Mokslininkai paskaičiavo, jog per pastaruosius du dešimtmečius tikimybė, jog mūsų vartojami vaistai mus tukina, padidėjo daugiau nei dvigubai. Dabar tiesiog negali žinoti, ar vaistas, kuriuo gydomės artritą, alergiją ar migreną, neturi netikėto šalutinio poveikio, nes tokių vaistų skaičius nuo vieno iš dešimties padidėjo iki vieno iš keturių (!).
Didžiausią nerimą specialistams kelia vaistai nuo lėtinių ligų, tokių kaip diabetas bei psichikos ligos, nes pacientas juos vartoja visą gyvenimą. Tačiau medikai įspėja, kad ir nekalčiausi receptiniai vaistai – pavyzdžiui, silpni migdomieji, – gali galiausiai vieną dieną imti ir susiaurinti jūsų džinsų liemenį. Kaip? Vieni vaistai skatina svorio didėjimą sulėtindami medžiagų apykaitą, kiti – sukeldami pakitimus apetitą reguliuojančiuose organizmo hormonuose.
Blogiausia, jog vis dažniau pasitaiko atvejų, kai ligoniai (paprastai moterys) net sąmoningai nusprendžia nevartoti nutukimą skatinančių vaistų, nors suvokia, jog jie būtini jų sveikatai. Jeigu įtariate, kad ir jūsų vartojami vaistai skatina kūno svorio didėjimą, būtinai pasikonsultuokite dėl to su gydytoju.
O štai čia – dažniausi nutukimo „kaltininkai“ farmacijos pasaulyje ir keletas ekspertų patarimų, kaip sumažinti jų daromą žalą.
Antsvorį galintys išprovokuoti vaistai
Antihistamininiai preparatai
Kodėl? Vaistai nuo alergijos, kurių sudėtyje yra difenhidramino, pasižymi raminamuoju poveikiu. Jei juos vartoti nuolat, energijos lygis pastebimai sumažėja, žmogus tampa ne toks aktyvūs, todėl sudegina mažiau kalorijų.
Ką daryti? Pasiteiraukite gydytojo, ar nėra galimybės paskirti jums kitų antihistamininių vaistų – pavyzdžiui, klaritinas arba „Zyrtec“, nedarančių raminamojo poveikio.
Antidepresantai
Kodėl? Kai kurie antidepresantai veikia smegenyse esančius neuronų tinklus, reguliuojančius apetitą ir nuotaiką. Niekam ne paslaptis, jog ir vienas, ir kitas kartais skatina mus valgyti daugiau.
Ką daryti? Apsilankykite pas psichiatrą, o ne šeimos gydytoją, ir paprašykite pakonsultuoti, kurie antidepresantai pasižymėtų analogišku poveikiu, tačiau neskatintų antsvorio.
Kontraceptiniai vaistai
Kodėl? Kontraceptikai gali padidinti moters svorį net pustrečio kilogramo, nes jų sudėtyje esantis estrogenas gali sulaikyti vandenį organizme.
Ką daryti? Paprašykite gydytojo skirti piliulių su mažesniu estrogeno kiekiu arba gryno progestino mini piliules. Arba tiesiog pakeiskite kontracepcijos priemonę.
Migdomieji
Kodėl? Silpnuose nereceptiniuose migdomuosiuose arba nakčiai skirtose vaistų nuo peršalimo versijose yra tos pačios medžiagos, kaip ir minėtuose tukinančiuose vaistuose nuo alergijos – difenhidramino.
Ką daryti? Prašyti gydytojo parekomenduoti vaistus, kurių sudėtyje nėra tiek daug raminantį poveikį turinčių medžiagų.
Vaistai nuo migrenos
Kodėl? Tam tikri vaistai, apsaugantys nuo pasikartojančių migrenos priepuolių, gali, anot farmacininkų, didinti apetitą. (Stipriausiu tokiu poveikiu pasižymintys preparatai Lietuvoje kol kas neregistruoti.)
Ką daryti? Paprašyti gydytojo skirti kitų vaistų nuo migrenos, neskatinančių poreikio daugiau valgyti.
Steroidai
Kodėl? Prednizonas, dažnai naudojamas reumatoidiniam artritui bei lėtiniam uždegimui gydyti, kai kuriems pacientams sukelia nuolatinio vilkiško alkio jausmą.
aKą daryti? Gydytojas gali skirti nesteroidinių antiuždegiminių vaistų (pavyzdžiui, ibuprofeno), kurie turėtų taip pat padėti. Jeigu būtina ir toliau vartoti steroidinius preparatus, teks padidinti fizinius krūvius, pradėti sportuoti pagal galimybes, kad sudegintumėte daugiau kalorijų.
Sandra MIšKINIENĖ
“Panevėžio balsas”
SXC nuotr.