Svarbiausia – mityba
Nieko blogo, jei orams atvėsus priaugsite 1–3 kilogramus. Tai yra normalu. Tačiau jei svoris auga labiau, verta susirūpinti. Turbūt kiekviena iš mūsų žino, kaip sunku vėliau numesti tuos kelis nepageidaujamus kilogramus. Todėl, anot dietologės Godos Pikelytės, vos prasidėjus šaltajam metų sezonui būtina atkreipti dėmesį į mitybą ir nepamiršti judėti. „Rudenį ir žiemą judame daug mažiau, nebeminame dviračių, rečiau vaikštome lauke, skubame, stengiamės kuo mažiau būti lauke, kai lyja ar švilpia vėjai. Tačiau judėti būtina, todėl eikite į sporto klubą, stenkitės kuo daugiau vaikščioti, sportuokite namuose“, – patarė G.Pikelytė.
Gražias kūno linijas ir gerą savijautą padės išlaikyti taisyklinga mityba. Atšalus orams, organizmui reikia daugiau energiją teikiančio maisto, nes energija naudojama ne tik gyvybinėms funkcijoms palaikyti, bet ir kūno temperatūrai padidinti. „Būtent dėl šios priežasties šaltuoju sezonu paprastai turime didesnį apetitą“, – tvirtino dietologė. Anot jos, daug energijos teikia žuvies ir mėsos patiekalai. Naudingiausia – garuose virta žuvis ar mėsa.
Dietas atidėkite vasarai
Kai organizmas reikalauja maisto, o aplink siaučia įvairūs virusai ir ligos, dietų laikytis nepatartina. Jų laikydamiesi galite nualinti organizmą ir pakenkti sveikatai. Šiuo metų laiku daug svarbiau – tinkamai pasirinkti produktus, kurie ne tik pasotintų, bet ir būtų naudingi. „Rudenį reikia kaupti vitaminų atsargas, valgyti daug šviežių daržovių, vaisių, grybų, nes žiemą su maistu gausime daug mažiau vitaminų ir mineralų. Pasirūpinkite ir konservuotų daržovių bei vaisių atsargomis. Nors jų maistinė vertė mažesnė, naudos organizmas gauna“, – sakė G.Pikelytė.
Kai lauke šalta, dažniau renkamės šiltą maistą. Valgykite šiltas sriubas, jos teikia sotumo jausmą ir sušildo organizmą. Virkite košes, gaminkite troškinius. Gerkite karštą arbatą – ji ne tik sušildys, bet ir padės apsiginti nuo įvairių infekcijų bei peršalimo ligų“, – patarė dietologė. Bene sunkiausia nepriaugti papildomų kilogramų toms, kurios mėgsta pasmaližiauti. Šaltuoju metų laiku saldumynų norisi dar labiau, todėl reikia dar daugiau valios jų atsisakyti.
Sportas gelbsti gimdžiusias
Antsvorio dažniausiai turi gimdžiusios moterys. O jei laikotarpis po gimdymo sutampa su rudens ar žiemos sezonais, ši problema dar opesnė. Po gimdymo ne viena moteris skundžiasi „užsilikusiais“ kilogramais ar suglebusiu kūnu. Atgauti ankstesnes kūno formas ir išvengti kai kurių komplikacijų po gimdymo padeda mankšta. Ką tik pagimdžiusiai moteriai ištrūkti sportuoti į klubą yra sudėtinga, tačiau tai daryti ji gali ir namuose kartu su mažyliu. „Mankštintis po gimdymo labai svarbu, nes nėštumo metu pilvo sienos raumenys išsitempia, o po gimdymo jie suglemba, priaugama svorio, ima skaudėti nugarą. Maitinančioms mamytėms dažnai tenka judėti netaisyklingai, todėl išsivysto raumenų jėgos pakitimai“, – sakė Sveikatingumo ir sporto klubo „G7 sportas“ kineziterapeutė Indrė Kizytė.
Po gimdymo pilvo raumenų jėga visiškai sugrįžta per 6 mėnesius. Atsilenkimus pilvo presui stiprinti galima atlikti jau praėjus 12 valandų po gimdymo, tačiau vėliau pamažu reikia didinti judesių amplitudę bei intensyvumą. Visus pilvo raumenų stiprinimo pratimus reikia atlikti derinant su kvėpavimu. Svarbu nepamiršti ir nugaros raumenis stiprinančių pratimų, tada raumenų jėga vystysis tolygiai ir neatsiras raumenų disbalanso bei nugaros skausmų. Taip pat svarbūs pratimai dubens, krūtinės raumenims bei pečių juostai stiprinti.
Pratimai su kūdikiu
Atsilenkimai
Pradinė padėtis. Atsigulkite ant nugaros, kojas sulenkite ir pakelkite, ant blauzdų pilvu paguldykite kūdikį, prilaikydamos už liemens.
Įkvėpdamos kelkite viršutinę kūno dalį (atsilenkimas) tuo pat metu prie savęs traukdamos sulenktus kelius, iškvėpdamos leiskite viršutinę kūno dalį žemyn ir nuo savęs stumkite sulenktus kelius. Pratimą atlikite 10–15 kartų.
Dubens kėlimas
Pradinė padėtis. Atsigulkite ant nugaros, kojas sulenkite, kūdikį paguldykite ant šlaunų, prilaikydamos už liemens.
Įkvėpkite, iškvėpdamos kelkite dubenį, tuo pačiu metu sutraukdamos šlaunų, sėdmenų, tarpvietės raumenis. Tokioje padėtyje kūną laikykite 5 sekundes ir grįžkite į pradinę padėtį. Pratimą atlikite 10–15 kartų.
Atsispaudimai
Pradinė padėtis. Atsigulkite ant pilvo (ant kamuolio), pilvas neturi liestis prie kamuolio, keliai turi būti sulenkti, nugara tiesi. Kūdikį guldykite priešais ant žemės.
Įkvėpkite, iškvėpdamos leiskitės prie kūdikio, lenkdamos alkūnes. Pratimą atlikite 10–15 kartų.
Eglė Valionienė
SXC.hu – Jos van Galen nuotr.