Sukelia ligas
Nejučiomis kompiuteris ir televizorius tapo neatsiejama mūsų darbo bei laisvalaikio įranga. Prie namuose instaliuoto interneto ilgas valandas praleidžia pedagogai, studentai ir moksleiviai, kompiuterinius žaidimus mėgsta net darželinukai, o komerciniai televizijos kanalai savo pramoginėmis laidomis gundo įvairaus amžiaus žiūrovus.
Apmaudu, kad tiek kompiuterių prekybos firmos, tiek darbdaviai apie tokias problemas, pavyzdžiui: darbo kompiuteriu įtaką centrinei nervų sistemai, reprodukcinei funkcijai, nėščiųjų ir būsimų naujagimių sveikatai, sukeliamas kvėpavimo takų ligas, protinį nuovargį, psichologinius stresus, kaklo bei rankų odos pakenkimus – stengiasi nutylėti.
Pavargsta kaulai
Tiek žiūrint televizorių, tiek naudojantis kompiuteriu labiausiai pavargsta atskiros kaulų (nepatogi stuburo, plaštakų ir pečių padėtis), raumenų (didelė pečių juostos apkrova, greiti ir įtempti pirštų judesiai klaviatūros klavišais) grupės, o ypač jautriausi regos organai (nepaprasta įtampa didinat reakciją bei pastabumo gebą).
Prieš langą – netinka
Svarbu parinkti televizoriui tinkamą vietą, patalpą ir šviesos režimą. Apatinis ekrano kraštas nuo grindų turi būti pakilęs ne mažiau kaip metrą. Atstumas nuo žiūrovo akių iki televizoriaus tiesiogiai priklauso nuo ekrano dydžio – kuo didesnė jo įstrižainė, tuo didesnis atstumas (paprastai nuo 3 iki 5 metrų).
Negalima televizoriaus statyti prieš langą, nes tada ekrane atsispindės saulės spinduliai ar pašaliniai vaizdai trukdys žiūrėti TV laidas dienos metu. Žiūrint jas vakare, būtinas papildomas apšvietimas.
Nepatartina statyti televizoriaus miegamuosiuose, nes jo sukelti elektromagnetiniai spinduliai ir ekrano paviršiuje susidarę elektrostatiniai krūviai blogina patalpos oro jonizaciją, ir gali susidaryti kenksmingos žmogaus sveikatai medžiagos. Ilgiau žiūrint televizorių, pagrindinis krūvis tenka centrinei nervų sistemai (gali pradėti skaudėti galvą, atsirasti miego sutrikimai) ir regai (ima skaudėti akis, pablogėja regėjimas).
Laikas ribotas
Suaugusiam žmogui didžiausia TV žiūrėjimo trukmė – 2 valandos per parą, o vaikams šis laikas griežtai priklauso nuo jų amžiaus. Vaikams iki 3 metų iš viso nerekomenduojama žiūrėti televizorių, darželinukams – galima iki 30 minučių, o pradinių klasių moksleiviams – iki 60 minučių.
Tačiau jeigu vaiko rega yra sutrikusi arba jis serga nervų, širdies kraujagyslių sistemos ligomis, dėl televizijos laidų žiūrėjimo trukmės tėvelius visada konsultuos šeimos gydytojas ar pediatras.
Netinka lempos
Saugiam darbui prie sertifikuotų kompiuterių informatikos kabinetuose didžiausią įtaką turi tinkamas apšvietimas. Languose privalu įrengti šviesdangtes, kad į ekraną nekristų tiesioginiai saulės spinduliai.
Negalima naudoti halogeninių lempų. Normuojamas triukšmas ir palaikomas reikalingas mikroklimatas. Griežtai draudžiama kompiuterius statyti vienas priešais kitą. Parinkti baldai privalo atitikti pagrindinius ergonomikos reikalavimus.
Stalo paviršius turi būti didelis (plotis – 100 cm, ilgis – 160 cm), neblizgus, neslidus, o pats stalo aukštis reguliuojamas (priklausomai nuo moksleivio ūgio). Privalu, kad kėdė turėtų porankius, kėlimo ir sukimo mechanizmą, kuris leistų keisti kėdės aukštį bei jos atlošo atlenkimo kampą.
Atstumas nuo akių iki ekrano paviršiaus turi būti 40-50 cm, o paties žiūrėjimo į ekraną kampas – 9 laipsnių.
Darbo kompiuteriu trukmė negali viršyti 20 minučių (pusės pamokos laiko). Dvi informatikos pamokos per dieną (naudojant kompiuterius) galimos tik X-XII klasių moksleiviams.
„Smėlis“ akyse
Žymi dalis ilgiau dirbančių (o ypač nesilaikančių ergonomikos ir darbo kompiuteriu higienos reikalavimų) patiria vadinamą sausų akių sindromą (SAS): pajunta “smėlį” akyse, skundžiasi pavargusiomis ir sausomis akimis.
Jas peršti, graužia, jos parausta ir karščiuoja. Tyrimai rodo, jog tai susiję su ašarų kiekio ir jų cheminės sudėties pokyčiais. Jei SAS negydomas, tai gali stipriai pabloginti matymą, pažeisti priekinį akies paviršių – rageną, o taip pat akies obuolio ir vokų jungines, didesnės komplikacijos gali sukelti klastingą padidėjusio akispūdžio ligą – glaukomą.
"Klaipėda"
Nuotr. www.freeimages.co.uk