Daugelis jau žino, kad dažniausia išsivysčiusių šalių gyventojų mirties priežastis – širdies ir kraujagyslių ligos. Jas prišaukia per didelis cholesterolio kiekis kraujyje. Tai tikra amžiaus rykštė.
šie susirgimai yra lėtiniai. Todėl labai svarbu ligą nustatyti dar ankstyvoje stadijoje. Tuomet neprireiks tiek brangių vaistų ir ilgo gydymo.
širdies ir kraujagyslių susirgimų profilaktikai reikia visai nedaug – periodiškai atlikti lipidogramą. Jis parodo cholesterolio dalių santykį organizme. Be to, reikia žinoti, kad toli gražu ne visas cholesterolis yra kenksmingas.
Išsitirti verta kasmet
Sveikatos profilaktikos akciją „Apsaugok širdį nuo blogojo cholesterolio!“ VšĮ „Medicina practica“ organizuoja jau šeštąjį kartą. Jos metu gyventojai informuojami apie širdies ir kraujagyslių ligų pavojų ir profilaktikos galimybes. Be to, su iki 50 proc. kainos nuolaida atliekamas lipidogramos tyrimas.
“Profilaktinis darbas yra vienas iš mūsų laboratorijų tinklo tikslų. Tokiu būdu galime padėti mažinti sergamumą ir širdies – kraujagyslių ligomis”, – sakė “Medicina practica“ vadovas gydytojas Svajūnas Barakauskas.
Lipidograma – tai keturių kraujo riebalų: bendrojo, „gerojo“ (didelio tankio), „blogojo“ (mažo tankio) cholesterolio ir trigliceridų ištyrimas. Norint gauti tikslius rezultatus, prieš tyrimą reikia nevalgyti bent 12 valandų.
Amerikos širdies asociacija lipidogramą profilaktiškai rekomenduoja išsitirti kasmet, jei žmogus sulaukė 30 metų, šeimoje yra sergančiųjų širdies ir kraujagyslių ligomis, turi viršsvorį ar mėgsta riebų maistą.
Kaltas ne visas cholesterolis
Cholesterolio yra kiekvienoje gyvoje ląstelėje. Riebi, primenanti vašką medžiaga yra būtina žmogaus organizmo ląstelių sienelių statybai.
Iš cholesterolio gaminami lytiniai hormonai ir kitos gyvybiškai svarbios medžiagos. Jo randama visose organizmo dalyse, taip pat smegenyse, nervuose, raumenyse, odoje, kepenyse ir širdyje. Cholesterolis žmogui svarbus kaip vanduo.
Mokslininkai įrodė, kad ilgalaikis cholesterolio koncentracijos padidėjimas yra viena iš dešimties svarbiausių priežasčių, kuri prišaukia mirtį. Nustatyta, kad per didelę cholesterolio koncentraciją kraujyje sumažinus 1 proc., miokardo infarkto tikimybė sumažėja 2,5 proc.
Tačiau nustatyti vien bendrąjį cholesterolio kiekį, ypač vyresniojo amžiaus žmonėms, nepakanka. Priežastis gana paprasta: juk kaltas ne visas cholesterolis, o tam tikros jo dalys.
Kodėl reikalinga būtent lipidograma?
Cholesterolis skirstomas į „gerąjį“ (didelio tankio) ir „blogąjį“ (mažo tankio). Gydytojai primena, kad „gerasis“ cholesterolis žmogui yra naudingas. Jis gaminamas kepenyse ir valo organizmą, todėl saugo nuo ligų.
O „blogasis“ cholesterolis į organizmą patenka, ypač, su gyvulinės kilmės maistu: kiaušiniais, mėsa, pieno produktais ir kt.
„Blogasis“ cholesterolis kaip rūdys vamzdžiuose nusėda ant kraujagyslių sienelių. Todėl šios siaurėja ir gali visiškai užsikimšti. Tuomet užklumpa insultas, infarktas ar kitos grėsmingos ligos.
Susargdina ir per didelis kitų kraujo riebalų – trigliceridų kiekis. Beje, jie lemia ir nutukimą. Todėl ir reikia atlikti lipidogramą, kuri parodo visas kraujo riebalų dalis.
Ištyrę tik bendrąjį cholesterolio kiekį kraujyje, nesužinosime, kurio „gerojo“ ar „blogojo“ yra per daug. O juk nesigydysime, jei bendras cholesterolis padidės „gerojo“ sąskaita. Bet jei bus daug „blogojo“ cholesterolio, iš karto reikia imtis priemonių.
Oskaras Valius