Greičiau apgirsta
Moterys degtinės negeria, tačiau ar iš tiesų tas elegantiškas vyno taurės gurkšnojimas yra visiškai nekaltas? Vilniaus priklausomybės ligų centro gydytoja psichiatrė Vilma Andrejauskienė mano kitaip. Ji sako, kad moters organizmas greičiau pripranta prie alkoholio, o ir jų smegenys atrofuojasi greičiau. Dirbančios protinį darbą pastebi, kad po išgertuvių sulėtėja mąstymas, skaičiavimo sparta bei tikslumas. „Pirmuosius psichikos pasikeitimus įžvelgti sunku, bet vėliau ji keičiasi labai sparčiai, – aiškina gydytoja. – Nuo asmenybės sutrikimo iki visiško degradavimo ir net silpnaprotystės. Moterys greičiau apgirsta, nes jų kraujyje mažiau vandens, dėl to išgerto alkoholio koncentracija tampa didesnė. Joms greičiau nei vyrams pasireiškia psichikos ir kepenų ligos, širdies bei kitų raumenų pažeidimas. Nuolatinis girtavimas greičiau nei vyrams palieka pėdsaką moters veide, nes oda yra kur kas plonesnė. Paburkę paakiai ir ankstyvos raukšlės – pakankamas motyvas atsisakyti taurelės. Moterys nuo alkoholio sveiksta lėčiau nei vyrai, jų organizmas ilgiau laiko nuodus ir dėl to greičiau sensta.“
Gimdo nesveikus vaikus
Geriančios moterys dažniau gimdo negyvus vaikus, dažniau persileidžia. Jei vaikas būna pradėtas tėvams esant girtiems ar neseniai gėrusiems, yra didelė tikimybė, jog gims protiškai atsilikęs arba turės fi zinių negalių. Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis. Daugeliu atvejų būna tik mažų nukrypimų nuo normalaus vystymosi, tas lengvas formas nėra paprasta nustatyti: vaikui būdingas siauras akių plyšys, maža galvos apimtis, trumpa plokščia nosis, sulėtėjęs augimas. Tai galioja taip pat ir elgesio savybėms bei uždelstam psichiniam vystymuisi. Tyrimais įrodyta, kad riziką sukelia ne tik per konkretų laiko tarpą suvartotas alkoholio kiekis, bet ir gėrimo būdas. Moteris, kuri išgeria kasdien po vyno taurę, sukelia mažesnę riziką savo būsimam vaikeliui nei ta, kuri išgeria septynias taures iš karto. Jei moters kepenys jau anksčiau yra sužalotos alkoholio, nors nėštumo metu ji negers, rizika pakenkti vaisiui išliks didelė. Retkarčiais taurė alaus arba vyno vargu ar kenkia, tačiau antros, priklausomai nuo aplinkybių, jau gali būti per daug.
Reklama skatina gerti
Reklamoje graži moteris gražiai geria – kokteilio taurė su vyšnaite labai tinka prie manikiūro. Vakare po darbo nuimti nuovargį, išgeriant taurelę vyno, argi tai blogai? Sociologai suskaičiavo, kad „būtinų išgerti“ progų per metus būna per penkiasdešimt. Statistika rodo, kad Europoje moterys vis gausiau vartoja alkoholį. Tai – lengviausia priemonė nuo „gyvenimo nervo“, nesaugumo dėl rytdienos. Bepigu kinėms ir japonėms, kurias sergi rasės ypatumai netoleruoti alkoholio. Europietės į svaigalus įjunksta greitai, ypač – jaunos, nedirbančios ir išsiskyrusios. Rizikuoja kavinių, restoranų, barų darbuotojos. Verslininkėms irgi sunku išvengti progų. Ne viena pasaulyje žinoma manekenė, popžvaigždė ar Holivudo aktorė gydėsi detoksikacijos klinikose.
Moterys slapukauja
Lietuvoje moterų alkoholizmas plinta neprognozuojamai. „Pripratusios prie alkoholio, silpnosios lyties atstovės dažniausiai geria slapčia, – aiškina Vilma Andrejauskienė. – ši silpnybė gali ilgai neišlįsti į viešumą, juk joms svarbi aplinkinių nuomonė. Alkoholizmas galutinai išryškėja, kai moteris pasiekia keturiasdešimtmetį, o tada sustoti būna labai sunku. Vyresnės moterys, skirtingai nei vyrai, daug rečiau nustoja gerti savo pastangomis. Šeima yra linkusi slėpti moters alkoholizmą, nes yra gėda, todėl liga progresuoja. Dėl to slapukavimo specialistai palyginti ilgai nekreipė dėmesio į moterų „išdykavimus“, tačiau dabar rimtai susirūpinta jų polinkiu į alkoholizmą.“
Elegantiškas gėrimas tampa liga
Vartoti ir sirgti alkoholizmu – skirtingi dalykai. Manome, kad kasdienis tauriųjų gėrimų ragavimas nesietinas su alkoholizmu – neva prasigeria tik bevaliai žmonės. Bėda ta, kad aiškios ribos nėra, o lašas po lašo ir akmenį pratašo. Daugelis moterų net nepastebi, kaip tampa priklausomos nuo alkoholio, tik iš kitų reakcijos gali suprasti, kad kažkas ne taip. Tada prasideda slėpynės su savimi. Alkoholis baimę paverčia drąsa, įtampą – atsipalaidavimu, liūdesį – džiaugsmu. Pamažu prarandame realybės jausmą.
Saldu ir gardu – dar nereiškia, kad sveika
Ką geria moterys? Pastebėta, kad jos labiau mėgsta brendį ir spalvotas trauktines, geria mažais gurkšneliais neva „nekaltų žolelių“ užpilus. Tačiau šie gėrimai yra labai stiprūs. „Spalvotuose gėrimuose yra palyginti daug nuodingų priemaišų. Švariausia yra degtinė, nes ją sudaro grynas etilo alkoholis ir vanduo, – sako Vilma Andrejauskienė. – Dažnai moterys mano, kad vynas ir šampanas ne tokie kaloringi, kaip alus ar stiprieji gėrimai, todėl jų galima išgerti daugiau. Iš tiesų lengvieji gėrimai – patys tikriausi vartai į alkoholizmą.“
Neįklimpk kaip musė į likerį
Alkoholis pakeičia gyvenimą ir ima vedžioti už nosies. Klaidingai manome, kad sukelia euforiją, nes neva skatina nervų sistemos veiklą. Priešingai – slopina ir apnuodija. Manome, kad vynas ramina, bet iš tiesų jis skatina depresiją. Giriatės galinčios daug išgerti? Iš tiesų tai – pirmas požymis, kad bėda arti. Manote, kad truputis alkoholio didina darbingumą? Esą daugybė menininkų genialius kūrinius sukūrė neblaivūs. Gal būtų sukūrę ir daugiau, jei nebūtų numirę. Tyrimai rodo, kad alkoholio sukeltas pakylėjimas tėra iliuzija: tiesiog sumažėja savikritika, atlaidžiau vertiname savo darbą.
Asta Beleišienė
Martyno Vidzbelio nuotr.