Nudegus pirmiausia reikia įvertinti situaciją: ar mes patys sau galime suteikti pirmąją pagalbą, ar vis dėlto reikia kviesti greitąją. Jei žaizda gili, didelė – kvieskite greitąją.
Kai nukenčia tik odos paviršius – epidermis, būna pirmo laipsnio nudegimas. Tada nudegusi vieta parausta, atsiranda nedidelis pabrinkimas.
Antro laipsnio nudegimas būna tada, kai pažeidžiamas ne tik epidermis, bet ir gilesni odos sluoksniai. Oda ne tik parausta, pabrinksta – atsiranda skaidraus skysčio pripildytų pūslelių, kurios po kiek laiko plyšta ir sudžiūva. Kai nukenčia visi odos sluoksniai, būna trečio laipsnio nudegimas, o ketvirto laipsnio – kai pažeidžiami giliau esantys audiniai. Nudegimas būna ypač sunkus, reikalingas net chirurginis gydymas.
Norint nustatyti nudegimo laipsnį, reikia panaudoti paprastą ir patogią delno taisyklę. Delno plotas atitinka 1 procentą viso žmogaus kūno ploto. Jeigu nudegimo vieta yra maždaug kiek 10 ar 15 delnų, vadinasi, pažeista 10-15 proc. kūno.
Jei nudegimas pirmo laipsnio, nukentėjo ne daugiau kaip 10 proc. kūno ploto, galime patys sau padėti. Palaikykite 10-20 min. nudegusią vietą po šaltu vandeniu arba pridėkite ant tos vietos ledo.
Jei yra antro laipsnio nudegimas, nudegė maždaug tiek pat ploto, atšaldę, kaip minėta, žaizdą, kad nepatektų infekcija, uždėkite sterilų tvarstį, jei neturite, gerai išlygintą švarų rankšluostį. Tvarstį galite sutepti specialiais tepalais.
Žaizdos jokiu būdu negalime tepti aliejumi, tirštu krakmolo tirpalu ar stipriu kalio permanganato tirpalu. Geriau nuo to nebus, o ir gydytojui bus sunku nustatyti nudegimo laipsnį.
Jei nudegusią vietą labai skauda, išgerkite analgino ar kitokių vaistų nuo skausmo. Pakilus temperatūrai reikėtų pradėti gerti plataus veikimo antibiotikus, pavyzdžiui, ampiciliną, linkomiciną. Gerti reikėtų 5 dienas po 1 tabletę keturis kartus per dieną.
Jeigu atsitinka taip, kad nudegė apie 30-40 prc. kūno, yra pirmo, antro laipsnio nudegimai, be greitosios pagalbos neapsieisite. Šiuo atveju vėsinti nudegusios vietos negalima, nes galite dar labiau sutrikdyti tų audinių kraujotaką. Kad nepatektų infekcija, nukentėjusįjį reikia suvynioti į švarią paklodę. Po to reiktų išgerti ne mažiau kaip du litrus mineralinio vandens arba specialiai paruošto tirpalo – į 1 l virinto vandens įdėti 1 šaukštelį sodos ir 2 šaukštelius druskos.
Taip pat reikėtų elgtis, jei yra ir dar stipresni nudegimai. Tačiau geriausia būti atsargiems su ugnimi.
Ką pataria liaudies medicina?
Liaudies medicina pataria nudegusias vietas drėkinti šlapimu. Reikia uždėti šlapimu suvilgytą tvarstį ir neleisti jam išdžiūti. Jei nudegimai stiprūs, tokius kompresus rekomenduojama dėti kelias dienas iš eilės.
Tokiu atveju dar patariama naudoti bulvę. Sutarkuotą bulvę uždėti ant tvarsčio ir užrišti jį ant skaudamos vietos. Kai kompresas sušils, nuimti.
Kitas būdas – gydymas arbata. Reikia išvirti stiprios juodosios ar žaliosios arbatos, atvėsinti iki 15 laipsnių ir ja laistyti nudegusią vietą. Po to užrišti tvarstį. Jis taip pat turi būti nuolat drėkinamas arbata, kad neišdžiūtų. Taip gydyti reikėtų 10-12 dienų.
Parengė R.Ukrinaitė
“Sekundė”
Aigustės Tavoraitės nuotr.