Liežuvis
Baltos liežuvio apnašos byloja apie tai, kad žmogus keletą dienų badauja arba yra stipriai peršalęs. Bet jeigu apnašomis padengto liežuvio krašteliai paraudę — išsivystė gastritas.
Balkšvai pilkos liežuvio apnašos įspėja, kad sutriko skrandžio bei žarnyno veikla. Jeigu tuo pačiu metu pabrinksta lūpos ir sausėja oda, tikriausiai organizme stinga geležies.
Rekomenduojama nedelsiant pakeisti mitybą: mažiau gerti juodosios arbatos ir kavos (šie gėrimai trukdo organizmui pasisavinti geležį), valgyti daugiau petražolių, kepenų, žuvies, baltos spalvos grybų, obuolių, citrusinių vaisių.
Burna
Džiūstanti burna byloja apie išgyvenamą stresą bei nervinę įtampą. Jeigu ilgą laiką ne tik džiūsta burna, bet ir kamuoja padidėjęs nervingumas, tikriausiai organizme stinga vitamino B3.
šio vitamino daug yra paukštienoje, jautienoje, kepenyse, inkstuose, riešutuose, sudygusiuose kviečiuose. Kartais burnos sausumą sukelia seilių liaukų uždegimas.
Nemalonus burnos kvapas. Jeigu vakar gėrėte alkoholinių gėrimų, nereikia baimintis, kad burnos kvapas ne itin malonus. Bet jeigu toks kvapas sklinda nuolat net reguliariai ir kruopščiai valant dantis, tai būtina patikrinti, ar nesergate diabetu (saldžiai šleikštus kvapas), kepenų ir inkstų ligomis (amoniako kvapas), lėtiniu bronchitu (pūlių kvapas).
Lūpos
Jeigu suskeldėjus lūpų kampučiams pasireiškia raumenų silpnumas, susilpnėja dėmesys, slenka plaukai, tikriausiai organizme trūksta vitamino B2. Šios problemos greitai padeda atsikratyti pieno produktai, kiaušiniai, sojos, kriaušės, persikai, pomidorai, žiediniai kopūstai.
Oda
Odos pleiskanojimas būdingas visiems žmonėms, kurie dirba fizinį darbą ir yra priversti pernelyg dažnai maudytis. Bet neretai pleiskanojanti oda įspėja, kad organizme trūksta vitaminų (pirmiausia A ir B2). Jeigu pleiskanojančias vietas niežti, būtina kreiptis į gydytoją, kuris patikrins, ar nesusirgote grybeline liga.
Melsvos dėmės, atsirandančios net nestipriai spustelėjus odą, gali signalizuoti apie sutrikusią kepenų veiklą ir kraujo krešėjimo pokyčius. Tikrąją diagnozę galima nustatyti tik atlikus tyrimus.
Paburkę vokai kartais byloja apie inkstų veiklos sutrikimus, ypač tuomet, kai kamuoja bendras silpnumas, pablykšta ir atšąla oda.
Akys
Liguistas akių jautrumas ryškiai šviesai paprastai išsivysto piktnaudžiaujant alkoholiu ir tabaku. Tokiu atveju rekomenduojama atsisakyti rūkymo ir mažiau gerti alkoholinių gėrimų. Kartais tokie simptomai išsivysto sergant šienlige.
Išsausėjusios akys. Dažnai ligoniai jaučia, lyg kas būtų į akis pripylęs smėlio, lyg kažkokį svetimkūnį. Šia liga dažniausiai skundžiasi senyvo amžiaus moterys. Akių sausėjimą sukelia daug įvairiausių faktorių: netinkamos darbo sąlygos; Darbas sausoje, dulkėtoje patalpoje; klimato sąlygos; įtemptas, ilgas darbas su kompiuteriu. Dėl to pagaminama mažiau ašarų, sausėja ragena.
Sausų akių sindromą sukelia reumatinės ligos bei nuo reumato ilgą laiką vartojami vaistai. Neretai akių jautrumą padidina vitamino A trūkumas. Tuomet reikia daugiau valgyti sūrio, morkų ir pomidorų.
Vidaus organų sutrikimai
Padidėję limfmazgiai įspėja, kad organizme vyksta uždegiminis procesas. Diagnozuoti gali tik gydytojas, nes tokius simptomus sukelia daugelis ligų: nuo nedidelio peršalimo iki pačių rimčiausių ligų, kurias tenka gydyti ligoninėje.
Patamsėjęs šlapimas gali priminti žmogui, kad jis geria pernelyg mažai skysčių. Bet jeigu tuo pačiu metu padidėja kūno temperatūra ir pasireiškia bendras silpnumas, tikriausiai vystosi labai rimta liga, dėl kurios reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją!
Dažnai kraujuojant iš nosies, reikia pamatuoti arterinį spaudimą. Neretai tokius kraujavimus sukelia padidėjęs kraujo spaudimas, kurį galima sumažinti tinkamai maitinantis ir vengiant stresų. Jeigu arterinis spaudimas normalus, veikiausiai kraujavimus sąlygoja vitamino K trūkumas. Tokiu atveju reikia valgyti daugiau kopūstų, špinatų ir dilgėlių sriubos.
Gausiai prakaituojant, rekomenduojama ištirti skydliaukės veiklą.
Parengė Ieva BALSEVIČIŪTĖ
“Šiaulių kraštas”
Nuotr. www.freeimages.co.uk