Salmoneliozė itin dažna vasarą
šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistų duomenimis į apskrities medikus dėl žarnyno infekcinių ligų kreipėsi apie 150 žmonių. Vasarą viena dažniausiai diagnozuojamų žarnyno infekcinių susirgimų yra salmoneliozė. Šių metų birželio mėnesį šiauliuose 20 žmonių diagnozuoti salmoneliozės atvejai.
Šiaulių visuomenės sveikatos centro vyriausiosios apskrities epidemiologės Nijolės Urbanovičienės teigimu, šie skaičiai nėra tikslūs, nes dažniausiai dėl infekcinių susirgimų į gydytojus atvedami susirgę vaikai. Blogai pasijutę suaugusieji pas gydytojus neskuba ir infekcinį susirgimą namie gydosi patys.
„Infekcijų išvengsime jei nevalgysime pakelės užeigose neaiškios kilmės patiekalus, ne šaldytuve laikytus produktus. Karštomis vasaros dienomis patiekalų ruošimui naudojami kiaušiniai, vištiena, turi būti itin gerai termiškai apdoroti“, — sakė epidemiologė.
Pasak N. Urbanovičienės, žarnyno infekcijos kelias iki žmogaus gali būti labai ilgas. Infekcija gali tykoti ir produkto gamybos vietoje, transportuojant, parduotuvėje ar ant šeimininkės stalo.
Kelionės be pyragų
šiaulių visuomenės sveikatos centro epidemiologė perspėjo, jog šiuo, atostogų ir iškylų, metu itin atidžiai reikėtų rinktis maisto produktus į kelionę. Pirmiausia būtina atsisakyti pyragų, pyragaičių su kiaušinių putėsiais, pertepimais ar kremais, tai vieni grėsmingiausi žarnynui produktai.
Negalima į kelionę pasiimti greitai gendančių produktų: pieno, mėsos, ypač karšto rūkymo produktų. Geriau rinktis šalto rūkymo mėsos gaminį. Virškinimo ligų nesukels džiovinti vaisiai, riešutai, džiūvėsėliai, riestainiai, sausainiai. Patariama atsisakyti gazuotų vaisvandenių. Troškulį numalšins mineralinis arba geriamas vanduo, kurio išgerti reikėtų per parą iki trijų litrų.
„Žarnyno infekcija galima užsikrėsti ne tik suvalgius sugedusio maisto produkto, ligos priežastis dažnai — sergantis žmogus. Labai svarbi itin kruopšti ne tik sergančio, bet ir slaugančio asmens higiena. Būtina kuo dažniau plauti rankas. Plauti vaikų žaislus“, — rekomendavo medikė.
Ligonio drabužiai bei patalynė skalbima aukštoje temperatūroje ūkišku muilu, išdžiovinta lyginama, virinami indai bei įrankiai.
Kaip išvengti apsinuodijimo maistu
* Rankas būtina plauti šiltu muiluotu vandeniu.
* Prieš gaminant patiekalus iš žalios mėsos, paukštienos, kiaušinių ir baigę juos gaminti, reikia plauti rankas, stalus, indus, įrankius.
* Pagaminto maisto niekada nedėti į indus, kuriuose buvo žali maisto produktai. Jeigu nėra pakankamai indų, prieš dedant būtina kruopščiai išplauti.
* Dažnai skalbti virtuvines pašluostes ir plaušines.
* Greitai gendančius produktus: pieną, majonezą, pyragaičius su kremu ir kitus produktus laikyti šaldytuve.
* Stipriai sušaldytus produktus atšildyti šaldytuve, o ne kambario temperatūroje.
* Būtina kuo greičiau suvalgyti ką tik pagamintą maistą, o jo likučius laikyti šaldytuve.
* Nevalgykite žalių kiaušinių, nepakankamai termiškai paruoštos mėsos arba paukštienos.
* Nevalgykite namie pagamintų konservų, kurių dangteliai išpūsti arba pažeisti.
* Viešėdami svečiose šalyse, gerkite ir valgykite tik kokybišką vandenį bei maistą
Natalija KONDTROTIENĖ
“Šiaulių kraštas”