Savo organizmo nematomą sargybą – imuninę sistemą dažniausiai prisimename tik susirgę. Kai pavyksta greitai pasveikti be vaistų, gydytojas pradžiugina: “Jūsų stiprus imunitetas”. Tai nėra koks konkretus organas. Paprastai kalbant, imunitetas suprantamas kaip daugybė organizmo sistemų, kurios gina nuo įvairių ligas sukeliančių bakterijų, virusų ir pan. Jos saugo nuo vėžio, reaguoja į radiaciją bei chemines medžiagas.
Imuninės sistemos ląstelės atskiria ir stengiasi nukenksminti svetimą organizmui medžiagą. Vienos iš jų gaminasi kraujyje, kitos – gyvena konkrečiuose audiniuose arba jų paviršiuje. Ypač daug tokių ląstelių yra kvėpavimo takų, virškinimo trakto gleivinėse.
Iš esmės mūsų imuniteto stiprybė priklauso nuo paveldėjimo – giminės genų. Įtaką padaro aplinka. Tačiau sustiprinti imuninę sistemą galime ir savo pastangomis.
Diskutuojama, ar žmonių imunitetas šiandien yra apskritai nusilpęs. Juk daugėja alergijų, susergama dar negirdėtomis ligomis. Matyt, kategoriškai tvirtinti “taip” arba “ne” nereikia. Mokslininkai tyrinėdami imuninę sistemą, kuri yra labai sudėtinga, nuolat atranda naujų faktų.
Aišku, kad mūsų atsparumui iššūkį nuolat meta besikeičianti gamta. Bet galima pastebėti, kad imunitetas dažniausiai nusilpsta tiesiog dėl netinkamo gyvenimo būdo bei profilaktikos stokos.
Pervargimas, nuolatinė nemiga, stresas kenkia visai nervų sistemai. Ši yra susijusi su hormonų sistema ir t.t. Galutinis rezultatas – nusilpęs imunitetas. Juk pastebime, kad pervargęs žmogus greičiau peršąla. Paveikti streso sunegaluoja net stiprūs sportininkai.
Nusilpę senukai suserga plaučių uždegimu ir netgi nekarščiuoja – jų imunitetas būna toks silpnas, kad net nebereaguoja į dirgiklius. Tuo tarpu, sergantiems jauniems žmonėms pakyla aukšta temperatūra, nes jų organizmas ginasi.
Žmogui būtina ne tik pakankamai ilsėtis, bet ir tinkamai maitintis. Reikia įvairaus maisto, todėl nepakanka valgyti vien gausybę daržovių su kruopomis. Su maistu gauname mikroelementus ir vitaminus. Kai kurios medžiagos baltymų gamybai gaunamos tik su mėsos produktais. Kai jų trūksta, imunitetas silpsta.
Kaip rašėme, pageidautina naudoti daržoves, išaugintas jūsų gimtajame krašte. Kiekviename regione žmonės per ilgus amžius prisitaikė geriausiai įsisavinti vietinį maistą. Todėl galima sakyti, kad organizmas netgi patiria stresą, kai į jį patenka svetimos struktūros produktai.
Imunitetą silpnina netinkami cheminiai maisto papildai, kuriais keičia natūralias medžiagas. Netinkamos sintetinių vitaminų dozės gali pridaryti tik žalos. Atotrūkis nuo gamtos ilgainiui išsekina mūsų jėgas.
Imunitetą stiprina ir pilnavertis gyvenimo būdas. Pagal galimybes reikia pasirinkti tradicines grūdinimosi vandeniu procedūras, pirtį. Galima pasinaudoti ir moderniomis technologijomis, kurios paremtos natūraliais stiprinimo būdais. Vienas iš tokių efektyvių imunitetą stiprinančių metodų – seansai druskos kambaryje.
Tai tinkama priemonė, padedanti apsaugoti kvėpavimo organus. Įkvėpiamos druskos smiltelės ne tik sunaikina bakterijas ir virusus, esančius mūsų kvėpavimo takuose, bet sustiprina visą organizmą.
Svarbiausia, sveikata rūpinkimės dar nesusirgę, nes imuniteto kaip mechanizmo iš karto su pavara neperjungsi.
Gintaras Byčius,
gydytojas
Nuotr. Organizmui naudingesnės daržovės, išaugintos jūsų gimtajame krašte.