Vadinama paslėptąja epidemija
„Nusimesk anemijos kilpą!“ – tokia VšĮ „Medicina practica“ antrą kartą paskelbta sveikatos profilaktikos akcija yra itin aktuali. Anemija (mažakraujystė) jau palietė kas trečią pasaulio gyventoją. Ji vadinama paslėptąja epidemija ir yra pavojinga bet kurio amžiaus žmogui.
Tačiau Lietuvoje į anemiją dar mažai kreipiama dėmesio. Ji net nelaikoma liga, todėl tampa lyg paties žmogaus rūpesčiu. Žinant, kokią įtaką mažakraujystė gali daryti lėtiniams susirgimams, problema yra tikrai opi.
“Anemija ir jos ištyrimas laiku yra užslėpta ne tik sveikatos, bet ir socialinė bėda. Džiaugiamės, kad pernai kartu su bendraminčiais mūsų organizuota akcija sulaukė gydytojų bei pacientų geranoriško atsako”, – sakė “Medicina practica” vadovas gydytojas Svajunas Barakauskas.
Akcijos metu taikoma speciali 50 procentų kainos nuolaida kraujo tyrimams dėl anemijos, apie šios būsenos grėsmę bus įspėjama žiniasklaidoje, platinamos skrajutės.
Gali lemti lėtines ligas
Nuovargis, bendras silpnumas, atminties pablogėjimas, nusilpęs imunitetas, plaukų slinkimas, lūžinėjantys nagai, širdies skausmai, dusulys ir pan. – bet kuris pastebėtas toks simptomas jau leidžia įtarti anemiją.
Tačiau diagnozę galima nustatyti tik atlikus bendrąjį kraujo, geležies kiekio kraujyje ir geležies atsargų organizme (feritino) tyrimus.
Bendrasis kraujo tyrimas parodo, ar žmogų jau apėmė ši pavojinga būsena. Tačiau šis tyrimas išaiškina tik įsisenėjusią anemiją, kai organizmas pradeda vartoti savo geležies atsargas.
Geležies kiekio tyrimas padeda išaiškinti anemijos atsiradimo priežastį. Feritino tyrimas parodo, kiek geležies atsargų dar turime, ir perspėja apie anemijos grėsmę. Tuomet gydymas gali būti trumpesnis ir pigesnis.
Anemija ateina, kai žmogaus organizme sumažėja eritrocitų (raudonųjų kraujo ląstelių) ir juose esančio baltymo hemoglobino kiekis. Tuomet visi organai nebegauna pakankamai deguonies.
Anemija savaime nepraeina, užsitęsusi gali lemti daugybę lėtinių ligų, kurios trumpina gyvenimą.
Ypač vargina moteris
Dažniausiai anemija vargina moteris ir merginas. Jos mėnesinių ciklo metu, po gimdymų praranda daug kraujo. Galima sakyti, kad moterims tai fiziologinis reiškinys.
Išsivysčiusiose valstybėse visoms nėščiosioms nuolatos atliekami anemijos tyrimai. Anemija joms gali sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, dažnesnes infekcines ligas, gimdymo veiklos silpnumą, kraujavimą po gimdymo, pieno stoką.
Vaikai, kenčiantys geležies trūkumą, lėčiau auga ir atsilieka protiniais sugebėjimais nuo bendraamžių. Jiems sunkiau mokytis, sukoncentruoti dėmesį. Anemija dažnai užklumpa ir senyvo amžiaus žmones. Taip pat siūloma išsitirti ir aktyviai sportuojantiems vyrams.
Anemijos galima atsikratyti pradėjus vartoti geležies preparatus ir vitaminus. Svarbiausia laiku susirūpinti savo sveikata, nes paskui jos už jokius pinigus nebeįpirksi.
Oskaras Valius
Nuotr. Pasak “Medicina practica” vadovo gydytojo S.Barakausko, feritino tyrimas laiku įspėja apie gresiančią anemiją.