Atskirti ligas padėjo tik tyrimas
Padidėjo dirglumas, sutriko miegas, tapo sunkiau susikaupti – tokius negalavimus šeimos gydytojui išsakė 23 -jų metų studentė. Tačiau atlikus pagrindinius tyrimus, jai nebuvo nustatyta jokia liga. Merginą pasiuntė psichiatrų konsultacijai.
Psichiatras, peržiūrėjęs paciento kortelę, atkreipė dėmesį į labai svarbų momentą. Išties visi reikalingi tyrimai buvo atlikti, išskyrus vieną – skydliaukės hormonų tyrimą.
Ištyrus skydliaukę ir paaiškėjo, kad studentei reikalinga ne psichiatro, o endokrinologo pagalba. Išgydžius skydliaukę, mergina vėl galėjo pajusti pilnavertį gyvenimą.
Pasak psichiatrės Redos Račkauskienės, ši istorija tik dar kartą patvirtino, kad kai kurių psichikos ligų ir skydliaukės hormonų gamybos sutrikimo požymiai yra labai panašūs. Į šį faktą psichiatrai jau seniai yra atkreipę dėmesį. Pastaraisiais metais apie tai jau žino ir šeimos gydytojai.
Todėl visiems pacientams, kurie skundžiasi nerimu, padidintu dirglumu, jautrumu, nuovargiu, miego sutrikimais, prakaitavimu ar fiziniu išsekimu pirmiausia turi būti atliekamas skydliaukės hormonų tyrimas.
Kaip pastebėjo psichiatrė, labai dažnai po tokio tyrimo paaiškėja, kad reikia gydyti ne žmogaus psichikos sutrikimus, o skydliaukę.
Dažniau serga moterys
Drugelio formos mažytė skydliaukė yra kaklo priekinėje srityje ir gamina hormonus, kurie reguliuoja visą medžiagų apykaitą. Ši liauka atsakinga už širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, odos būklę, neurologines funkcijas, cholesterolio lygį, kaulų tvirtumą, žarnyno, inkstų, lytinę veiklą ir t.t.
Jei skydliaukės hormonų kiekis yra per mažas, žmogus serga hipotireoze. Ši liga Lietuvoje yra labiausiai paplitusi. Ligonis jaučia bendrą silpnumą, būna blogos nuotaikos, vangus, mieguistas, didėja svoris, nuolat jaučia šaltį, sausėja oda, nuolat užkietėja viduriai, sutrikusios menstruacijos bei t.t.
Jei skydliaukės veikla padidėjusi, tai sergama hipertireoze. Jos požymiai: energijos antplūdžiai, karščio jutimas, dirglumas, nervingumas, rankų drebulys, širdies permušimai, svorio kritimas, viduriavimas bei t.t.
Skydliaukės ligos – vienos iš labiausiai paplitusių visame pasaulyje. Net 28 proc. Lietuvos žmonių turi skydliaukės pokyčių. Moterys šiomis ligomis serga daug dažniau nei vyrai. Naujausi duomenys rodo, kad maždaug kas penkta moteris turi skydliaukės problemų.
Išsitirti rekomenduoja ir sveikiems
Skydliaukės neigiamų pokyčių gali būti ir tuomet, kai nejaučiame jokių požymių. Todėl siūloma kas kartą atlikti tyrimus ir laiku užkirsti kelią ligai.
Dabar mokslininkai rekomenduoja, kad visi sveiki žmonės, sulaukę 35 metų, atliktų skydliaukės hormonų ir echoskopinius tyrimus kas penkeris metus. Tačiau esant sveikatos sutrikimams, tyrimus reikia atlikti dažniau.
Tirti skydliaukės hormonus būtina visoms nėščiosioms. Jei yra patologija, tai padidėja savaiminio aborto rizika, gali sutrikti vaisiaus nervų sistema, smegenų vystymasis, atsilikti psichikos raida. Tirti skydliaukę reikia sergant širdies bei kraujagyslių ligomis.
Gydytojai nurodo, kad skydliaukės ligų priežastimi taip pat gali būti paveldimumas ir išorės faktoriai – infekcijos, gyvenimas nepalankiose zonose, stresas.
Oskaras Valius