Ispanai, atrodo, buvo pirmieji europiečiai, pradėję rūkyti. Jūrininkai, grįžę iš Ispanijos, atrodydavo įtartinai: jiems iš burnos ir nosies rūkdavo dūmai. Aplinkiniai manydavo, kad šiuos žmones apsėdo nelabasis.
Kitose Europos šalyse rūkalams būdavo labai priešinamasi. Turkijoje tabako rūkymas būdavo laikomas Korano pažeidimu, ir kaltuosius bausdavo mirties bausme – pamaudavo ant kuolo. Romos popiežius Urbanas VII atskirdavo nuo bažnyčios asmenis, rūkiusius arba uosčiusius tabaką, o kartą už cigarų rūkymą vienuoliai žiauriai nukentėjo – jie buvo gyvi užmūryti sienoje.
Į Rusiją tabakas pateko XVI amžiaus pabaigoje, čia į jį iš pradžių irgi buvo priešiškai žiūrima. Rūkalių laukė sunki bausmė – juos pliekdavo lazdomis, rimbu, nupjaudavo nosis, ausis arba net ištremdavo į Sibirą. Tabako prekeiviams buvo numatyta mirties bausmė.
Rūkymas – tai narkomanija
Rūkymas nėra nekaltas įprotis, kurio būtų galima atsisakyti be ypatingų pastangų. Tai tikrų tikriausia narkomanija. Blogiausia, kad į šį žalingą įprotį visuomenė žiūri atsainiai. Nikotinas yra vienas pavojingiausių augalinės kilmės nuodų. Žmogui mirtina nikotino dozė yra nuo 50 iki 100 mg arba 2-3 lašai.
Būtent tiek nikotino kiekvieną dieną patenka į žmogaus, surūkiusio 20-25 cigaretes, kraują. Nemirštama todėl, kad nuodijamasi pamažu. Beje, nedidelės nikotino dozės sukelia pripratimą. Nikotinas dalyvauja žmogaus organizmo medžiagų apykaitoje ir tampa būtinas.
Žalojami vaikai
Vaikai, kurių motinos būdamos nėščios rūkė, yra linkę sirgti įvairiomis nervų ligomis, jie lėčiau vystosi. Paauglystėje rūkymas ardo nervų bei širdies ir kraujagyslių sistemą. Rūkantys dvylikos-penkiolikos metų paaugliai nuo didesnio fizinio krūvio dūsta, jiems sunkiau mokytis negu nerūkantiems. Beje, klasėse, kuriose yra daug rūkančių moksleivių, pažangumas yra žemesnis.
Ne rūkantysis naikina cigaretes, o atvirkščiai
Žmonės, dažnai kilnojantys taurelę, daug greičiau įpranta rūkyti. Statistika byloja, kad tarp negeriančių gyventojų yra 40 procentų rūkalių, o tarp piktnaudžiaujančių alkoholiu – net 98 procentai.
Taigi pražūtingas nuodų poveikis organizmui yra didesnis. Pasirodo, jei žmogus per dieną surūko nuo 1 iki 9 cigarečių, tai jo gyvenimas sutrumpėja vidutiniškai 4,6 m.; jei surūkoma nuo 10 iki 19 cigarečių, netenkama 5,5 m.; rūkantieji nuo 20 iki 39 cigarečių savo gyvenimą sutrumpina 6,2 m. Žmonės, pradėję rūkyti iki 15 metų, nuo plaučių vėžio miršta penkiskart dažniau nei pradėję rūkyti po 25 metų.
Nikotinas kenkia visiems žmogaus organams, ypač inkstams ir šlapimo pūslei, lytiniams organams, kraujagyslėms, plaučiams ir smegenims, kepenims.
Susilpnėja rūkalių atmintis. Jei rūkantysis iš burnos išleistų dūmus pro nosinę, baltas audinys paruduotų. Tai tabako degutas. Jame ypač daug vėžį sukeliančių medžiagų – iki 4000 cheminių junginių, tarp kurių yra kancerogenų! Įrodyta, kad mergaitėms tabakas ypač kenkia: vysta oda, greičiau užkimsta balsas.
Protingas pasirinkimas
Rašytojas A.Diuma jaunesnysis rašė: „…aš padėjau į šoną cigaretę ir prisiekiau, kad niekada neberūkysiu. Priesaikos niekada nesulaužiau, nes žinau, kad tabakas kenkia smegenims taip pat kaip ir alkoholis“.
L.Tolstojus, metęs rūkyti, sakė: „ …aš tapau kitokiu žmogumi. Sėdžiu po penkias valandas iš eilės prie darbo stalo ir visiškai nepavargstu, o anksčiau, kai rūkydavau, jausdavau nuovargį, svaigdavo galva, pykindavo, temdavo protas“. O štai vieno garsiausių planetos šachmatininkų nuomonė: „… nikotinas žaloja atmintį, nervų sistemą ir silpnina valią, kuri šio sporto atstovams labai reikalinga. Galiu pasakyti, kad aš ėmiau tvirtai tikėti sėkminga kiekvieno pasaulio pirmenybių mačo baigtimi tik metęs rūkyti“.
Gydytojas rekomenduoja
Pirmą kartą rūkant peršti gerklę, smarkiai plaka širdis, burnoje atsiranda šleikštulys. Šie nemalonūs pojūčiai, susiję su pirmąja cigarete, nėra atsitiktiniai. Tai organizmo apsauginė reakcija. Jos ignoruoti nevalia – reikia atsisakyti antrosios cigaretės, kol tai padaryti dar nėra sunku.
Reikia vengti vakarėlių, kuriuose geriama, rūkoma, ir žmonių, kurie neįsivaizduoja savo gyvenimo be šių žalingų įpročių. Reikia žinoti, kad asmenybės žlugimo procesas vyksta labai greitai – pažeidžiama psichika, žmogus nebesugeba kontroliuoti savo veiksmų.
Dažnokai įprantama rūkyti todėl, kad esą nepatogu išsiskirti iš kitų. Taip, tokiais atvejais reikia tvirtos nuostatos ir blaivaus proto. Nevalia plaukti pasroviui. O tuštumą, atsiradusią metus rūkyti, reikia užpildyti sportu, kelionėmis. Tada pasaulis nesusiaurės iki cigaretės skersmens…
“Klaipėda”