ši problema ypač aktuali moterims, tačiau neaplenkia ir stipriosios lyties. Lietuvoje vyrams taip pat patariama žiemą daugiau dėmesio skirti ir prostatos ligų profilaktikai. Kaip rodo statistika, didesnis sergamumas prostatos vėžiu išryškėjęs būtent šiaurės šalyse.
Dar nejaučiamus blogus pokyčius organizme atskleidžia profilaktiniai tyrimai. Tuomet ligą galima įveikti efektyviau ir pigiau. „Skydliaukė – tavo gyvenimo laikrodis!“ ir „Prostata – vyro gyvenimo kokybė!“, – tokias sveikatos profilaktikos akcijas šeštą kartą paskelbė Medicina practica laboratorija.
Iki vasario pabaigos žmonės gali atlikti skydliaukės hormonų ir prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimus už gerokai mažesnę nei SAM nustatyta kaina. Jie informuojami apie šių ligų grėsmę ir profilaktiką. Abi akcijos vyksta Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Tauragėje, Mažeikiuose ir Ignalinoje.
šią medicininių tyrimų laboratorijos iniciatyvą palaiko ir Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija. Medicina practica laboratorija dalyvauja ir TV 6 organizuojamoje prostatos vėžio prevencijos akcijoje „Šsai“.
Nuo prostatos veiklos priklauso vyro darbingumas ir lytinė potencija. Deja, prostatos vėžys yra vienas dažniausių stipriosios lyties onkologinių susirgimų. Tačiau apie tai mūsų šalyje žino tik per trečdalį rizikos grupės (40 – 75 metų amžiaus) vyrų.
Prostatos vėžys iš pradžių neturi aiškių požymių. Net 63 proc. pacientų, kurie į gydytojus kreipėsi jau rimtai sunegalavę, buvo nustatytas vėlyvųjų stadijų prostatos vėžys, kurio visiškai išgydyti nebeįmanoma. Jis paprastai išplinta kauluose, sukelia skausmus, stuburo lūžių.
PSA koncentracijos kraujyje nustatymas yra pagrindinis profilaktinis tyrimas, pagal kurį galima įtarti pirmuosius prostatos vėžio požymius. Tuomet gydymas dar gali būti efektyvus.
Medicina practica laboratorijos akcijos metu su nuolaida tiriamas ir laisvas PSA, kurio santykis su PSA duoda dar tikslesnį atsakymą. Rekomenduojama, kad PSA tyrimą kiekvienas vyras, sulaukęs 45 metų, atliktų kartą per metus, o sulaukęs 50 metų – 2 kartus per metus. Pavyzdžiai rodo, kad praleisti patikros metai gali būti lemtingi.
Drugelio formos mažytė skydliaukė gamina hormonus, nuo kurių priklauso grožis, elgesys, intelektas, širdies, kepenų, inkstų, smegenų veikla, sėkmingas nėštumas. Skydliaukės ligos – vienos iš labiausiai paplitusių visame pasaulyje.
Skydliaukė vadinama ir streso liauka. Kai kurių psichikos susirgimų ir skydliaukės hormonų gamybos sutrikimo požymiai yra labai panašūs. Todėl tiems, kurie skundžiasi nerimu, padidintu dirglumu, jautrumu, nuovargiu, miego sutrikimais, prakaitavimu ar fiziniu išsekimu pirmiausiai turi būti atliekamas skydliaukės hormonų tyrimas.
Atlikti šį kraujo tyrimą taip pat reikia, jei pastebimi širdies ritmo sutrikimai, aukštas kraujospūdis, sausėja oda ir plaukai, moterims yra nereguliarus mėnesinių ciklas. Tirti skydliaukės hormonus būtina visoms nėščiosioms.
Skydliaukės neigiamų pokyčių gali būti ir tuomet, kai nejaučiame jokių ligos ženklų. Dabar rekomenduojama, kad visi sveiki žmonės, sulaukę 35 metų, atliktų skydliaukės hormonų ir echoskopinius tyrimus kas penkerius metus. Tačiau esant įvairiems sveikatos sutrikimams, išsitirti reikia dažniau.