Gyvenimo ritmo būtina laikytis
Žmogaus įpročiai daug priklauso nuo gyvenimo jaunystėje, brandos metais, šeiminės padėties, materialinių sąlygų, sveikatos. Tačiau nors ir kokie įpročiai, poreikiai, asmeninės ypatybės būtų, neabejotina, kad visi, ne tik pagyvenusieji, turi laikytis tam tikro ritmo, kaitalioti savo veiklos rūšis ir poilsį, įtampą ir atsipalaidavimą.
Reguliari ir visavertė mityba, grynas oras, susitikimai su draugais, geras miegas – visa tai padės išsaugoti sveikatą ir gerą savijautą. Ypač būtina gerai išsimiegoti.
Po lengvos vakarienės rekomenduojama kas vakarą pasivaikščioti ramiomis gatvelėmis, ir neteks vartoti migdomųjų vaistų.
Fizinis ir protinis aktyvumas
Kiekvienas žmogus individualus, todėl kas naudinga vienam, kitam gali pakenkti. Tačiau visiems sveika kuo daugiau judėti. Sportas gerokai padidina darbingumą, taip pat ir pagyvenusiems žmonėms. Jiems ypač naudingas pasivaikščiojimas, plaukymas, gimnastika, nesunkus darbas
sode.
Labai gerai nuteikia pasivaikščiojimas su vienmečiais, su anūkais. Tai neturi būti pavieniai atvejai. Tik reguliariai apkraunant organizmą bus sulaukta naudos. Jeigu galima, nereikia iš karto nutraukti savo profesinės veiklos – geriau tai daryti pamažu. Tada ramiau žiūrima į savo naują būklę.
Reikėtų dirbti tol, kol leidžia sveikata. Žmonės turėtų mokytis nuolat būti aktyvūs – ir fiziškai, ir protiškai.
Gerai, kai yra pareigų ir namuose, ir visuomenėje. Knygos, teatras, muzika – tai kiekvieno dvasinis penas. Jei susergama, būtina stengtis nepaversti savo ligos vieninteliu gyvenimo rūpesčiu.
Apskritai apie ligas nereikia dažnai kalbėti, kitaip bus sunku išsivaduoti nuo jų simptomų. Juk yra kur kas įdomesnių pašnekesio temų.
Nesudėtingi pratimai
Vyresniems žmonėms siūlomi nesudėtingi pratimai. Jie daromi atsikėlus ir ypač tinka mėgstantiesiems ilgiau pamiegoti.
Kam sunku mankštintis stovint, pratimus gali atlikti sėdėdamas. Giliai įkvėpkite ir iškvėpkite, kad išsiplėstų ir susitrauktų krūtinės ląsta. Ir tuoj pat „kvėpuokite pilvu“. Padėję ranką ant pilvo, jaučiate, kaip įsitempia ir atsipalaiduoja pilvo raumenys. Šie kvėpavimo pratimai padeda išvėdinti plaučius.
Paskui lenkite liemenį. Ištiestomis rankomis pasiekiate grindis ir keliate rankas aukštyn. Baigdami pratimą ištiestomis į šonus rankomis sukate ratus. Kam nesvaigsta galva, tas, sukiodamas ir lenkdamas ją, gali pamankštinti kaklo ir sprando raumenis.
Toliau – pratimai kojoms. Jie atliekami sėdint. Pritraukite kojas kiek galima arčiau smakro, rankomis remkitės į grindis. Paskui kojas atpalaiduokite – pakratykite. Visus pratimus kartokite 3-6 kartus. Tada apie dvi minutes bėkite vietoje, greitį pasirenkate patys. Darydami pratimą, galite laikytis už kėdės atlošo.
Dabar pasitikrinkite pulsą. Jeigu tuoj po pratimų pulsas 120 tvinksnių per minutę, treniruotė jūsų širdžiai ir kraujo apytakai buvo veiksminga.
Tingieji turėtų atsibudę bent jau pasirąžyti lovoje ir daug kartų rankomis ir kojomis sukti ratus, kad jos gerai pajudėtų.
Skaniai, bet saikingai
Gerai pavalgyti – nereiškia valgyti daug, sočiai ir riebiai. Maistas turi būti visavertis, įvairus, skanus, lengvas.
Kuo vyresnis žmogus, tuo organizmui reikia mažiau kalorijų. Tarkime, kad 20-30 metų žmogui reikia 100 procentų kalorijų, 60-70 metų jų reikės 20 procentų mažiau, o vyresniam kaip 70 metų – 30 procentų mažiau.
Valgiaraštį turėtų sudaryti pieno produktai, vaisiai ir daržovės, kiaušiniai, šviežia žuvis, neluptos bulvės, neriebi mėsa, aliejus. Reikėtų vengti tų produktų, kuriuose gausu angliavandenių – saldžių
patiekalų, tortų, pyragaičių. Verčiau pietums suvalgykite nemažą kepsnį negu pavakariams torto.
Patartina vengti sūdytų ir aštrių patiekalų. Būtina įsidėmėti: kas per daug, tas nesveika. Ši taisyklė ypač taikytina skysčiams. Vartojant saikingai jie – naudingi: kava ir arbata aktyvina širdies darbą ir kraujotaką, tonizuoja smegenų veiklą. Bet jų negalima gerti prieš miegą ir esant dideliam kraujospūdžiui.
Tačiau būna ir išimčių. Nepastovios kraujo apytakos ligoniai, pavyzdžiui, padidėjus kraujospūdžiui, po pietų būna išsekę ir jiems stipresnės arbatos ar kavos reikia kraujo apytakai sužadinti. Net nustatyta, kad išgėrę kavos jie geriau miega.
Valgant nereikia skubėti, patartina valgyti po nedaug, bet dažnai ir pasigardžiuojant. Geriausia dieta nepasiekia tikslo, jeigu valgoma nenoromis.
Parengė L.ŽUKAITĖ
Nuotr. Atitolinti senatvę padeda įdomus laisvalaikis, gebėjimas atsidėti tam, prie ko linksta širdis.
“Sekundė”