— Ar odai vasara yra sunkus metas?
— Svarbu, kokia yra vasara, jei vasara nėra per daug kaitri ir saulėta, ji yra labai naudinga ne tik odai. Mūsų organizmui reikia vasaros, saulės spindulių, tai pagerina odos ir viso organizmo būklę. Nedidelės saulės spindulių dozės suaktyvina organizmą, imuninę sistemą.
Tik svarbu neperdozuoti, kad saulės spinduliai nesužalotų odos. Saulė — geras daiktas ir visą laiką nuo jos slėptis nereikia. Yra sergančių įvairiomis odos ligomis, pavyzdžiui, raudonąja vilklige, tie ligoniai negali pasirodyti ne tik paplūdimiuose, bet saulės atokaitoje.
Nereikia į paplūdimius eiti, kaip į darbą. Kiekvieno odos jautrumas yra nevienodas, jei tamsesnio gymio žmonės yra ne tokie jautrūs saulės spinduliams, tai šviesiaplaukiai baltaodžiai nudega labai greitai ir skausmingai — saulė nubučiuoja iki pūslių.
— Kaip oda reaguoja į saulę?
— Organizmas ginasi nuo saulės spinduliuotės ir odoje ima vykti procesai — tankėja odos viršutinis sluoksnis. Sutankėjęs pakeičia spalvą ir nebe taip greitai praleidžia saulės spindulius. Kai oda gauna saulės spindulių, ima gamintis pigmentas — melaninas, kuris apsaugo nuo spindulių, tokia jo užduotis. Kuo oda tampa tamsesnė, tuo saulė sunkiau prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius ir organizmą. Tamsaus gymio žmonės retai nudega iki pūslių.
Plaukus taip pat saulė veikia, jie pasidaro sausi, praranda blizgesį. Taip pat ir nagai. Reikia vartoti kuo daugiau skysčių, kad būtų išlaikytas pakankamas drėgmės balansas organizme.
— Kokios dažniausiai daromos klaidos?
— Didžiausia klaida — eiti į paplūdimį nepasitepus apsauginėmis priemonėmis. Jas būtina tepti ant odos dar esant namie, pusvalandis iki išėjimo. Be viso šito, prie saulės spindulių reikia pratintis palaipsniui, o ne iš karto degintis iki ryškaus raudonumo.
Įrodyta, kad organizmui, kad pasigamintų vitamino D iš saulės spindulių, užtenka tiek, kiek kiekvienas gauname vaikščiodamas lauke. Dabar atsirado labai negera mada — lietuvaitės užsigeidė tapti tamsiaodėmis, ir dėl to be jokio saiko vaikšto į soliariumus, o tai gali suaktyvinti melanomos — piktybinių navikų — atsiradimą odoje. Apgamai pradeda didėti ir tamsėti, o tai jau ženklas, kad būtina kuo skubiau kreiptis į gydytojus. Ankstyva melanomos diagnostika ir gydymas gali užkirsti ligos išvašėjimui.
— Kaip oda pasako, apie organizme vykstančius pokyčius, atsirandančias ligas?
— Oda visada pasako apie visus pokyčius: atsiranda patinimai, niežėjimas, paraudimai, pūsleliniai ar mazgeliniai bėrimai. Pagal odos būklę galima spręsti ar atsiradę pasikeitimai yra odos liga ar vidaus organų susirgimas.
Esant skydliaukės pakitimams, oda gali būti kartais sausa, kartais smarkiai prakaituota. Inkstų ligas išduoda pigmentacijos sutrikimai, akių vokų patinimai rytais ir kiti pokyčiai. Reikia atidžiau save stebėti. Organizmas visada pasako, ko jam reikia, tik nereikia signalų ignoruoti.
— Kokios odos ligos labiausiai plinta vasarą?
— Labiausiai paplinta grybelinės odos ligos. Yra labai daug grybelių rūšių, jie įsitaiso odoje, naguose ar plaukuose ir ima parazituoti. Vasarą didesnė tikimybė užsikrėsti, nes dažniau lankomasi prie vandens telkinių, išbrinkusi vandenyje oda greičiau priima ligą, vaikštoma basomis, vaikai glosto kiemuose sergančius katinus ir šunis. Apsisaugoti galima, tik kažin ar vaikas paklausys, kad negalima paglostyti mielą kačiuką, ar po smėlį nevaikščiotų basas.
Nepasakyčiau, kad dabar yra labai didelis sergamumas grybelinėmis ligomis, tačiau jų yra. Labai dažnos pėdų, nagų grybelinės ligos, kuriomis užsikrėsti galima ir paplūdimiuose. Sunku pasakyti, kur žmogus užsikrečia, tačiau parėjus nuo vandens telkinių siūlyčiau visiems kojas dezinfekuoti jodo tirpalo skiediniu, jei žmogus alergiškas jodui, galima vaistinėse įsigyti priešgrybelinių vaistų bei apsauginių purškalų, kuriais reikia purkšti pėdas, nagus, tarpupirščius, taip pat šiuos medikamentus naudoti lankantis baseinuose. Ten susirenka daug žmonių, sergančių grybelinėmis ligomis.
Svarbiausia, baseine nenulipti nuo savo šlepečių — nusiavei, iškart lipk į vandenį, išlipai — stok vėl ant jų. Nes jei nesilaikyti saugumo priemonių — grybas garantuotas.
— Ar žmonės moka prižiūrėti savo odą?
— Nemažai yra žmonių, kurie ateina jau užleistomis grybelinėmis ligomis. Ateina ta diena, kai gydytojo kabineto duris vistiek tenka praverti, tik negerai, kad gydymas būna jau ilgas ir nemalonus.
Prasideda viskas tame pačiame paplūdimyje, kai užsikrečiama grybeliu. Tuomet parausta kojų tarpupirščiai, ypač tarp mažųjų pirštų, ima šusti, niežėti. Jei kreipiamasi iškart, kai tik pradėjo niežėti, užteks paprasto gydymo tepaliuku. Jei žmogus nekreipia dėmesio, tai grybas iš tarpupirščių persikrausto ant nagų, ima juos darkyti. Tada jau reikia arba chirurginiu būdu juos šalinti, arba tris mėnesius gerti vaistus, tikimybė įveikti susirgimą vaistai tik 80 procentų. Mėnesio gydymo kursas kainuoja per pusantro šimto litų. Dėmesio į save nekreipimas brangiai kainuoja.
— Ar avalynės priežiūra padės išvengti grybelio plitimą?
— Grybelis įsitrina į pačius batus, todėl juo galima užsikrėsti apsiavus sergančiojo avalynę. Grybelio gydyti nepakanka, reikia dezinfekuoti ir visą avalynę. Net perkant dėvėtą avalynę, yra tikimybė, kad galima užsikrėsti grybeliu.
Siūlyčiau batus gerai išvalyti 70 procentų acto esencijos suvilgytu vatos gumulėliu, kurį geriausia palikti bato viduje. Išvalytus batus sudėti į maišelį ir sandariai užrišus palikti trims paroms. Po to savaitę vėdinti. Tada jau batus galima ramiai nešioti ir nebijoti grybelio.
Sauliaus JANKAUSKO nuotr.