Priežastys
Dar iki šiol mokslininkams ir medikams nėra aišku, dėl ko atsiranda PMS. Manoma, kad antrąją ciklo dalį moters savijauta pasikeičia dėl kelių priežasčių. Pati pagrindinė – dėl hormonų pusiausvyros sutrikimo, paveldėjimo, vitamino B (piridoksino) trūkumo. Taip pat gali būti dėl peršalimo, perkaitimo, po traumų ar per didelio fizinio krūvio. Tačiau dažniausiai pasitaikančios priežastys – emocinis ir protinis persitempimai, stresai.
Visai neseniai mokslininkai išsiaiškino dar vieną priežastį, dėl kurios atsirado PMS. Tai – magnio trūkumas. Šiuolaikinio žmogaus maiste jo stinga, nes dažnai vartojami rafinuoti maisto produktai. Juose magnio yra labai mažai. Šio cheminio elemento yra migdoluose, sojų miltuose, pupelėse, kakavoje, riešutuose, saulėgrąžose, žemės riešutų chalvoje.
Vartojant magnį ir vitaminą B6 mažėja arba visiškai išnyksta PMS simptomai – irzlumas, depresija, agresija, verksmingumas, nuovargis, pieno liaukų skausmas, meteorizmas, tinimas, dusulys ir troškulys.
Fitoterapijos nauda
Magnis vadinamas gyvybės metalu. Daugeliui procesų organizme vykti reikalingas šis elementas: jis padeda pasisavinti fosforą, kalį, B, C, E vitaminus ir kt. Tačiau pagrindinė jo „misija“ – apsaugoti nervų sistemą nuo stresų, būtent jis ir yra viena iš PMS priežasčių.
Jei organizme trūksta magnio, atsiranda nerimas, nervingumas, nekantrumas, nemiga, nuovargis. Žmonės pradeda skųstis galvos skausmu, išsekimu, jausti nerimą.
Esant minėtiems sindromams galima vartoti ir žolinius preparatus, bet tik tuo atveju, jei negalavimai neatsirado dėl magnio trūkumo.
Dėl ko trūksta magnio
Pusė magnio sunaikinama produktus apdorojant termiškai, trečdalis – šaldant, o rafinuojant – 99 proc. Magnio trūksta besilaikantiesiems dietų, netinkamai besimaitinantiesiems. Magnio „priešai“ yra riebus maistas, saldumynai, baltų miltų produktai, alkoholis. Jo sumažėja vartojant laisvinamuosius, šlapimą varančius vaistus, antibiotikus.
Užtenka vitaminų?
Esant PMS gydytojai dažniausiai skiria magnio ir vitamino B6 piliules. Jie padeda pasisavinti magnį, be to, tinka, kai per PMS būna depresija, neurologinių simptomai – „skruzdėlių“ bėgiojimas, nevalingi raumenų susitraukimai.
Kompleksinių vitaminų ir mikroelementų nepatariama vartoti. Ten esantys mikroelementai trukdo pasisavinti vienas kitam, pvz., kalcis – magniui. Jų efektyvumas dėl to labai sumažėja, todėl geriau vartoti specialius preparatus, kuriuose yra magnio.
Antrąjį menstruacijų ciklą ginekologai, be magnio ir vitamino B6, papildomai skiria ir vitamino E. Jis daro įtaką hormonų sistemai ir mažina PMS simptomus – krūtų skausmą, nerimą ir depresiją.
PMS ir dieta
Moterims šiuo nemaloniu periodu patariama vartoti daugiau produktų, turinčių sunkiųjų angliavandenių. Jų yra spagečiuose, duonoje, košėje. Vartojant šiuos produktus labiau gaminasi hormonas serotoninas (jo ypač trūksta prieš menstruacijas).
Valgyti reikėtų mažiau ir dažniau. Tada cukraus kiekis kraujyje bus stabilus – norėsis mažiau valgyti, jausitės ramesnės.
Vietoj saldumynų geriau valgyti vaisių. Naudinga ir saulėgrąžų, ir žemės riešutų chalva, nes jose yra daug magnio. Ant stalo turėtų būti produktų, kuriuose yra baltymų, ypač augalinių. Tinka sojų produktai, pupelės, žirniai, pupos.
Naudingos daržovės, kuriose yra daug vitaminų ir mineralinių medžiagų: brokoliai, raudonieji kopūstai, moliūgai, salierai. Venkite pieno produktų, o neriebaus pieno ar kefyro nakčiai išgerti galima. Nepatariama vartoti riebios avienos, kiaulienos, grietinės, grietininio jogurto. Šie produktai ir kai kurie riebalai (palmių aliejus, margarinas) gali pabloginti savijautą.
Rafinuotą druską išbraukti iš vartojamų produktų sąrašo taip pat verta. 7-10 dienų iki menstruacijų reikėtų valgyti nesūrų maistą. Atsisakykite dešrų, dešrelių, sūrių, traškučių, žuvies konservų ir ikrų, o jeigu kamuoja tinimai – kinų virtuvės patiekalų, sultinių kubeliais, aštrių salotų padažų.
Stipri arbata, kokakola, energetiniai gėrimai gali dar labiau pabloginti nuotaiką. Be to, kofeinas trukdo užmigti. Žinoma, vienas kavos puodelis ryte nepakenks.
Vietoj šių gėrimų gerkite spanguolių ir bruknių tirštas sultis, vaistažolių (melisų, erškėtrožių, gudobelių) antpilus.
Visiškai atsisakykite alkoholinių gėrimų. Jie išplauna iš organizmo magnį, sulaiko skysčius, skatina tinimą. Mokslininkai įrodė: nors ir nedideliais kiekiais vartojant alkoholį prieš menstruacijas, didėja galvos skausmo rizika.
Prieš menstruacijas daugiau ilsėkitės, mažiau dirbkite kompiuteriu, venkite sunkių darbų, stresinių situacijų. Patartina mankštintis, gerai išsimiegoti – ir PMS vargins kur kas mažiau.
Parengė R.Ukrinaitė
Nuotr. Prieš menstruacijas daugiau ilsėkitės, venkite sunkių darbų, stresinių situacijų ir PMS vargins kur kas mažiau
"Sekundė"