Vizitas pas kardiologą šiuo visiems įtemptu laikotarpiu drąsiai gali būti prilyginamas laimingam loterijos bilietui. Galiausiai apsilankius gydytojo kabinete, trumpą konsultacijos laiką norisi išnaudoti teisingai. O kokius klausimus reikėtų užduoti, kad vizitas būtų sėkmingas ir efektyvus?
Gydytojai tvirtina, kad širdies ir kraujagyslių ligų atveju, prevencinės priemonės yra ypatingai veiksmingos. Tad pateikiame jums 6 svarbiausius klausimus, kuriuos uždavę savo kardiologui žinosite apie savo sveikatos būklę, galimas rizikas ir būtinas pagalbines priemones.
Šios rekomendacijos parengtos su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos gydytoja kardiologe Milda Kovaite.
1. Kokia yra mano rizika ateityje susidurti su širdies ir kraujagyslių ligomis?
Suprasti ir žinoti, kokia jums yra rizika ateityje susidurti su širdies ligomis, insultu bei aneurizma yra bene svarbiausias dalykas. Pavyzdžiui, tokie pacientai, kurių cholesterolio lygis kraujyje yra ribinis, kurie serga cukriniu diabetu ir savo šeimoje yra turėję širdies ligomis sirgusių artimųjų, visais atvejais turėtų būti prižiūrimi ir gydomi visai kitaip nei tie, kurie su šiomis problemomis nesusiduria.
Norėdami apskaičiuoti konkrečiai jūsų 10-ties metų riziką susirgti širdies ligomis, gydytojai visuomet naudoja rizikos skaičiuokles. Jos yra individualizuotos ir gali apskaičiuoti mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų riziką dešimties metu laikotarpyje bei jūsų individualią riziką. Tačiau ir jūs patys galite sekti tam tikrus duomenis, kuriuos galėtumėte pateikti kardiologui per kitą apsilankymą, tokius kaip periodinis kraujo spaudimo matavimas.
2. Kokie simptomai gali atskleisti, kad pablogėjo mano kraujotaka ir širdies būklė?
Po terminu „širdies ir kraujotakos ligos“ slepiasi labai daug skirtingų simptomų. Pavyzdžiui, tiems žmonėms, kurie kenčia dėl prastesnio širdies vožtuvų darbo, pasireikš visai kitokie simptomai ir kitoks širdies būklės prastėjimas negu tiems, kurie turi, pavyzdžiui, širdies ritmo sutrikimų. Galite galvoti, kad žinote kai kurių širdies ligų simptomus, tokius kaip skausmas krūtinėje, indikuojantis apie artėjantį širdies priepuolį, tačiau gydytojai pastebi, kad didelė dalis moterų, ir netgi kai kurie vyrai, šių požymių niekada nepatiria. Vietoj to, jiems pasireiškia dusulys, prakaitavimas, pykinimas, diskomfortas kaklo srityje, netgi žandikaulyje, petyje ar nugaroje. Štai kodėl taip svarbu, kad gydytojas įvertintų ir įvardintų visus būtent jums svarbiausius įspėjamuosius ženklus, padėsiančius įvertinti sveikatos būklę.
Gydytoja kardiologė Milda Kovaitė
Pagalbos visų pirmiausiai galima ieškoti tarp augalinės kilmės medžiagų. Šiuolaikinė medicina jau pripažįsta veiksmingas natūralias medžiagas širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai.
3. Atsirado naujų gydymo būdų ir procedūrų — ar turėčiau jas išbandyti?
Pritarsite — pacientai nenori gydytis pas tokį gydytoją, kuris nieko nežino apie naujus metodus. Kiekviena nauja technika turi būti ištyrinėta ir patvirtinta, o gydytojas turi būti gerai su ja susipažinęs. Ne mažiau svarbu ir tai, kad gydytojas visuomet turi būti atviras naujovėms ir norėti tobulėti, nes kiekvienas pacientas nusipelnė žinoti apie naujausius ir pažangiausius gydymo metodus bei procedūras. Geriausi gydytojai nėra tie, kurie visą laiką bando kažką naujo, bet taip pat ir ne tie, kurie medicinines naujoves išbando paskutinieji. Svarbu surasti tą „aukso viduriuką“ — gydytoją, kuris žino apie naujas procedūras ir gydymo metodus, bet pritaiko ir rekomenduoja tuos, kuriuos išbandyti jūsų atveju iš tiesų verta.