Morkos – akių gyvybės šaltinis
Gydytoja oftalmologė Dalia Buragienė sako, morkoje be kitų vitaminų ypač gausu karotino, kuris organizme virsta vitaminu A. Būtent šis vitaminas yra būtinas geram regėjimui palaikyti.
Vitaminas A padeda kovoti su akių katarakta bei naktiniu aklumu ir išvengti rainelės išsigimimo. Karotiną organizmas geriau įsisavina su riebalais. Taip karotino pasisavinama iki 50 procentų daugiau nei įprasta. Nepamirškite, kad sutarkuotas morkas reikia valgyti iš karto, nes veikiamas deguonies karotinas suyra. Daugiausia šios naudingos medžiagos turi tamsesnės spalvos morkos.
Reikalingesni nei duona
Žinomi trys karotino tipai – alfa, beta, gama, tačiau labiausiai biologiškai aktyvus yra beta-karotinas, nes jam skylant organizme pasigamina dvi A vitamino molekulės, kiti du karotino tipai leidžia organizmui pagaminti tik po vieną molekulę.
Beta-karotinas yra stiprus antioksidantas. Per parą rekomenduojama suvartoti 1,5 – 1,8 mg beta karotino. Beta-karotino perdozavimas gali sukelti viduriavimą bei rankų ir pėdų gelsvą atspalvį, nutraukus vartojimą šis pašalinis poveikis išnyksta. Ilgalaikis beta-karotino preparatų vartojimas didelėmis dozėmis nežymiai padidina riziką sirgti širdies ligomis ir vėžiu bei sukelia kepenų pažeidimus.
Akims būtinas liuteinas, kurio žmogaus organizmas pats nesugeba pasigaminti. Liuteinas yra riebaluose tirpus biologiškai aktyvus pigmentas, sintetinamas augaluose.
„Liuteinas kaupiasi akies tinklainės geltonojoje dėmėje, kurios dėka matome aiškų vaizdą. Jis veikia kaip antioksidantas, saugo geltonąją dėmę nuo žalingų ultravioletinių spindulių, padeda apsaugoti kraujagysles nuo aterosklerozės vystymosi, – pasakoja D. Buragienė. – Tai tarsi vidiniai akiniai nuo saulės, ir vartotini geltonosios dėmės (makulos) degeneracijos profilaktikai. Kuo didesnis liuteino kiekis makuloje, tuo aiškesnis regėjimas ir sveikesnės akys“.
Liuteinas randamas žaliose lapinėse daržovėse. Daugiausia jo yra špinatuose, kopūstuose, žirniuose, brokoliuose, kiviuose. Rekomenduojama per parą suvartoti 6 mg liuteino.
Paprastos taisyklės
Morkų vertingosios medžiagos paprastai kaupiasi morkų odelėje, tad geriausia valgyti labai gerai nuplautas neskustas morkas.
„Jei regėjimas labai nusilpęs, žinoma, morkos neatstatys jūsų regėjimo, tačiau daržovėje esantys vitaminai neleidžia jam silpti, – sako medikė. – Vitaminas A skatina rožinio akies pigmento, kuris vadinamas rodopsinu, susidarymą. Rodopsinas būtinas akims esant blankiai šviesai, nes jis padidina jautrios šviesai tinklainės dalies efektyvumą, todėl A vitamino trūkumas organizme gali sukelti naktinį aklumą, tai reiškia, kad prieblandoje matysite labai prastai“.
Norėdami gauti daugiau vitamino A rinkitės ne tik morkas, bet ir kitas oranžinės spalvos daržoves arba vaisius: abrikosus, batatus, kantalupas (meliono rūšis). Vitamino A yra visuose geltonuose vaisiuose ir daržovėse, tamsiai žaliuose daržovių lapuose, svieste, pomidoruose, petražolėse, garstyčiose, jūros gėrybėse, saulėgrąžose.
Norintiems gerai matyti ir turėti sveikas akis gydytoja rekomenduoja ne tik kasdien sugraužti po tris-keturias morkas, bet ir vadovautis Harvardo universiteto mokslininkų neseniai moksliniais tyrimais patvirtintomis paprastomis taisyklėmis:
1. Kasdien išgerti apie litrą mėlynių sulčių, kuriose yra antioksidantų, padedančių pagerinti kraujo tekėjimą akių kapiliarais. Mėlynių dėka akys greitai prisitaiko prie šviesos svyravimų. Vartojamos mėlynės kartu su vitaminu E efektyviai padeda kovoti su kataraktos vystymusi. Taip pat vartojamos diabetinės retinopatijos ir tinklainės dėmės silpnėjimo gydymui;
2. Daryti akių mankštą: keletą kartų pažvelgti į tolį, o po to žvilgtelėti į arti esantį objektą. Dirbant, ypač kompiuteriu, reikia daryti penkių minučių pertraukėles, susikoncentravimas į vieną tašką vargina akis.
3. Būtinas sveikas miegas. Miego sutrikimai silpnina imuninę sistemą, neigiamai veikia ir visų kitų organų veiklą – taip pat ir akių.
Ilona šnarienė
SXC.hu – Lena Povrzenic