Uogos ir vaisiai
Jeigu vaiko organizmas gerai toleruoja braškes, tegu privalgo iki soties. Braškės minkštos, švelnios, vitaminingos ir labai naudingos jaunam organizmui. Šios uogos išvalo organizmą.
Svarbu, kad vaikas valgytų tik prisirpusias, o ne žalias uogas. Alergiją dažniausiai sukelia ne pačios braškės, o ekologiškai pavojingos medžiagos, kuriomis apdorojamos uogos norint ilgiau jas išsaugoti.
Todėl pirktų braškių negalima vaikui duoti labai dažnai, o užaugintas savame darže jis gali valgyti kiek panorėjęs.
Saldžios minkštos uogos puikiai dera su pienu. O štai abrikosų, obuolių, kriaušių geriau su juo nemaišyti. Juos geriau valgyti su grietine, jogurtu, pasukomis.
Arbūzų ir melionų negalima maišyti su jokiais pieno produktais, nes gali sutrikti žarnyno veikla. Geriausia juos valgyti vienus.
Žalios daržovės
Nedaugelis vaikų mėgsta valgyti žalias daržoves, bet būtina juos pripratinti.
Ant stalo visuomet reikia turėti salotų ir valgyti jas vaikams matant. Iš pradžių mažyliams reikia duoti po truputį (1-2 šaukštus) salotų, arba leisti jiems išsirinkti tik patinkamų, pavyzdžiui, pomidorų, agurkų, ridikėlių.
Galima ant stalo padėti stambiai supjaustytų daržovių, – gal vaikams patiks jas kramsnoti? O vėliau reikia pamažu pratinti prie įvairių daržovių salotų. Kad pirktinės daržovės mažiau kenktų organizmui, reikia jas valgyti po truputį.
Vaikams reikia duoti tik nuluptų daržovių, nes dauguma nitratų susikaupia žievelėje.
Norint išvalyti nitratais užterštą organizmą, reikia gerti tokią arbatą: 1 valgomąjį šaukštą žemuogių lapų bei lakišiaus žolės lygių dalių mišinį užpilti 1 stikline verdančio vandens.
Miško uogos
Iškylaujant gamtoje, sunku kontroliuoti vaikus. Jie paslapčiomis nuskina ir suvalgo vieną kitą nenuplautą uogą. O gal miško uogos švarios?
Jeigu miškas toli nuo gamyklų ir automagistralių, vaikai gali skinti ir valgyti miško uogas – jos labai naudingos. Tik negalima pamiršti, kad pasitaiko ir nuodingų uogų.
Vaiko organizmui ypač naudingos mėlynės. Sezono metu vaikai turi jų valgyti kiek panorėję. Šios uogos atnaujina virškinamojo trakto gleivinę, malšina uždegiminius procesus, stiprina imunitetą, palankiai veikia regėjimą.
Kad pilvuko nesuskaustų
Kada vaikui duoti vaisių, kad organizmas geriau juos pasisavintų: prieš valgį ar po jo?
Geriausia vaisius ir uogas vaikui duoti atskirai nuo kitų patiekalų. Pavyzdžiui, tarp pusryčių ir pietų, arba tarp pietų ir vakarienės.
Neverta sumaišyti keleto rūšių vaisių ar uogų – daugiausia dviejų. Vaisiai, kurie valgomi kaip desertas, blogiau pasisavinami. Geriau jau valgyti juos 20-30 minučių prieš valgį. Iškylaujant gamtoje ar dirbant sode, reikia visuomet turėti aktyviosios anglies ir adsorbento – polifepano.
Reikia stebėti, kad vaikas nevalgytų nešvarių vaisių arba uogų ir kad nepersivalgytų.
Jeigu vis dėlto suskaudo pilvukas, pradėjo pykinti, pasidarė silpna, reikia vaikui duoti 2 tabletes aktyviosios anglies arba 1 valgomąjį šaukštą polifepano, atskiesto 1 stikline virinto vandens.
Galima išvirti jonažolių arba mėtų arbatos (1 valgomasis šaukštas užpilamas 1 stikline verdančio vandens) ir duoti vaikui po 2-3 valgomuosius šaukštus per dieną prieš valgį.
Parengė Liepa EGLINSKYTĖ
“Panevėžio balsas”