Dešimtmečiams pamirštas kelias
A. Damkuvienė sako, jog vasarą sumažėja eilės prie gydytojų kabinetų, todėl tai puiki proga moterims pasitikrinti profilaktiškai net ir labai puikiai jaučiantis, nes klastinga liga gali tūnoti organizme be jokių simptomų.
Profilaktiškai tikrintis pas ginekologą kiekviena moteris turėtų bent kartą metuose. Vasara, pasak gydytojos, puikus metas tai padaryti. Bet neretai moterys teigdamos, jog daugiau gimdyti neplanuoja, kelią pas ginekologus pamiršta dešimtmečius.
„Stebina požiūris ginekologines apžiūras sieti tik su gimdymais. Vyresnėms moterims smarkiai didėja piktybinių auglių tikimybė. Mūsų moterų nemeilę sau įrodo faktas, kad pirmaujame Europos Sąjungoje mirtingumu nuo gimdos kaklelio vėžio. Vien dėl šios ligos kasmet netenkame apie 350 moterų“, — apgailestavo ginekologė.
Gydytoja prisimena atvejį, kuomet viena slaugytoja paprašė pasirašyti sveikatos knygutę savo draugei. A. Damkuvienė ir šį kartą nenusižengė 30 metų puoselėjamai nuostatai, jog kol pati neapžiūrės moters, tol nepasirašys, kad ji sveika. Tai ne kartą išgelbėjo jos pacientėms gyvybę.
Pamena, kaip keturiasdešimtmetei pacientei, niekada iki tol nesilankiusiai pas ginekologą, gimdoje buvo atrastas beveik 20 centimetrų dydžio auglys. Jokių negalavimų dėl auglio nejautusiai moteriai sėkmingai buvo atlikta operacija. Auglys buvo dar nesupiktybėjęs.
šiuo metu vykdoma gimdos kaklelio vėžio profilaktikos programa ir visos moterys nuo 30 metų kviečiamos atlikti tyrimus. Palyginti su kitomis apskritimis šiaulių apskrities medikai apie tyrimą informavo daugiausiai moterų, bet pasitikrinti atėjo mažiausiai.
Lietuvoje daug moterų suserga ir krūties vėžiu — kasmet apie 1300 moterų, miršta — 500.
Mergaitėms ginekologų apžiūra — būtina
Pasak A. Damkuvienės, jaunos moterys labiau rūpinasi savo sveikata. Dažniau apsilanko pas ginekologą, tariasi dėl kontraceptinių vaistų ar kitų rūpimų klausimų.
„Visą žiemą nervinausi žiūrėdama į mūsų merginas, vaikščiojančias nuogais pilvais. Nežinau, ar tai gražu, bet, kad labai nesveika — tikrai. Besistengiant būti madingai, galima peršalti. Peršalimas gali sukelti vidinių lytinių organų uždegimą, šis — nevaisingumą. O tada gydymas ilgas, brangus ir, deja, dažnai nesėkmingas“, — sakė medikė.
Pasak gydytojos, dažnai motinos mano, kad dukrų pas ginekologą nuvesti nereikia, pati nueis, kai bus pilnametė. Tai bloga nuostata. Nuo ginekologinių susirgimų jaunas amžius neapsaugo, serga ir mažos mergaitės. Jei mergaitėms dažnai skauda pilvą ir tai nėra susiję su virškinimo ligomis, gali būti, jog organizmą vargina sparčiai auganti cista.
„Kiaušidžių cistą teko diagnozuoti net ketverių metų mergaitei, jai atlikta operacija. Kartais mergaitės yra atvedamos dėl ėmusio didėti pilvo, tai — vėlgi cistos. Jaunoms mergaitėms rečiau augliai supiktybėja, tačiau tokių atvejų yra. Laimė, kad tėvai vaiką atveda anksčiau nei liga įsisenėja“, — pasakojo ginekologė.
Ligos — vasaros romanų palydovės
Rudenį, pasak gydytojos, į ginekologų kabinetus ateina ir moterys, romantiškai ir neatsakingai praleidusios atostogas su mažai pažįstamais vyriškiais.
„Kartais išgirstame pasakojimus, kad liga prasidėjo išsimaudžius nešvariame ežere ar baseine. Lytiniu keliu plintančios infekcijos per vandenį neplinta! Jomis užsikrečiama lytinių santykių metu“, — sako medikė.
Gydytoja pataria nepamiršti, kad vasaros romanas gali baigtis sifiliu, gonorėja, chlamidioze, trichomonoze ar ŽIV. Kalbantis su pacientėmis paaiškėja, kad mažiausiai žinoma apie labiausiai paplitusią ligą trichomonozę. Naudojant prezervatyvą dalinai galima apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų. Tačiau ne visada ir ne nuo visų. Gydytoja šypsosi sakydama, jog pati patikimiausia priemonė nuo visų šių nemalonumų — susilaikymas.
Natalija KONDROTIENĖ
Sauliaus Jankausko nuotr.
"šiaulių kraštas"