Baigiasi vasara ir mėgstamiausias atostogų metas, tačiau rūpintis savo sveikata niekada nevėlu. Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis teigia, kad šiuo metu dar galima išnaudoti pačius elementariausius būdus stiprinti sveikatai: valgyti daug daržovių, dažnai maudytis, reguliariai atlikti kvėpavimo pratimus.
„Tada tikrai sumažės antsvoris, pagerės gyvybinių organizmo funkcijų veikla, pajusime akivaizdų laimės ir džiaugsmo antplūdį, sugrįšime į darbą nurimę ir kupini naujų jėgų bei energijos“,-garantuoja D.Kepenis.
Jis pataria pirmiausia įvertinti savo savijautą ir apmąstyti ketinimus. „Reikėtų užsirašyti visus savo nesveikatos rūpesčius ir norus juos įveikti. Būtina numatyti, kiek laiko skirsite savo psichofizinei gerovei atkurti — prireiks iki 2 valandų per dieną“,-siūlo D.Kepenis ir tik po to pataria imtis konkrečių darbų.
„Pirmasis jų — pasisverti ir įvertinti savo kūno masės indeksą (KMI). Tai daroma taip: padalinkite savo kūno svorį (kg) iš ūgio (m) kvadrato. Kuo šis skaičius didesnis už 23 moterims ir 25 vyramas, tuo rimtesnių pastangų reikės jį sumažinti“,-nurodoma Lietuvių sveikuolių sąjungos rekomendacijose.
Jei žmogus nėra įpratęs reguliariai atlikinėti fizinius pratimus, tai sveikuoliai siūlo pradėti nuo prieinamiausio būdas fiziniam aktyvumui palaikyti — įprasto ėjimo. Reikia siekti per dieną įveikti iki 10000 žingsnių. Paskui galima imti bėgioti ristele ar važinėti dviračiu.
„Apie savo maistą galvokite taip: privalau prisivalgyti iki soties daržovių ir vaisių, o jei dar yra apetitas — jį patenkinti kuo mažesniais kiekias baltyminių produktų — riešutų, ankštinių, žuvies, pieno, kiaušinių, mėsos. Per atostogas sumažinsiu arba visai susilaikysiu nuo miltinių, grūdinių, krakmolingų patiekalų, alkoholio, cukraus. Tarpai tarp valgymų turi būti 4-5 valandos. Stengsiuos neskubėti valgydamas ir labai gerai maistą sukramtysiu. Vien šių patarimų laikymąsis bent 3 savaites suteiks netikėtai malonių permainų jūsų savijautoje“,-teigė D.Kepenis.
Paskui jis siūlo bent kelis kartus per dieną pasinerti į atvirą vandens telkinį, paplaukioti iki nuovargio ar sušalimo. Jei tai nepavyksta, tada derėtų bent apsilieti ryte ir vakare keliais kibirais šalto vandens.
D.Kepenis tvirtina, kad nuo varginusių nuolatinių stresų ir įtampos padeda išsivaduoti kvėpavimo meditaciją ir siūlo jos formulę: 1, 4, 2. Tai reiškia, kad per sekundę reikia įkvėpti, keturias sekundes pabūti sulaikius kvėpavimą ir per dvi sekundes iškvėpti. Tobulėjant šias nuostatas galima keisti- įkvėpti per 2 sekundes, dar vėliau — per 3 ar 4 sekundes. Atitinkamai ilgės ir pauzė (4 kartus) bei iškvėpimas (2 kartus). Patariama tai daryti kaskart po 10 minučių prieš valgį.
Vytautas RUšKYS
Autoriaus nuotr.: Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis mano, kad prastai besijaučiantis žmogus gali pats atkurti psichofizinę gerovę tam skirdamas iki 2 valandų per dieną.
“Šiaulių kraštas”