Pakitimai — negrįžtami
„Reklamuojami vaistai tinka ne visiems kvėpavimo sutrikimams šalinti, — sako medikė. — Nors pirmasis vaistų poveikis toks, kokį žada reklama: nosis akimirksniu atsikemša ir kvėpuoti tampa lengva, tačiau vėliau už šią paslaugą tenka sumokėti savo sveikata. Per ilgai vartojami vaistai sukelia atvirkštinę reakciją — nosies gleivinė tampa panaši į išsitampiusią, praradusią gebėjimą grįžti į pradinę padėtį, gumą.“
Medikės teigimu, nosies gleivinės pakitimai yra negrįžtami, todėl vėliau tenka operuoti nosies kriaukles.
Būtina vengti kontakto su alergenu
Siekiant išsiaiškinti, koks alergenas apsunkina gyvenimo kokybę, pacientas siunčiamas į diagnostikos laboratoriją, kurioje atliekamas išsamus kraujo tyrimas, padedantis nustatyti kaltininką.
„Mažoje nosytėje telpa begalė įvairių ligų, kurių sukeltas žalingas poveikis ateina nepastebimai“, — perspėja gydytoja. Dabartiniu metu alerginis rinitas gydomas moderniais vaistais, gebančiais efektyviai pagerinti paciento gyvenimo kokybę, tačiau gydymo procese svarbiausia — vengti kontakto su alergenu.
Komplikacijos apsunkina gyvenimą
Blogai kontroliuojant alerginį rinitą, prie jo sukeltų pažeidimų prisideda ir gretutinės ligos. Kvėpavimo takų pažeidimas — ne vienintelė alerginio rinito galima komplikacija. Alerginis rinitas gali pasireikšti vadinamuoju pavasariniu akių kataru. Akies junginė tampa šiurkšti ir skausminga. Kartais gali būti pažeista ir ragena.
Vaikus dažniausiai kamuoja ryklės uždegimas, stiprūs kosulio priepuoliai. Kartais pasitaiko paviršinis, susijęs su tam tikrų vietų ar viso kūno niežėjimu, odos uždegimas — dermatitas. Jis atsiranda patekus žiedadulkėms į organizmą per kraują. Pažymėtina, kad 10— 40 procentų sergančių žmonių alerginiu rinitu kartu serga ir bronchine astma.
„Nukenčia ne tik pacientų gyvenimo kokybė, jie patiria nemažų ekonominių nuostolių, — sako gydytoja, — vaistai, skirti alerginiam rinitui gydyti kompensuojami tik vaikams iki 18 metų, suaugusieji už juos turi susimokėti“.
Pagaugėjo sergančių vaikų
Alerginis rinitas dabar neretai diagnozuojamas ir vaikams. Europoje alerginiu rinitu serga apie 30 procentų suaugusiųjų ir 40 procentų vaikų. Lietuvoje alerginis rinitas diagnozuojamas 4— 6 procentams, o simptomais, būdingais šiai ligai, skundžiasi apie 24 procentai įvairaus amžiaus vaikų.
„Vaikai, sergantys alerginiu rinitu, sunkiai kvėpuoja per nosį, dėl to sumažėja jų darbingumas, mokymasis, aktyvumas dienos metu. Dėl nosies obstrukcijos šie vaikai blogiau išsimiega naktį, todėl dieną būna mieguisti bei nervingi. Alerginis sezoninis rinitas gali trukti savaitėmis, todėl vaikui tai yra rimta liga“, — dalijasi patirtimi gydytoja.
lona šnarienė
Autorės nuotr. Gydytoja otolaringologė Edita Brazdienė pataria: jei alerginį rinitą sukelia žolių ir medžių žiedadulkės, reikia stengtis mažiau būti lauke, nevėdinti gyvenamųjų patalpų, vadovautis kalendoriais, kuriuose nurodomi augalų žydėjimo periodai.
“šiaulių kraštas”