Gali susargdinti
Per didžiąsias metų šventes įvairiausiais patiekalais nukraunami stalai, o žmonės, matydami tokią gausybę, yra linkę persivalgyti. Suvalgius per daug maisto, jiems pablogėja savijauta – atsiranda nemalonus pilnumo ir nevirškinimo jausmas, spaudžia pilvą ar net pykina. Persivalgius gali svaigti galva, darytis silpna.
„Persivalgymas nėra tik skrandžio apsunkinimas, kaip daugelis mano. Dideliam maisto kiekiui suvirškinti reikia daugiau fermentų, todėl organizmas patiria stresą – smarkiau turi dirbti ir kasa, kepenys, tulžies pūslė. Jeigu šie organai yra silpnesni, persivalgymas gali išprovokuoti jų negalavimus“, – perspėjo Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Metodinės pagalbos ir strategijos formavimo skyriaus vedėja Rūta Babravičienė.
Persivalgymas „pažadina“ įsisenėjusias virškinimo trakto – skrandžio, kepenų – ligas, gali sukelti ūminį tulžies pūslės ar kasos uždegimą. Todėl prie šventinio stalo per daug atsipalaiduoti nereikėtų tiems žmonėms, kurie serga tulžies pūslės akmenlige, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige, nutukusiems ir gausiai vartojantiems alkoholio.
„Sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis turėtų vengti silkės, nes nuo didelio kiekio druskos padidėja kraujo spaudimas, o patiekalus iš grybų atsargiau turėtų valgyti turintieji virškinimo trakto sutrikimų. Grybai skrandyje virškinami net 3 valandas, o žarnyne – dar papildomas 6–8 valandas“, – kaip per šventes dominuojantys patiekalai veikia sveikatą, aiškino R. Babravičienė.
Valgome per riebiai
Siekiant išvengti persivalgymo, reikia laikytis elementarių mitybos taisyklių. Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė patarė per šventes laikytis įprasto valgymo režimo ir ruošiant vaišes pavalgyti tiek pusryčius, tiek pietus – ilgesnis nei 5–6 valandų badavimas skatina persivalgymą.
„Nors tradiciškai po pasninko ant šventinio stalo turi būti riebių patiekalų, stenkitės ruošdami maistą riebalų naudoti kuo mažiau. Mūsų visų pamėgta silkė su keptais svogūnais, baltoji mišrainė, grybų patiekalai ir net žalieji žirneliai apsunkina virškinimo sistemą, maistas ilgiau užsistovi skrandyje, o sotumas nuo jo pajuntamas kur kas vėliau“, – pasakojo pašnekovė.
Įprasta manyti, kad su riebiu maistu vartojamas alkoholis daro mažiau žalos organizmui, tačiau D.Pipiraitė patikino, kad yra priešingai. Riebus maistas kartu su svaigiaisiais gėrimais sutrikdo kasos fermentų išsiskyrimą ir gali būti ūmaus kasos uždegimo, trečdaliu atvejų pasibaigiančio mirtimi, priežastimi.
„Alkoholis ir saldūs gazuoti gėrimai didina apetitą, todėl reikėtų jų vartoti kuo mažiau. Gerkite kuo daugiau vandens ir kmynų, pipirmėčių ar ramunėlių arbatos – jos palengvins virškinimą“, – patarė gydytoja dietologė.
Vaišes reikėtų pradėti nuo skaidulomis ir baltymais turtingų patiekalų, ant kūčių stalo tai – pupos, žirniai, javų grūdai arba jų turintys patiekalai. Tarp skirtingų patiekalų valgymo D.Pipiraitė ragino padaryti iki 20 minučių pertrauką, nes tik praėjus tiek laiko atsiranda sotumo jausmas.
„Valgyti reikia lėtai, ilgai kramtant maistą. Tuomet maistą bus lengviau suvirškinti, o persivalgymo pojūtis bus silpnesnis“, – paaiškino gydytoja dietologė.
Ji skatino per šventes valgyti kuo daugiau šviežių daržovių ir vaisių, jais keisti riebius saldumynus. Padažams vietoj riebios grietinės, grietinėlės ar majonezo reikėtų rinktis jogurtą, o vietoj druskos – įvairias žoleles, prieskonius, pavyzdžiui, kalendrą, imbierą, krapus, kmynus, cinamoną, pipirmėtę.
Reikia save kontroliuoti
Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Justina Kapočiūnienė paaiškino, kaip sužinoti, ar nepersivalgote. Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į porcijos dydį, kurį ruošiatės suvalgyti vienu prisėdimu. Jeigu jis yra didesnis už daugumai jūsų amžiaus žmonių pakankamą pietų normą, vertėtų sunerimti.
„Kai kuriems persivalgymas tėra vienkartinis neapdairumas, patiriamas per šventes, tačiau tiems, kurie nekontroliuoja savo mitybos raciono ir persivalgo bent du tris kartus per savaitę, reikėtų rimtai susirūpinti. Persivalgymas bet kada gali virsti valgymo sutrikimu“, – perspėjo visuomenės sveikatos priežiūros specialistė.
Jeigu vis dėlto nepavyko atsispirti gardiems patiekalams ir persivalgėte, kitą dieną ar bent jau pusdienį nieko nevalgykite ir mažais gurkšniais gerkite negazuotą mineralinį vandenį.
„Gerkite kuo daugiau nestiprios arbatos ir sulčių, atsisakykite gausesnio ir sunkiai virškinamo maisto, itin rūgščių ir puvimą skrandyje sukeliančių maisto produktų. Vietoj jų geriau rinkitės vaisius ir košes, išgerkite virinto vandens, prieš tai stiklinėje ištirpinę keletą arbatinių šaukštelių medaus ir įlašinę citrinos sulčių“, – kaip elgtis persivalgius, aiškino J.Kapočiūnienė.
Sutrikus virškinimui reikia pavartoti kasos fermentų preparatų, gerinančių virškinimą. Jei pykina, vemiate, kenčiate skausmą ar karščiuojate, reikia skubiai kreiptis į medikus.
Kaip teisingiau maitintis
• Pirkdami maisto produktus švenčių stalui, būtinai atkreipkite dėmesį į galiojimo laiką, o gamindami patiekalus laikykitės pagrindinių higienos reikalavimų.
• Neprisikraukite per daug maisto į lėkštę – visko ragaukite po truputį. Kai pasijusite sotūs, nebevalgykite.
• Kuo mažiau valgykite riebaus, aštraus, sunkiai virškinamo maisto. Nepiktnaudžiaukite šokoladu, kava, sultimis, alkoholiu.
• Valgydami atsisakykite didesnio kiekio skysčių, nes jie atskiedžia skrandžio sultis ir papildomai apsunkina virškinimą.
Kalorijos tradiciniame švenčių maiste
100 g (5 šaukštai) baltosios mišrainės – 125 kcal,
100 g (5 šaukštai) silkės „pataluose“ – 650 kcal,
100 g bulvių košės – 174 kcal,
1 šaukštas spirgučių padažo – 120 kcal,
100 g kiaulienos kepsnio su džiūvėsiais – 1 500 kcal.
Iš viso: 2 569 kcal. Tiek kilokalorijų per dieną turėtų suvartoti 19–34 m. vyras, sveriantis apie 70 kg ir dirbantis vidutinio sunkumo darbą, arba 19–34 m. moteris, sverianti iki 70 kg ir dirbanti sunkų fizinį darbą.
Almutė Blaževičiūtė
Vido Venslaviškio nuotr.