Išskirtinė prigimtis
Ajurveda – vienintelė sveikatingumo sistema, kai žmonės skirstomi į įvairius tipus ir pagal juos taikomi gydymo metodai. Pagal ajurvedą, kiekvienas yra unikali asmenybė ir turi išskirtinę fizinę, protinę ir dvasinę prigimtį. Ji kiekvieno kitokia ir tai nulemia mitybos, gyvenimo stiliaus, profesijos pasirinkimą, laisvalaikio pomėgius, išpranašauja ligas. Žinant savo prigimtį galima išvengti ligų, siekti, kad gyvenimas būtų harmoningas.
Gyvenimo mokslas tikina, kad žmogaus prigimtis sudaryta iš penkių pasaulio elementų – erdvės, oro, ugnies, vandens ir žemės. Erdvė – tai terpė, kurioje vyksta visi gyvybiniai procesai ir kaita (kūno molekulės), oras – tai mobilumas, judėjimas, dinamika (kvėpavimas, cirkuliacija), ugnis – vidinė ir varomoji jėga, sustiprina gyvybinius gyvenimo ciklus (virškinimas, nervinė sistema), vanduo simbolizuoja kaitą, judėjimą, gyvybę (kraujas, limfa), žemė – tai stabilumas, nekintama struktūra (kaulai, oda).
šie penki elementai sudaro tris gyvybines jėgas – došas, tai – vata, pita ir kapha. Tos trys jėgos lemia žmogaus prigimties sandarą ir harmoningą balansą.
Įgimtas derinys
Kiekvienam būdingas įgimtas trijų gyvybinių jėgų derinys. Nėra tokio žmogaus, kuris turėtų tik vata, tik pita ar vien tik kapha. Tačiau reikia atsižvelgti, kuri iš trijų gyvybinių jėgų vyrauja.
Vata – sausas, lengvas ir šaltas elementas. Šio tipo žmonės yra smulkaus sudėjimo, turi siaurus pečius ir klubus, plokščią krūtinę, niekada nestorėja, yra lankstūs.
Jų sąnariai, sausgyslės ir venos dideli ir krintantys į akis, nes nėra riebalinio sluoksnio, kuris juos paslėptų. To tipo žmonės gana dažnai išgyvena nerimą, baimę, depresiją. Jie neturi kantrybės, jiems stinga pasitikėjimo savo jėgomis. Serga virškinamojo trakto sutrikimais.
šiems žmonėms nerekomenduojama ilgai būti ten, kur šalta, laikytis griežtos dietos ar badauti. Jie turi vengti šalto ir sauso maisto. Kadangi jų oda sausa, visą kūną būtina tepti tinkamu aliejumi ar riebiu kremu.
Pita – karštas elementas. Kai jo per daug, žmogus būna agresyvus. Pita tipo žmonės vidutinio ūgio, pasitempę, gražios figūros, turi daug apgamų, yra strazdanoti. Pasižymi gera medžiagų apykaita ir puikiu apetitu. Jų kūno temperatūra kiek aukštesnė negu kitų tipų, rankos ir kojos šiltos. To tipo atstovams nepatartina ilgai kaitintis saulėje. Jiems reikėtų kuo mažiau vartoti mėsos, vengti alkoholinių gėrimų ir protinio pervargimo.
Moka atsipalaiduoti
Kapha – sunkus ir slidus elementas. Kai jis vyrauja, žmogus yra inertiškas, mieguistas, vengia fizinio aktyvumo, turi antsvorio. Kapha tipo žmonės turi gerai sudėtą kūną. Jų plati krūtinė ir platūs klubai. Venų ir sausgyslių nesimato, nes jas uždengia stora oda.
Tokie žmonės raumeningi, jų kaulai neišsikišę, oda švelni ir blizganti. Plaukai tankūs, tamsūs, minkšti. Akys didelės, gilios, juodos, rudos arba melsvos..
Svarbiausia kapha tipo savybė – mokėjimas atsipalaiduoti. Kapha atsakingas už organizmo struktūrų stabilumą ir lygumą. Kapha struktūrose sukaupti fizinės jėgos rezervai. Pasak ajurvedos, kapha elemento žmonės paprastai yra laimingi, nes dažniausiai pasižymi gera sveikata, spindi šviesa, ramybe, taikiu pasaulio suvokimu. Ramybė ir stabilumas – svarbiausi tokių žmonių bruožai.
šio tipo žmonės labai kantrūs, ramūs, myli ir visiems atleidžia. Jie turtingi, nes moka uždirbti pinigus ir protingai juos tvarkyti.
Tačiau kapha tipo žmonėms labai sunku atsikratyti antsvorio. Per didelis svoris rodo, kad šis tipas išbalansuotas. Tokie žmonės turėtų atsisakyti riebaus, sūraus ir saldaus maisto, jiems nereikėtų miegoti dieną. Juos itin stipriai veikia raminamieji vaistai.
Dienos režimas
Ajurveda rekomenduoja laikytis dienos režimo. Tai padeda atkurti gyvybinių jėgų pusiausvyrą, puikiai dirba virškinamasis traktas, nepriekaištinga medžiagų apykaita. Nors ajurveda tvirtina, kad reikia gultis ir keltis kartu su saule, vargu ar tai priimtina šiuolaikiniam žmogui. Tačiau daugelio šio mokslo reikalavimų galima nesunkiai laikytis.
Nevalgyti saulei dar nepatekėjus ar jau nusileidus, jei norima, galima atsigerti. Iš ryto būtina išgerti šilto vandens stiklinę, į jį galima įdėti citrinos ir medaus. Taip iš organizmo pašalinami toksinai.
Rytas – geriausias metas valyti organizmą. Tačiau tuo laiku nerekomenduojama atlikti sunkių fizinių pratimų, nes tai gali susargdinti. Ryte galima daryti nesudėtingus ir malonius jogos pratimus, užsiimti aerobika, pabėgioti, nueiti į baseiną paplaukyti. Visa tai žvalina organizmą. Paskui – savimasažas įtrinant kūną pasirinktu kvapiu aliejumi. Reikia masažuoti ir galvą. Tai daroma plaukų augimo kryptimi. Po fizinių pratimų ir masažo – dušas. Po dušu praustis reikėtų pradėti nuo galvos, paskui paskalauti burną sūriu vandeniu. Valantis dantis būtina nuvalyti ir liežuvio apnašas.
Pusryčiams tinkamiausi saldūs produktai, vaisiai, tik ką išspaustos sultys, žolelių arbata. Rytą suvalgius saldumynų, jų nebesinorės vakare. Pietauti rekomenduojama apie 12 val., vakarieniauti – ne vėliau kaip 19 val. Vakarienė turi būti lengva. Kaip teigia ajurvedos žinovai, miegoti reikia ne mažiau nei septynias valandas. Gultis reikėtų 22 val. Jei tai nepriimtina, stengtis atsigulti iki vidurnakčio. Tiems, kurių miegas neramus, atsigulus naudinga pasimasažuoti pėdas. Tai nuramina nervų sistemą.
Svarbiausia – tinkamai pasirinkti
Žmogus negali pasirinkti sau genų, bet tai, ką jis daro kasdien, arba stiprina, arba silpnina jo organizmą. Itin svarbią reikšmę ajurveda teikia maistui. Jis skaninamas įvairiais švelniais prieskoniais. Jie ne tik suteikia patiekalui skonį bei kvapą, bet ir padeda geriau pasisavinti maistingąsias medžiagas, stiprina organizmą.
Labai mėgstamas imbieras. Tai puiki priemonė nuo fizinio ir protinio išsekimo. Šis prieskonis sugrąžina jėgas po sunkios darbo dienos, itin naudingas patyrus stresą. Imbieras pagerina galvos smegenų kraujotaką, stiprina kraujagysles, stimuliuoja skydliaukės veiklą.
Ciberžolė teigiamai veikia virškinamąjį traktą, normalizuoja žarnyno florą, reguliuoja medžiagų apykaitą. Kardamonas stiprina širdį, pagelbsti kamuojant danties ar ausies skausmui.
Cinamonas tonizuoja, stiprina pasitikėjimą savimi, padeda organizmui sušilti. Šis prieskonis labai naudingas sergant gripu. Muskato riešutai stiprina atmintį, jų patartina valgyti sergant širdies ligomis.
Daugelyje Vakarų šalyse taikomų dietų ribojami vieni ar kiti produktai arba kai kurie draudžiami valgyti. Ajurveda nėra kategoriškas mokslas. Jis teigia, kad maisto cheminė sudėtis ar energinė vertė nėra tokios svarbios. Svarbiausia – individualiai atsirinkti, kas priimtina organizmui. Juk žmogui, dirbančiam protinį darbą, reikia vienokio maisto, o fizinį darbą – kitokio. Be to, svarbu ir kūno anatomija, ir žmogaus nuostata.
Reikia išmokti derinti
Daugelis mano, kad ajurveda ragina visus būti vegetarais. Tačiau taip nėra. Laikytis griežto vegetarizmo turi tik tie, kurie ajurvedą pasirinko kaip savo dvasinį mokslą ir to moko kitus. Jiems nerekomenduojama valgyti ne tik mėsos, bet ir kai kurių vaisių, svogūnų ir česnakų. O tiems, kurie nori sustiprinti savo sveikatą, užtenka įsiklausyti į savo organizmą, tinkamai pasirinkti produktus ir mokėti juos suderinti. Jei iš pradžių tai nepavyksta, galima pasitelkti rekomenduojamus prieskonius, ypač – imbierą.
Prieš pradedant valgyti naudinga sukramtyti jo gabalėlį. Kam patinka, gali ant imbiero užlašinti kelis lašelius citrinos sulčių ar užberti druskos.
Pasak ajurvedos, reikia vengti tokių mišinių kaip pieno kokteilis su bananais, vaisinių ledų, kurių sudėtyje yra pieno, vaisių salotų, kai sumaišomi rūgštūs ir krakmolingi vaisiai. Tačiau įvairias vaisių sultis galima maišyti. Raudoną mėsą rekomenduojama pakeisti į baltą ar į žuvį. Ir nepamiršti prieskonių.
Ajurveda pataria prieš valgant nusiplauti rankas ir kojas iki kelių, nusiprausti veidą, o dar geriau – išsimaudyti po dušu. Taip šalinama neigiama žmogaus biolauko energija.
Siekiant greičiau pasisotinti, reikia valgyti atsisukus į rytus. Nepalanku valgyti sėdint veidu į pietus. Negalima valgyti supykus, nuliūdus, nes blogos emocijos trukdo pasisavinti maistą, tada organizme kaupiasi daugiau toksinų.
Naudingi patarimai
Tik gerai sukramtytas maistas bus lengvai suvirškinamas. Angliavandeniai pradedami virškinti burnoje, veikiant seilių fermentams. Jei per mažai kramtoma, maistas blogai virškinamas ir žarnyne. Idealu vieną kąsnį kramtyti apie 30 kartų. Nuryti neskubant, pajaučiant maisto skonį, temperatūrą ir kitas savybes. O tinkamai sukramtyti galima tik turint gerus dantis. Tad jais būtina rūpintis. Per didelis kiekis cukraus, saldūs gazuoti gėrimai, labai karšti ar itin šalti patiekalai pažeidžia dantų emalį ir sudaro sąlygas atsirasti ėduoniui. Ajurveda siūlo, kaip dantis išsaugoti sveikus.
Jei rytą įpratote gerti stiprią arbatą ar kavą, būtinai paskui išsivalykite dantis ir sukramtykite bent gabalėlį kieto maisto. Kur kas sveikiau iš ryto išgerti vandens su medumi (stiklinė vandens ir šaukštas medaus). Tai bus naudinga dantims ir dantenoms. Toks gėrimas sustabdo uždegiminius procesus burnoje, sumažina bakterijų aktyvumą.
Pavalgę nusiplaukite rankas, išskalaukite burną šiltu vandeniu. Maisto likučius, užstrigusius tarp dantų, iškrapštykite smiliumi. Pasak ajurvedos, švariu pirštu naudotis taip pat higieniška, kaip ir dantų šepetėliu ar specialiu siūlu.
Dantims ir dantenoms sustiprinti pasidarykite jūros druskos ir garstyčių aliejaus mišinį – 0,5 g jūros druskos ir šaukštelis garstyčių aliejaus. Šiuo mišiniu tepkite dantenas ir švelniai jas masažuokite. Neišsigąskite, jei iš pradžių dantenos šiek tiek kraujuos. Paskui išsiskalaukite burną šiltu vandeniu. Toks masažas naudingas, kai skauda dantis, yra silpnos dantenos ar sergama gingivitu – bakterine dantenų liga.
Pavalgę pakramtykite petražolės šakelę ar gvazdikėlį. Petražolė suteiks gaivumo jausmą, o gvazdikėlis sustiprins dantis ir dantenas.
PARENGĖ L.ŽUKAITĖ
“Sekundė”
SXC.hu nuotr.