Pavojingas derinys
Santariškių klinikų Dermatovenerologijos skyriaus vedėjas Jonas Lauraitis pastebi, kad pastaruoju metu alerginių odos reakcijų daugėja. „Vystosi ekonomika, pramonė, atsiranda naujos medžiagos, nauji vaistai, o kartu ir nauji alergenai. Tačiau tam tikros ligos padažnėja vasarą“, – teigė medikas.
Pavyzdžiui, vabzdžių įkandimai – sezoninė problema. Anot pašnekovo, bitės, širšės, muselės, įvairūs vabalai sukelia tokius bėrimus ar patinimus, kad juos sunku atskirti nuo rožės – dėl imuniteto problemų atsiradusios pavojingos infekcijos. Vasarą paūmėja ir jau esamos odos ligos – pavyzdžiui, taip pat su imunitetu susijusi raudonoji vilkligė.
Bene pagrindinė vasaros bėda – saulė. Dėl saulės gali atsirasti įvairiausių išbėrimų – pavyzdžiui, saulės dilgėlinė. Odos problemas sukelia ir tam tikri vaistai – antibiotikai („Doxyciclin“, „Tetracyclin“), kai kurie priešvėžiniai, priešgrybeliniai vaistai. Juos geriančiam žmogui nepatartina būti saulėje.
Taip pat alergines odos reakcijas saulėje gali sukelti vandenį iš organizmo varantys diuretikai, kai kurie antivirusiniai vaistai, stiprūs vaistai nuo skausmo ir net žolinis preparatas nuotaikai praskaidrinti iš jonažolių.
Paprastai informaciniame vaisto lapelyje įspėjama apie šį pavojų bei rekomenduojama vengti saulės spindulių, tačiau ar dažnas žmogus atidžiai skaito tekstą?
Kuo gali baigtis nežinojimas
Ne visi žino, kad vasarą reikėtų atsargiai naudoti ir priešuždegiminius bei skausmą malšinančius tepalus. Pavyzdžiui, neteisingai vartojant iš tiesų veiksmingą vaistą nuo sąnarių skausmų „Fastum gel“ galima ir ligoninėje atsidurti. Mat tepalas yra fototoksiškas, t. y. sąveikoje su saule ir šiluma sukelia alergines odos reakcijas.
„Anksčiau lietuviškame preparato informaciniame lapelyje tai nebuvo nurodoma. Žinomą, vieną kartą išsitepus nieko nenutiks, tačiau po tam tikro laiko organizmas įsijautrina ir tepalu išteptose odos vietose, pabuvus saulėje, atsiranda pūslės. Tokia pati reakcija vyksta ir dėl šilumos – pavyzdžiui, jeigu patepta vieta šiltai aprišama“, – pasakojo pašnekovas.
Anot mediko, prieš 8-10 metų, griebdamos šieną, „Fastum gel“ nuo sąnarių skausmų pradėjo naudoti kaimo bobutės, kurios pas medikus ateidavo su pūslėmis ant kelių. „Iš pradžių negalėjome suprasti, kas atsitiko, kol susigaudėme“, – teigė J. Lauraitis.
Nuo tepalo nukentėjo ir ne vienas sportininkas. „Neseniai turėjau atvejį, kai žmogus išsitepė skaudamą sąnarį ir dar ant jo užsidėjo šiltą kompresą. Atsirado pūslės, į jas pakliuvo mikrobai ir išsivystė rožė. Dvi savaites žmogus gulėjo ligoninėje“, – prisiminė pašnekovas. Žinoma, tokios reakcijos gresia tikrai ne kiekvienam, tačiau nei vienas nuo jų nepadraustas.
Pavojingi rusiški tepalai
Taip pat J. Lauraitis įspėja nenaudoti mūsų vaistinėse nebeparduodamų priešuždegiminių tepalų ar miltelių iš Rusijos ir Baltarusijos – tokių kadaise populiarių preparatų, kaip „Sintomicinas“, „Streptocidas“, „Furacilinas“.
„Jie sukelia stiprias alergines reakcijas. Tinsta ir veidai, ir rankos. Pagrindiniai simptomai tokie: iš pradžių parausta oda, tuomet atsiranda mazgeliai, pūslelės. Po kurio laiko jos gali supūliuoti, kai kurios plyšta, atsiranda paviršinės žaizdelės, šašeliai. Tai labai nemalonus procesas – oda nuolat šlapiuoja, niežti, peršti, tinsta.
Todėl labai patariu susižeidus ar įkandus vabzdžiui neskubėti pažeistos vietos tepti kuo papuola. Jei negresia pavojus gyvybei, geriau truputį palaukti ar užpilti, pavyzdžiui, degtinės, kuri nesukels alerginės reakcijos. Kartais meškos paslaugą padaro ir vaistininkai, kurie iki galo nepaaiškina, kai vartoti vieną ar kitą preparatą“, – pasakojo medikas.
Spėjama, kad nuo odos problemų, kurias sukelia saulė, kenčia apie 10-20 proc. žmonių. Bent kartą gyvenime dėl dermatitų, kurias sukėlė įvairios priežastys, į Lietuvos medikus kreipiasi apie 30 proc. žmonių.
Inga Saukienė