Vaistų gauti įmanoma
Po pranešimų, kad kontraceptiniai vaistai parduodami tik pagal receptus atlikome tyrimą — pabandėme įsigyti receptinių vaistų be receptų. Ir įsitikinome, kad recepto reikia ne visur.
šiauliuose pietinio rajono vaistinėje, pasiteiravus, ar galima būtų įsigyti kontraceptinių tablečių, vaistininkė vaistų pardavė. Kitoje vaistinėje tokie pat vaistai buvo parduoti net nepažvelgus į pirkėją.
„Gal geriau nueikite pas savo gydytoją receptuko“, — pasakyta trečioje vaistinėje, kur vaistininkė nesileido į kalbas apie kontraceptinio vaisto pardavimą.
Receptinių vaistų įsigijusi be receptų išsivežė ir pažįstama moteris, nuolat gyvenanti Ispanijoje, parvažiuojanti pailsėti pas tėvus į Lietuvą. Antibiotikai, kontraceptinės tabletės, nuskausminamieji — tokių vaistų svetur prireikia labiausiai.
„Vaistinėje, pagal perkamų vaistų kiekį mato, kad juos išsiveš emigrantas. Parduoda. Jei prireikia išvažiavus, tai nuperka giminaičiai ir atsiunčia. Čia problemos nėra, o užsienyje nenusipirksi“, — patikino moteris.
Gresia išsigimimas
Specialistai apie vykdomą savigydą kontraceptikais, antibiotikais ar nuskausminamaisiais vaistais kalbėjo griežtai — žmonės savanoriškai nuodijasi ir kenkia ne tik sau, bet ir būsimiems palikuonims.
„Po mokslininkų atliktų tyrimų paaiškėjo, kad kontraceptikai turi ir tolimąsias pasekmes. Tai nėra nekaltas preparatas. Susimąstyti reikia negimdžiusioms, bet kontraceptikus vartojančioms moterims“, — perspėjo šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė.
Jos teigimu, mokslininkai, atlikę kontraceptinių tablečių bandymus su pelėmis buvo šokiruoti — gyvūnai į trečią-ketvirtą kartą išsigimsta. Šie vaistai — cheminė medžiaga, išbalansuojanti žmogaus organizmą bei hormoninę pusiausvyrą. Pabrėžta, kad tokius vaistus būtina skirti labai atsakingai — geriausia — gydymo tikslais.
„Vaistininkams — didžiuliai pinigai, o paskui moterys didžiulius pinigus neš vaisingumo klinikoms. Ar žmogus turi pilną informaciją? Nešališką farmakologų nuomonę gali sužinoti tik specialistai“, — sakė D. Ozolienė.
Pasak D. Ozolienės, gydytojas, skiriantis kontraceptikus turi atlikti nuodugnius tyrimus: hormonų, kepenų funkciją, kraujo krešėjimą, įvertinti bendrą moters sveikatos būklę ir tik tada skirti kontraceptinius preparatus.
„Kokios bus pasekmės žmonėms — neaišku. Vaistai pasaulyje vartojami gal tik apie 40 metų. Dar nepasikeitė kartos, kad būtų matomas šalutinis poveikis žmogui. Statistika liūdna: visiškai sveikų vaikučių gimsta vis mažiau“, — sakė vedėja.
Baimė nereikalinga
šiaulių apskrities ligoninės Akušerijos-ginekologijos klinikos vadovė Angelė Jurgaitienė patvirtino, kad tarp moterų dar labai gaji ginekologo baimė. Pabrėžė, jog suaugusios moterys vengia apsilankymo pas specialistus, o ką jau kalbėti apie jų dukteris, kurios dažniausiai apsisaugojimo priemones perka pasitarusios su draugėmis.
„Pagirtina, kad moterims kontraceptikus reikės įsigyti tik su receptu. Ginekologas tinkamai parinks vaistus. Pas gydytoją ateiti apžiūrai nė vienai moteriai nepakenks“, — sakė Akušerijos-ginekologijos klinikos vadovė.
A. Jurgaitienė tikino, kad šios tvarkos nauda yra neabejotina: patikrinimų metu atsiranda galimybė užkirsti kelią moterų lytinių organų vėžinėms ligoms. Tikino, kad savavališko gydymosi įpročio teks atsisakyti. Receptus gydytojas išrašyti galės ir trims mėnesiams, ir pusei metų.
„Tai tik į naudą — ypač jaunoms merginoms, kurios kontraceptikus įsigyja pasitarusios su draugėmis arba nusprendusios pačios. Tokie vaistai gali sukelti ciklo sutrikimus, vėliau nevaisingumą, stabdo augimą, nes dažnai geriami neteisingos dozuotės hormoniniai preparatai“, — sakė gydytoja ginekologė.
Vaistus perka kaip saldainius
Vaistinės „Valerijonas“ vedėja Almyra Girdenienė teigė, kad receptiniai vaistai turi būti parduodami griežtai su receptais, tačiau Lietuvoje dar to nėra.
„Nebeparduodame kontraceptinių vaistų be receptų, žmonėms tampame kalčiausiais šioje situacijoje. Vaistas — nuodas, bet žmonės to nesupranta ir perka vaistus per akcijas, išpardavimus, kaip saldainius“, — sakė A. Girdenienė.
Vaistinės vedėja tikino, kad niekas nežino, kaip gali pasikeisti hormoninius vaistus vartojusių moterų vaikų genofonas. Kalbėjo, jog labai realu, kad gali gimti labai daug homoseksualių žmonių.
„Į sveikatą niekas nežiūri — sukasi farmacijos tinklų didžiuliai pinigai“, — mano “Valerijono“ vedėja.
KOMENTARAS
Kontraceptikai — jei neplanuoji turėti vaikų
Farmakologas, medicinos daktaras, docentas Romualdas BASEVIČIUS:
— Labai sveikintina, kad pagaliau kažkas prabilo ir apie neigiamą kontraceptinių vaistų poveikį.
Pasaulyje hormoniniai kontraceptiniai vaistai imti vartoti apie 1972 metus, o Lietuvoje — po penkerių metų. Buvo paskelbti mokslininkų tyrimų rezultatai, kad vaistai sukelia apsigimimus, tačiau labai greitai visi pranešimai nutilo, ir niekas apie tai nebekalba iki šiol.
Hormoniniai kontraceptiniai vaistai organizme sukelia hormoninį disbalansą, todėl vartoti turėtų tik tos moterys, kurios nebeplanuoja turėti palikuonių.
Moterys yra trijų fenotipų, todėl šiuos preparatus privalo parinkti gydytojas, išsiaiškinęs, kurie jai geriausiai tiks. Pirkti savo nuožiūra nerekomenduojama, juolab klausyti draugių patarimų. Kas tiko vienai, nebūtinai tinka kitai moteriai. Itin saugotis šių vaistų turėtų nesubrendusios merginos.
Dabar keičiasi tik antroji vartojusių vaistus moterų karta, tačiau dar turi praeiti laiko, kol pamatysime pasekmes. Kažkas bando įrodinėti, kad šie preparatai „nekalti“, tačiau apie kenksmingąją vaistų pusę atvirai nekalbama.
Manyčiau, labiausiai suinteresuotos plačia prekyba užsiimančios farmacinės firmos. Vyksta stipri konkurencinė kova. O tai yra baisiausia, nes kentės ne tik moterys, bet ir būsimi vaikai, ir jų vaikai.
Moterys turi būti suinteresuotos saugoti savo sveikatą. Nepatarčiau pasiduoti farmacininkų reklaminiams triukams.
Natalija KONDROTIENĖ
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
“Šiaulių kraštas”