Dideli pokyčiai – stresas organizmui
Treneris-instruktorius M. Remiečius tvirtina, jog pasiryžus mažinti kūno svorį, labai svarbi motyvacija, ryžtas bei supratimas, kad lengvų būdų mažinti viršsvorį nėra.
Svarbu ir nepersistengti. Svorio metimas turi būti saikingas, o pats procesas – lėtas ir vykti pamažu. Juk svoris augo ne greitai ar atsitiktinai, o pamažu, vadinasi, taip pat reikia ir jo atsikratyti. Siekiamo rezultato pirmųjų užuomazgų galite tikėtis po 1-2 mėnesių.
Kad nenukentėtų sveikata, rekomenduojama per mėnesį sublogti ne daugiau nei 3–4 kg, antraip gresia širdies ligos, hormonų veiklos sutrikimai, raukšlės ir panašiai. O nemaloniausia, kad po drastiškų veiksmų svoris greitai sugrįžta, ir dar su kaupu: organizmas ima kaupti maisto medžiagas kitiems galimiems išbandymams.
Sportuokite naudingai
Treneris sako, jog siekiant sulieknėti, labai svarbu pamėgti kokį nors judėjimo būdą, atitinkantį jūsų galimybes ir sveikatos būklę. Jeigu niekados nesportavote ir manote, jog nesugebėsite susidaryti sau tinkamos programos, idealiausias variantas – apsilankyti sporto klube, kur galima suderinti aerobikos ir kūno dizaino t.y. raumenų stiprinimo svareliais, elastinėmis gumomis, treniruokliais, treniruotes.
„Rasti laiko sportuoti būtina ne tik pavasarį, bet ir kasdien, – tikina treneris. – Jeigu sugebėsite priprasti prie kasdieninio sportavimo, ant jūsų kūno nesikaups nereikalingi riebalai, visais metų laikais jausitės žvalesni bei energingesni. Kita labai svarbi priežastis, kodėl privalome kuo daugiau judėti ir mankštintis – kad būtume sveiki“.
Neturintiems galimybės sportuoti klubuose treneris siūlo pasitelkti savo fantaziją. „Tik nepamirškite, jog pradėjus sportuoti pernelyg intensyvūs užsiėmimai nėra naudingi. Juk važiuoti mašina pradedame ne penkta, o pirma pavara, – sako treneris. – Kai sportuojama siekiant lieknėti, svarbiausia tai daryti ne kuo dažniau ir daugiau, o reguliariai. Reguliarus judėjimas aktyvina sulėtėjusią medžiagų apykaitą, degina kalorijas, stangrina kūną ir teikia pasitenkinimo savimi“.
Svarstyklėmis pasitikėti neverta
Tikra tiesa, jog kuo daugiau treniruojatės, tuo didesnė raumenų masė. Kadangi treniruoti raumenys sveria kur kas daugiau nei apvytę, intensyviai treniruojantis kūno svoris gali padidėti, o ne sumažėti. Atliekant pratimus pilvo raumenims stiprinti, jeigu jie irgi minkšti, pradžioje pilvo apimtis dėl tos pačios priežasties gali šiek tiek „išaugti“. „Nuogąstauti neverta, – tikina treneris, – su laiku viskas įgaus normalią formą“.
Treneris sako pastebėjęs, jog vos tik pradėję sportuoti žmonės keletą kartų per dieną skuba matuotis savo kūno svorį. „Svarstyklėmis, kurios rodo bendrus organizmo pokyčius, pasikliauti nereikėtų, – pataria M. Remiečius. – Tikslius kūno apimties svyravimus sužinoti padės paprasčiausia centimetrinė juostelė, kuria prieš pradėdami sportuoti išsimatuokite liemens, klubų, šlaunų, blauzdų ar kitų kūno dalių apimtis. Kurį laiką pasportavę, turimus rezultatus galėsite palyginti su ankstesniais, tada tiksliai sužinosite ar pasiteisino jūsų triūsas“.
Mitybai – išskirtinis dėmesys
Anot trenerio, itin dažna ir svarbi klaida – įvairios alinančios dietos. „Pavasaris – vitaminų trūkumo, įvairiausių virusinių infekcijų ir paaštrėjusių lėtinių ligų metas, todėl dietą patartina rinktis itin atsargiai ir rūpestingai. Dieta – tai ne tik svorio metimas, bet ir tinkamų maitinimosi įpročių išsaugojimas“, – sako treneris ir perspėja, jog ypač kenksminga dabar itin populiari baltymų dieta, kuriai nerūpestingai atsiduodame vos išgirdę iš draugės apie pritrenkiantį šios dietos poveikį. Treneris aiškina, kad pritrenkiame organizmą, užtaisydami uždelsto veikimo bombą: po 10-15 metų nežinia iš kur atsiranda rimtos ligos kaip atsakas į didvyriškas pastangas jaunystėje numesti svorio.
Dar vienas populiarus svorio metimo būdas – nevalgyti po 18 valandos. Nors šioje teorijoje, anot trenerio, egzistuoja dalis tiesos, tačiau sportuojant, tiesiogiai ja vadovautis nereikėtų. „Angliavandenių turintį maistą tikslingiausia valgyti pirmoje dienos pusėje, tada jie bus išeikvojami, o ne paverčiami riebalais ant šlaunų, sėdmenų, pilvo, – sako M. Remiečius. – Angliavandeniai – pirminis ir svarbiausias energijos šaltinis jūsų raumenims. Angliavandenių turintis maistas organizmą aprūpina skaidulomis, ko negali padaryti baltymai ar riebalai. Antroje dienos pusėje, po mokslų, darbo dienos ar sunkių treniruočių, rinkitės baltymais praturtintą maistą. Baltymai – mūsų kūno „gipsas“, jie formuoja mūsų kūną ir yra itin svarbūs žmogaus organizmo regeneraciniuose procesuose. Baltymai labai sunkiai virsta riebalais, tad, valgydami baltyminį maistą, gausite medžiagų, kurios atstatys jūsų organizmą, o svarbiausia, neleis atsirasti riebaliniam audiniui“.
Alkiu irgi galima mėgautis
Nors per didelį svorį turintis žmonės stengiasi nevalgyti riebalų turinčio maisto, tačiau dalis šių medžiagų turi būti organizme, tam, esant reikalui, galėtų juos panaudoti. Riebalai užpildo tarpus, esančius tarp ląstelių, ir yra naudojami kaip tepalas sklandžiam sąnarių darbui. Kai kurie vitaminai – A, D, K ir E – tirpsta tik riebaluose, ir visiškai išbraukus iš valgiaraščio augalinius arba gyvulinius riebalus šių vitaminų organizmas nebepasisavins.
„Vietoj gyvulinių riebalų vartokite rapsų, alyvuogių bei linų sėmenų aliejų. Valgykite riešutus, kurie yra nepamainomas riebalų šaltinis, bent kartą per savaitę pasmaguriaukite riebia žuvimi, o valgydami mėsą, nuimkite nuo jos riebalus, – pataria treneris. – Mums būtini ir riebalai, ir baltymai, ir angliavandeniai, bet tik tiek, kiek reikia“.
Kad svoris imtų kristi, būtina paspartinti medžiagų apykaitą. Tai nesunkiai padarysite mažindami porcijas. „Valgyti reiktų dažniau – apie 5 – 6 kartus per dieną, daugiau gerti vandens ir ypač prieš valgį. Jeigu nesijaučiate alkani, nevalgykite. Atraskite alkio ir pasimėgavimo jausmus. Valgykite lėtai ir sotumo jausmą pajusite daug anksčiau, taip greičiau išmoksite sumažinti porcijas. Beje, nuo stalo visuomet derėtų pakilti šiek tiek alkaniems“, – pataria treneris.
Miegas padeda lieknėti
Metant svorį labai svarbu pakankamai valandų skirti poilsiui, o ypač miegui. Miego trūkumas neleidžia organizmui pakankamai pagaminti hormonų, kurie yra tiesiogiai atsakingi už kūno svorį bei sukelia sotumo jausmo pojūčio sumažėjimą.
Dėl miego trūkumo sutrinka organizmo gebėjimas skaidyti angliavandenius, todėl skatinamas greitesnis riebalų kaupimasis. Stingant miego, organizme mažėja baltyminių medžiagų, kurios padeda reguliuoti santykį tarp raumenų ir riebalų.
Ilona šnarienė
SXC.hu – Afonso Lima nuotr.