Užkratas – per rankas
„Parazitų sukeltomis ligomis dažniausiai serga vaikai, nes jie neturi higienos įgūdžių, jų imunitetas silpnesnis nei suaugusiųjų. Mažieji neatsispiria ir norui paglostyti kiekvieną kieme bėgiojantį šunį ar katiną“, – aiškino Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyriausioji gydytoja parazitologė Biruta Zdanevičienė.
Nėra tiksliai žinoma, kiek yra kirmėlėmis užsikrėtusių gyvūnų, tačiau, Vakarų Europos šalių tyrimų duomenimis, maždaug trečdalio penkiamečių vaikų organizme yra toksokarozės antikūnų. Vadinasi, jų organizme yra buvę kirmėlių – askaridžių. Kirmėlėmis galima užsikrėsti per žemėtas rankas, valgant neplautas uogas, vaisius ir daržoves, žaidžiant žaliose vejose ar smėlio dėžėse, kur išsituštino šunys ar katės.
Pažeidžia organus ir audinius
Gydytoja B.Zdanevičienė įspėjo, kad parazitai gali gyventi šunų ir kačių organizmuose nesukeldami jokių infekcinės ligos požymių. Kirmėlės deda kiaušinėlius, šios į aplinką patenka su gyvūnų išmatomis. Nesubrendę kirmėlių kiaušinėliai dar nėra pavojingi. Patekę į dirvožemį per 3-4 savaites jie subręsta. Tuomet patekę į žmogaus organizmą sukelia ligą – toksokarozę.
Toksokarų kiaušinėliai dirvožemyje gali išlikti gyvybingi iki aštuonerių metų. Jie žūva tik per smarkius žiemos šalčius, juos naikina tiesioginiai saulės spinduliai. Todėl vaikų smėlio dėžes rekomenduojama įrengti gerai saulės apšviestose vietose.
„Nepamirškite, kad dauguma šuniukų gimsta jau užsikrėtę askaridėmis. Vos trijų savaičių jie jau išskiria į aplinką parazitų. Todėl dažnas žmogus rizikuoja sveikata juos glostydamas ir bučiuodamas“, – įspėjo B.Zdanevičienė.
Sliekai ir graužikai irgi gali nešioti toksokarozės sukėlėjų, todėl suėdusi pelę katė gali užsikrėsti ir užkratą parnešti į namus. Kartkartėmis žmonės gali užsikrėsti ir per toksokarozės sukėlėjais užterštą vandenį ar net per dulkes, šių sukėlėjų gali pernešti ir musės.
Patekę į žmogaus organizmą kirmėlių kiaušinėliai virsta lervomis, ir šios migruoja į įvairius kūno audinius. Lervos pažeidžia organus, audinius, sukelia jų uždegimą. Nustatyta, kad jos gali pažeisti akis. Retais atvejais, lervai patekus į akį, vaikai gali ir apakti. Joms patekus į smegenis, gali sutrikti vaiko vystymasis.
Jei žmogaus imunitetas stiprus, parazitų lervos ligos gali ir nesukelti. Tačiau jei imunitetas nusilpęs, užsikrėtęs kirmėlėmis po keleto savaičių žmogus ima karščiuoti, pradeda kamuoti nuovargis, pilvo skausmai, pykinimas, padidėja limfmazgiai. Ligonį beria, niežti odą.
Pavojingiausia – nėščiosioms
Kitą – itin nėščioms moterims pavojingą – infekcinę ligą toksoplazmozę platina katės. Toksoplazmoze užsikrėtusiai nėščiajai gresia persileidimas, arba ji gali pagimdyti apsigimusį kūdikį. Toksoplazmozė pakenkia nervų sistemai, dėl jos padidėja kepenys ir blužnis, dažnai pažeidžiami skersaruožiai – skeleto – raumenys.
Ligos sukėlėjus platina katės, tačiau dažniau žmonės užsikrečia ne nuo šių naminių gyvūnų, bet valgydami nepakankamai apdorotą maistą, kuriame yra parazitų cistų: užsikrėtusių kiaulių, avių mėsą, užkrėstas daržoves, vaisius. Rečiau – per odą, ruošiant mėsą.
„šeimininkės dažnai ragauja žalią mėsą, vertindamos, ar pakankamai ją pasūdė. Taip pat toksoplazmoze galima užsikrėsti valgant šalto rūkymo mėsos gaminius, nes juos apdorojant šios ligos sukėlėjai nežūva“, – aiškino B.Zdanevičienė.
Toksoplazmozę gali platinti ir į kiemą neišeinančios katės, jei jos šeriamos žalia mėsa. Manoma, kad toksoplazmozės sukėlėjų savo organizme nešiojasi kas antras žmogus. Tačiau dauguma jų nesuserga, kol nenusilpsta imunitetas. Toksoplazmoze užsikrėtusiam žmogui dažniausiai nepasireiškia jokių šios ligos simptomų, bet kartais ligoniai skundžiasi silpnumu, raumenų skausmais, odos išbėrimu, jie karščiuoja.
Žmogui toksoplazmozė nustatoma atlikus kraujo tyrimus. Gydymas nuo parazitinių ligų dažnai būna ilgas, nes šios ligos – lėtinės. Ir toksokaroze, ir toksoplazmoze sergantys žmonės dažniausiai gydomi ligoninėje.
Smėlio dėžes reikia uždengti
Pagrindinė apsaugos nuo parazitų priemonė – higiena. Vaikai turėtų įprasti reguliariai plauti rankas. Nenaudojamos smėlio dėžės turi būti uždengiamos, savo augintinius kieme vedžiojantys žmonės turėtų įprasti surinkti gyvūnų išmatas.
„Toksokarozės sukėlėjui subręsti reikia 3-4 savaičių, o toksoplazmozės sukėlėjui užtenka dviejų dienų. Patekęs į aplinką jis jau tampa pavojingas. Saugantis tik toksokarozės sukėlėjų – smėlį vaikų smėlio dėžėse užtektų pakeisti kas tris savaites. Tačiau nuo toksoplazmozės neįmanoma apsisaugoti – nes kas dvi dienas smėlio nepakeisi“, – svarstė gydytoja B.Zdanevičienė.
Medikė priminė, kad būtina naikinti valkataujančius šunis bei kates ir rūpintis savo augintinių sveikata. Katėms ir šunims reikia skirti vaistų ne tik nuo blusų ar erkių, bet ir nuo kirmėlių. Nuo parazitų gyvūnus gali apsaugoti specialios tabletės – jas reikia sušerti su maistu. Jų reikėtų skirti ir į kiemą neišeinančioms katėms, nes kirmėlių kiaušinėlių šeimininkai gali parsinešti su batais.
Vaiva Volbek
"Sekundė"