SVEIKATA KAIP GYVENIMO BŠDAS
Gyvenimo būdas turi esminės reikšmės žmogaus sveikatai. Tinkama mityba – vienas svarbiausių gyvenimo būdo aspektų.
Mūsų suvartojamas maistas daro didelę įtaką sveikatai. Vieni produktai puoselėja kūną, suteikia naudingų maisto medžiagų, kiti atvirkščiai – apkrauna organizmo sistemas versdami jį perdirbti daug nevertingų ar net kenksmingų medžiagų.
Vaiko augimą, kalbos, klausos, regos ir kitų svarbių funkcijų vystymąsi, protinę veiklą, intelektą lemia ne tik genai ir auklėjimas, bet ir mityba. Jei valgiaraštis tinkamai subalansuotas, visų reikalingų medžiagų – statybinių, energinių, funkcinių – kūnas gauna iš maisto.
Iki paauglystės vaikai būna labai imlūs ir patiklūs, tėvus ir mokytojus vertina kaip autoritetus, todėl šis laikotarpis tinkamiausias formuoti taisyklingos mitybos įpročius tiek namuose, tiek mokykloje.
MAISTAS SMEGENIMS NUO PAT RYTO
Pusryčiai – dienos pradžia, kai organizmas gauna energinių medžiagų tolesnei fizinei ir protinei veiklai. Tai ypač svarbu vaikams, nes jie pirmoje dienos pusėje užsiima aktyvia protine veikla.
Smegenys sudaro tik 2 procentus žmogaus kūno, bet sunaudoja 20 procentų per parą jam reikalingos energijos. Jos dirba be poilsio – net ir naktį reguliuoja visų organų veiklą.
Smegenys nekaupia jokių atsargų, todėl badaujant kenčia labiausiai. Be to, tai vienintelis organas, kurio ląstelės neatsinaujina. Tad jau per pusryčius mūsų kūno „kompiuteris“ turi gauti pakankamai energinių medžiagų.
Daugiausia energijos kūnui teikia riebalai, o iš angliavandenių gaunama energija pasavinama greičiausiai. Taigi pusryčiams geriausiai tiktų natūralūs produktai, turintys daug vertingųjų medžiagų ir suteikiantys pakankamai energijos. Patartina rinktis pieną, jogurtus, varškę, sūrius, kiaušinius su natūralia rugine duona, batonu, košes.
Riebalai neturėtų vyrauti, tačiau gerai subalansuotas riebalų ir angliavandenių derinys iš ryto žmogui tinka labiausiai. Paruoštą patiekalą pakanka pagardinti esminiais „geraisiais“ riebalais – šaukšteliu aliejaus ar gabalėliu kokybiško margarino.
Patiekalas, kurį greičiausiai paruošia mama, o ir pats vaikas moka pasigaminti, yra sumuštinis. Vaikas tikrai mielai suvalgys sumuštinį, jei jis bus su gabalėliu margarino, griežinėliu neriebios mėsos, kiaušiniu ar varške ir pagardintas ridikėlio ar agurko skiltele, salotos lapu.
SVARBŠS TĖVŲ ĮPROČIAI
Paauglystėje formuoti tinkamą vaikų mitybą sunkiausia, mat šiuo laikotarpiu vaikus labiausiai veikia aplinka ir draugai, o šeima – vis mažiau. Paaugliai dažniau renkasi greitai paruošiamą maistą nei mokyklos pietus ir valgo laisvu tarp užsiėmimų metu. Todėl šiuo laikotarpiu tėvai turėtų pasistengti bent netiesiogiai formuoti taisyklingą vaikų mitybą: šeimoje laikytis sveikos mitybos principų, vengti namuose turėti mažaverčių užkandžių, kuo rečiau gaminti ir valgyti menkos maistinės vertės patiekalus.
Kaip šaltas užkandis pusryčiams, priešpiečiams, pavakariams galėtų būti varškės sūreliai, jogurtai, vaisiai, sumuštiniai su natūralia mėsa, žuvimis, kiaušiniais. Dabar gaminama vis daugiau ir įvairesnio „funkcinio“ maisto – produktų, papildytų vitaminais, nepakeičiamomis riebalų rūgštimis. Tai ypač svarbu paauglius auginančioms šeimoms. Vietoje ilgai galiojančių kaloringų sausainių, kepinių, kremų tikrai vertėtų rinktis gerą duoną ir vertingomis medžiagomis – vitaminais B, D, E bei nepakeičiamomis riebalų rūgštimis (omega-3) papildytą kokybišką margariną.
Pasirūpinkite, kad namuose nuolat būtų ir kokybiškų pieno produktų, vaisių, daržovių – ir užaugusiems jūsų vaikams bus daug lengviau savarankiškai rūpintis savo sveikata.
Virginija VILEMIENĖ,
gydytoja dietologė
“Panevėžio balsas”
SXC nuotr.