Šventiniai patiekalai – sunkiai virškinami
šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė sakė, kad po švenčių dažniau medikų šaukiamasi dėl alkoholio pridarytų bėdų.
Pagalbos prireikia ir dėl sunkiai virškinamo maisto pertekliaus, jo nesuderinamumo ar apsinuodijimo. Paūmėja virškinimo, vidaus organų ar kitos ligos.
„Kažkodėl per šventes stengiamasi suvalgyti viską, kas yra ant stalo, – stebisi gydytoja E. Kukaitienė. – Didelio kiekio ir įvairaus maisto turėtų atsisakyti žmonės, kurių silpnesnė, prasčiau funkcionuojanti virškinimo sistema, kasa, po operacijų, sergantys opalige, kitomis skrandžio ligomis.“
Sergantiesiems reikėtų vengti grybų, kurie virškinami 5-7 valandas, putojančių, rūgščių, gazuotų gėrimų, aštrių padažų, krienų, kopūstų. Jei vartojamas alkoholis, gydytoja primena daugiau vartoti ir vandens. Sunkaus maisto ir alkoholio gausa paaštrina esamas ligas.
Pravers ir pirtis
Gydytoja rekomenduoja po švenčių kelias dienas valgyti lengvesnio maisto: sriubos, sultinio, įvairesnių grūdų košių, gerti daugiau vandens, kad iš organizmo šalintųsi organizmui nereikalingos medžiagos.
„Negalima nuolat persivalgyti, nes žarnyne maistas stovi, ima rūgti, pūti. Todėl būtina kelias dienas trunkanti iškrova. Trijų dienų pakaks, – patarė medikė. – Tomis dienomis rekomenduojama daugiau gerti negazuoto mineralinio vandens, kmynų, pelynų ar kitokių vaistažolių arbatų. Neabejotina nauda bus apsilankius pirtyje ir gerai išprakaitavus.“
E. Kukaitienė piktinosi, kad žmonės vis dar neatsakingai vartoja alkoholį: šiauliuose per dvi kalėdines dienas medikų pagalbos dėl alkoholio sukeltų problemų šaukėsi 78 žmonės. Gausu iškvietimų pas abstinenciją sunkiai ištveriančius žmones.
„Daug atvejų, kai iš užsienio švęsti parvažiavę tautiečiai geria savaitę ar kelias, o paskui nebegali sustoti, blogai jaučiasi, ištinka psichozės. Daugiausia 20-30 metų žmonės“, – sakė gydytoja.
Moterims, pasak E. Kukaitienės, dėl silpnesnio organizmo alkoholinės psichozės, priklausomybė išsivysto greičiau.
Neįprastas maistas vaikams
šventinėmis dienomis gausiai ir įvairesnio maisto prisiragauja vaikai. Šiaulių Moters ir vaiko klinikos Vaikų ligų skyriaus vedėja, vaikų gastroenterologė Indrė Stankevičienė sakė, kad dėl neįprasto maisto gausos, svečiuose ragautų nežinomų valgių vaikams prasideda skrandžio uždegimas, viduriavimas, vėmimas.
„Dažniausiai šios problemos kyla dėl vaikams neįprasto maisto. Prisiragavus iki soties saldainių, šokolado, citrusinių vaisių, riešutų, atsiranda alergija“, – sakė vaikų gastroenterologė.
Po švenčių, pasak medikės, padaugėja ne tik skrandžio ir žarnyno ligomis sergančių, bet ir karščiuojančių, sloguojančių vaikų, nes važiuodami į svečius, bendraudami su daugybe žmonių, jie užsikrečia vieni nuo kitų įvairiomis ligomis.
„Ir per šventes reikėtų nepamiršti sveikos mitybos principų: valgyti sveiką maistą, nepiktnaudžiauti neįprastais produktais, gerti pakankamai vandens ir kitų skysčių“, – patarė gydytoja I. Stankevičienė.
15 mitybos patarimų
1. Grūdų košėse daug ląstelienos, B grupės vitaminų, geležies, cinko, kalcio. Ląsteliena, skatina žarnyno veiklą, palaiko žarnyne gyvenančių gerųjų bakterijų gyvybingumą, sujungia ir pašalina iš organizmo sunkiuosius metalus, cholesterolį, tulžies rūgštis, taip tarsi apvalo organizmą nuo kenksmingų medžiagų.
2. Kasdien suvalgyti po 2-3 obuolius arba išgerti 2-3 stiklines jų sulčių. Nepatartina gausiai jų vartoti valgant, pavyzdžiui, pietaujant – geriausia 15-30 minučių prieš valgį arba 30 minučių po jo.
3. Dietologai rekomenduoja per dieną išgerti 6-8 stiklines vandens, o ne skysčių. Rinktis rekomenduojama švarų, natūralų, negazuotą ir nemineralizuotą vandenį.
4. Skrudintos bulvytės – kalorijų ir riebalų bomba! Jei būtinai prie kepsnio jums reikia bulvių, rinkitės virtas ar keptas orkaitėje.
5. Kai norisi ko nors saldaus, rekomenduojama rinktis džiovintų vaisių ir riešutų.
6. Jeigu norite, kad organizmui netrūkų vitaminų ir mikroelementų, Jūsų valgiaraštyje turi būti visų spalvų vaisių ir daržovių: žalių, raudonų, geltonų, violetinių. Kiekvienose yra skirtingų veikliųjų medžiagų, saugančių nuo onkologinių, širdies ligų, stiprinančių imunitetą.
7. Jeigu negalite atsisakyti cukraus, rinkitės fruktozę. Ji pusantro karto saldesnė už cukrų, todėl prireiks mažiau. Be to, fruktozė daug lėčiau pasisavinama, todėl nesukelia organizmui pavojingų cukraus kiekio kraujyje svyravimų.
8. Šaldyti gaminiai, pusfabrikačiai turi daug „blogųjų“ angliavandenių, nesveikų riebalų ir įvairių sintetinių priedų, todėl jų reikėtų atsisakyti.
9. Kasdien suvalgykite šaukštą medaus. Jis padeda organizmui pasisavinti kalcį, būtiną medžiagų apykaitai.
10. Valandą prieš valgį suvalgykite produktų, kuriuose gausu ląstelienos ar baltymų. Tiks 30 gramų grūdų dribsnių su liesu pienu, jogurtas su šaukšteliu sėmenų, kietai virtas kiaušinis, pusė dėžutės tuno su natūraliu padažu, apelsinas. Pietų sulauksite ne tokie alkani ir greičiausiai užsisakysite mažesnę porciją.
11. Atsisakykite druskos. Ji sulaiko organizme vandenį, o skysčių perteklius – kaupiasi ten, kur daugiausia poodinių riebalų ląstelių: ties pilvu, šlaunimis, sėdmenimis. Atsisakykite visų produktų, kuriuose daug druskos: raugintų ir marinuotų agurkėlių, rūkytų ir konservuotų žuvies bei mėsos gaminių, sojų padažo, sūdytų riešutų, bulvių traškučių.
12. Ribokite angliavandenius. Svoris gali didėti dėl jų pertekliaus. Duona, įvairūs kepiniai, košės, miltiniai patiekalai, bananai, kriaušės, vynuogės ir kiti vaisiai, kuriuose gausu fruktozės, spartina insulino – skydliaukės fermento, stimuliuojančio riebalų susidarymą, gamybą.
13. Desertui rinkitės vaisius. Geriausia – obuolių, arbūzų, greipfrutų, uogų. Bananai, vynuogės, kriaušės taip pat sveika, tačiau kaloringa.
14. Pradėkite valgyti nuo mažiausiai kaloringų valgių: virtų daržovių, kurios puikiai pripildo skrandį. Kaloringiausius produktus (mėsą, makaronus) palikite pabaigai. Tada jau būsite beveik sotūs ir jų suvalgysite kur kas mažiau.
15. Prieš pradėdami valgyti, padalykite porciją į dvi dalis. Suvalgykite pusę. Palaukite 10 minučių ir išgerkite stiklinę vandens. Jei vis dar esate alkani, pabaikite patiekalą. Jei ne, likusią dalį padėkite į šaldytuvą.
šiaulių visuomenės sveikatos biuro inf.
Natalija KONDROTIENĖ
“šiaulių kraštas” www.skrastas.lt
SXC.hu – Ove Tøpfer nuotr.