatytas vėlyvųjų stadijų prostatos vėžys, kurio visiškai išgydyti nebeįmanoma. Jis paprastai išplinta kauluose, sukelia skausmų, stuburo lūžių.
Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja, kad PSA tyrimą kiekvienas vyras, sulaukęs 45 metų, atliktų kartą per metus, o sulaukęs 50 metų – 2 kartus per metus.
SXC.hu nuotr.