Mokykliniai baldai daug kur dar nepatogūs
šiaulių visuomenės sveikatos centro (šVSC) duomenimis, antras pagal dažnumą po regėjimo sutrikimų vaikų sveikatos sutrikimas — netaisyklinga laikysena. Tūkstančiui ikimokyklinio amžiaus vaikų tenka 30,1 netaisyklingos laikysenos atvejai, o tūkstančiui mokyklinio amžiaus vaikų — jau net 141,9 atvejo.
šVSC Saugos skyriaus vedėjos Jūratės Karalevičienės teigimu, stebima žymi laikysenos sutrikimų dažnėjimo tendencija. 2002 metais netaisyklinga laikysena buvo diagnozuota kas dešimtam mokiniui, o 2005 metais jau kas septintam šiaulių apskrities mokyklinio amžiaus vaikui.
Vienas iš faktorių lemiančių netaisyklingos laikysenos formavimąsi — netinkamas vaikų sėdėjimas. Kad vaiko darbo vieta atitiktų ergonomikos reikalavimus, pirmiausia mokykliniai baldai turi atitikti vaiko ūgį, būti patogūs darbui.
„ši problema šiaulių apskrities mokyklose, kaip visoje Lietuvoje, sprendžiama labai lėtai. Tik paskutiniaisiais metais mokyklų aprūpinimas mokykliniais baldais suintensyvėjo“, — sako gydytoja.
Jautriausias — stuburas
Svarbus veiksnys vaiko laikysenai yra ir tinkamas fizinis krūvis. Mažas fizinis aktyvumas, ilgas sėdėjimas prie kompiuterio, laiko leidimas minkštasuoliuose prie televizoriaus daro didžiausią žalą.
„Jautriausias išorės veiksniams stuburas būna vadinamuoju augimo spurto periodu: mergaitėms 4— 6 ir 12— 14 metais, o berniukams — 6— 8 ir 13— 16 metais. Tuomet stuburas per metus gali išaugti net 6— 8 centimetrais, o raumenų ir raiščių augimas žymiai atsilieka, tokiu būdu raumenys neatlieka svarbios savo funkcijos — nepalaiko stuburo“, — sako specialistė.
Ydinga laikysena dažnai yra pirmas žingsnis į stuburo iškrypimą — skoliozę, kuri jau yra liga, reikalaujanti rimto gydymo.
„Ydinga laikysena trukdo normaliai vidaus organų fiziologinei veiklai, dėl to greitai pavargstama, jaučiami skausmai nugaros srityje. Šiandien jau niekam nekyla abejonių, kad būtina koreguoti ydingą laikyseną. Daugeliu atvejų laikysena nesunkiai ištaisoma pritaikius vaikui reikalingas mankštas“, — sakė medikė.
Tėvai atveda vaikus sportuoti
šiaulių sporto klubo treneris Audrius širvinskas sako, kad dažnai vedini vaikais tėvai ieško specialisto pagalbos, patarimų, kaip reikia taisyklingai sportuoti, kad vaikui pavyktų atsikratyti ydingos laikysenos.
„Pasitaiko atvejų, kuomet 170— 180 centimetrų ūgio trylikametį tėvai atveda rudeniop, stebėdamiesi, kaip jų atžala per vasarą išstypo. Vaiko kūnas ir vidaus organai dar tik vystosi, o kaulai smarkiai per trumpą laiką išaugo. Įsitempę raumenys nepajėgūs išlaikyti tokio didžiulio kūno“, — pasakojo treneris.
Nugaros skausmai, kaklo maudimas, nuovargis, mentys ar pečiai nevienodame aukštyje — vieni svarbiausių požymių, į kuriuos, pasak trenerio, paauglio tėvams reikėtų atkreipti dėmesį.
Rekomenduojami raumenų tempimo pratimai, kurie atpalaiduoja nugaros raumenis ir didina jų elastingumą, mažina stuburo apkrovas. Prie viso šio komplekso dar būtina stiprinti ir pilvo preso raumenis. Specialistas pabrėžia: svarbiausia, kad jaunas žmogus pats turėtų noro sportuoti, padėti sau.
„Sportuojant per savaitę du-tris kartus galima pasiekti neblogų rezultatų. Bet negalima persitempti, pervargti, jei paauglį prižiūrės kvalifikuotas specialistas — to neįvyks“, — tikino treneris.
Saviveikla — kenkia
Pasak A. Širvinsko, 14 metų jaunuoliai jau gali aktyviai sportuoti. Dvejus metus sportavus, o vėliau metus nesportuojant, raumenų pajėgumas stipriai nepakis, nors jie truputį sumažės. Po pertraukos vėl sugrįžus į sporto salę, pradžia nebebus tokia sunki.
Sportuojant be kvalifikuoto trenerio pagalbos, pasak specialisto, pratimai daromi netaisyklingai, smarkiai apkraunami nugaros raumenys, nuo to labiausiai kenčia stuburas. O per ilgą laiką dėl netaisyklingų judesių, atliekant pratimus, ir per didelių krūvių gali susiformuoti kupra. Pastebėjus kupros atsiradimo požymių, reikėtų kuo greičiau tuo susirūpinti, nes jos atsikratyti vėl reikės nemažai laiko ir pastangų.
Stuburui įtakos turi miegojimo vieta: lova turi būti ne per minkšta, neįdubusi — kuo lygesnis pagrindas, tik taip po įtemptos mokslo ar darbo dienos atsipalaiduos nugaros raumenys.
„Be specialisto pagalbos jaunimui sportuoti nerekomenduočiau. Saviveikla gali pridaryti daugiau bėdos, negu naudos. Jaunatviškas maksimalizmas: pakelti kuo daugiau svorio, padaryti kuo daugiau pratimų — tai ne tik nenaudinga, bet ir pavojinga. Per didelis pasitikėjimas savimi ir nenoras išklausyti specialisto patarimų, gali skaudžiai atsiliepti sveikatai,“ — sakė treneris.
Natalija KONDROTIENĖ
Jono TAMULIO nuotr. „Sparčiai augančiam organizmui labai svarbūs — raumenų tempimo pratimai“, — teigia sporto klubo treneris Audrius širvinskas.
“Šiaulių kraštas”