Pasak psichologų, norint išvengti neigiamų, kartais labai skaudžių pasekmių, būtina imtis priemonių stresui suvaldyti. Kaip vieną tokių jie įvardija sodininkystę.
„Realiai mūsų gyvenime stresinių situacijų nėra daugiau nei anksčiau, tiesiog daugumą jų susikuriame patys. Gyvename tarsi vadovaudamiesi moto „darbo daugiau, laiko mažiau“, dėl didžiulio tempo nelieka laiko nei artimiesiems, nei pomėgiams, ką jau kalbėti apie save?, – sako medicinos psichologė Nijolė Liubinskienė. – Džiugina, jog dauguma domisi ir žino, kaip įveikti stresą. Deja, tik trečdalis imasi realių priemonių, kiti tiesiog laukia stebuklo ir tikisi, kad tai praeis savaime. Kiekvienas, patiriantis stresą, privalo atrasti vidinę motyvaciją kovoti su juo. Gebėjimas įveikti stresą yra sėkmės pranašas: jeigu sugebi su tuo tvarkytis, esi pozityvus ir energingas, aplinkiniams norisi su tavimi bendrauti.“
Pasak specialistės, į sodininkystę, kaip į streso mažinimo metodą, atkreiptas dėmesys jau XIX a. – nustatyta, kad ji padeda nurimti psichinėmis ligomis sergantiems žmonėms.
„Žmogaus ryšys su gamta yra labai stiprus, o mums, lietuviams – tautai nuo žemės – dar ir labai artimas. Rankų sukišimas į žemę ramina, atitraukia nuo visų „žemiškų“ problemų, nukreipia mintis. Ne veltui turime tokius išsireiškimus, kaip „nusižeminti“, „nusileisti ant žemės“. Be to, sodinimas suteikia malonaus laukimo – stebi, kaip dygsta augalas, džiaugiesi rezultatu, jeigu augini prieskonius ar daržoves – gardini jais savo patiekalus, tuomet net jų skonis atrodo geresnis“, – pastebi psichologė.
Jos teigimu, sodinimas yra vienas iš paprasčiausių būdų įveikti stresą, nes nereikalauja valios pastangų, savireguliacijos, nereikia nieko labai daug mokytis – tiesiog reikia atrasti, bandyti, be to, tai daug pigesnis metodas, nei vaikščioti į konsultacijas pas psichologą.
Freeimages.com – Genildo Marcelo nuotr.
Kad sodinimas gali atpalaiduoti įtikinėjo agrofirmos „Sėklos“, valdančios sėklų ir kitų sodo (daržo) prekių parduotuves „Žalia stotelė“, atstovai. Jie organizavo dirbtuves biurų darbuotojams, kuriuos mokė sėti prieskonines žoleles, dalinsis naudingais patarimais, ypač aktualiais miestiečiams, norintiems turėti darželį ant palangės.
„Pastaraisiais metais pastebėjome tendenciją, jog darželis ant palangės ateina į madą. Galima nesunkiai nuspėti priežastis: tai yra patogiausia sodininkystės forma miestiečiams, neturintiems žemės lopinėlio bei laiko sodininkystei; be to, savo rankomis užauginti prieskoniai ir daržovės ne tik sveikesni, bet ir suteikia daugiau pasitenkinimo; na ir trečia priežastis – tai tikrai atpalaiduoja, – sakė agrofirmos „Sėklos“ vadovas Ramūnas Ažukas. – Tikimės, kad apsilankius dirbtuvėse padidės gretos ne tik auginančių prieskonius namuose, bet ir biuruose.“
Pietų pertrauka, skirta darželiui ant palangės, atrodo reali ir psichologei N. Liubinskienei: „Net neabejoju, kad ši praktika galėtų prigyti. Ypač ja džiaugtųsi moterys. Nors negalėčiau teigti, kad vyrams tai nepatiktų: pastebima, jog sulaukę 30-ties vyrai imasi vadinamų moteriškų darbų – gamina valgį, sodina. Bet kokiu atveju, esu garantuota, kad darbuotojo trumpas atsitraukimas nuo kompiuterio į naudą išeitų tiek pačiam darbuotojui, tiek darbdaviui.“
Freeimages. com – Eduardo Schäfer nuotr.