Mankšta nuo streso
Kad būtų galima nugalėti stresą, psichologai sukūrė specialią programą. Tai – tarsi savotiška smegenų mankšta. Ji gera tuo, kad mankštintis galima ir profilaktiškai, ir tada, kai stresas “pričiupo”. Be to, pratimus atlikti pavyksta ir namuose, ir visuomeniniame transporte, ir darbe.
Kai emociškai pavargstama, raumenys išsitempia, juos pradeda tarsi mėšlungis tampyti, taigi dar labiau juntama nervinė įtampa. Tai – lyg užburtas ratas, o išsivaduoti iš jo be specialios mankštos beveik neįmanoma. Aišku, gali padėti vaistai, bet pirmiausia geriau pabandyti kitas priemones.
Sukąsti dantų – neverta
Sukąsk dantis ir pakentėk, paprastai sakoma. Bet tai daryti neverta, nors vyrai mano, kad šis metodas padės. Tačiau įtampos nepavyks nusikratyti, be to, sukandus dantis, į veidą priteka daugiau kraujo ir pradeda skaudėti galvą.
Jei staiga pajutote, kad kas nors jus išmušė iš vėžių, truputį prasižiokite, giliai kvėpuokite ir žandikaulį pasukite į dešinę ir į kairę pusę. Tokia mankšta padeda atpalaiduoti ne tik žandikaulio raumenis, bet ir gerklų, todėl palengvėja kvėpavimas ir savijauta pagerėja.
Padės malonūs prisiminimai
Užgriuvo nemalonumai? Užsimerkite ir ramiai pasėdėkite vieną dvi minutes. Pasistenkite negalvoti apie nemalonius dalykus, o prisiminkite tai, kas gera ir šviesu: savo vaikus, mylimą žmogų, juokingą nuotykį. Ir nepajusite, kai nusišypsosite. Tada delnais perbraukite per veidą, tarsi nusimesdami pyktį. Pamasažuokite kaktą, švelniai patrinkite smilkinius, spustelėkite suglaustus delnus. Toks pratimas atpalaiduos raumenis, į juos priplūsta deguonies. Pasijusite žvalesni, galėsite tęsti pradėtus darbus.
“Pasivaikščiojimas” po kūną
Jei iš pat ryto jausite stresą, įtempkite ir atpalaiduokite įvairius raumenis. Pradėkite nuo kojų pirštų galiukų ir pamažu kilkite aukštyn: pajudinkite kelius, šlaunis, liemenį, pilvą, nugarą, krūtinę, kaklą… Tokį “pasivaikščiojimą” pakartokite tris keturis kartus. Tai padės susikoncentruoti į savo organizmą, jo funkcijas ir atitrauks nuo rūpesčių. Be to, raumenys išsivaduos iš rytinio sąstingio.
Beldimas ir plojimas
Iš darbo atėjote susirūpinę ir blogai nusiteikę? Nusiaukite batus ir vienos kojos, paskui kitos pirštų galiukais tyliai pabelskite į grindis. Tai darykite vieną dvi minutes. Paskui giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Kartokite 10 kartų. Atsisėskite ir atpalaiduotas rankas padėkite ant kelių. Apie nieką negalvodami tyliai pasėdėkite. Sunertais rankų pirštais apkabinkite sprandą, o kojų pirštais pabelskite į grindis. Nuleiskite rankas ir giliai kvėpuokite. Paskui lengvai, beveik negirdimai paplokite. Pajusite palengvėjimą.
Makedoniečio metodas
Jei jaučiatės pavargę ir galva sukasi nuo nesibaigiančių rūpesčių, delnais suduokite į palangę, stalo kraštą ar kėdės atkaltę. Tai darykite dvi tris minutes ir stipriai, kad pajustumėte skausmą. Istorikai teigia, kad taip nuo streso vadavosi karvedys Aleksandras Makedonietis ir visada buvo žvalus.
Gilus kvėpavimas
Išbandėte visus tuos metodus? Dabar reikėtų pabandyti kvėpavimo pratimų. Įkvėpkite kaip galima daugiau ir kuo labiau išpūskite pilvą. Paskui iš plaučių iškvėpkite visą orą ir įtraukite pilvą. Taip kvėpuokite tol, kol pajusite lengvą galvos svaigimą. Paprastai užtenka 5-6 kartų. Taip kvėpuodami rankoje galite spausti mažą guminį kamuoliuką. Padarę kvėpavimo pratimus pajusite, kad nusiraminote.
Parengė L.Žukaitė
“Sekundė”