Vizitai pas gydytoją svarbūs
Anot šeimos gydytojo Rolando Jankausko, mokinių profilaktinis sveikatos tikrinimas yra labai naudingas ne tik medikams, stebintiems vaiko augimą, ankstyvą ligų nustatymą, lėtinių ligų eigą, bet ir tėveliams, norintiems būti ramiems dėl vaikų sveikatos. „Po profilaktinio sveikatos patikrinimo vaikai būna laimingi, sužinoję, kiek jie paaugo ir kad yra sveiki“, — sako medikas.
Profilaktinio sveikatos tikrinimo metu nustačius sudėtingesnes ligas, vaikai nukreipiami specialistų konsultacijai. Iki šiol mokiniams pakakdavo apsilankyti tik pas šeimos ar vaikų ligų gydytoją, šiemet vaikų odontologai pradėjo įvertinti vaikų dantų sveikatos būklę prieš mokyklą.
Sveikatos būklė lemia ir fizinį krūvį
Anot R. Jankausko, dažniausiai pažyma išduodama to paties apsilankymo metu. Vaikui reikalingus tyrimus paskiria gydytojas. Būna atvejų, kada tėveliai paprašo papildomų tyrimų ar specialistų konsultacijų.
Dažniausiai pasitaikantys vaikų sveikatos negalavimai: regėjimo sutrikimai, dantų ėduonis, netaisyklinga laikysena, antsvoris. Ir lėtinės ligos, ir minėti susirgimai yra įrašomi į pažymą, nurodant fizinio lavinimo grupę, galimus fizinio krūvio apribojimus.
Daugelio ligų įmanoma išvengti, jei kuo anksčiau imamasi prevencinių priemonių. Todėl šiandien, mediko nuomone, vaikų darželis ir bendrojo lavinimo mokykla turėtų padėti vaikui išsiugdyti pozityvų požiūrį į kūno kultūrą, kaip sveikatos stiprinimo priemonę.
Ką turėtų žinoti tėveliai
Labai svarbu išleisti sūnų ar dukrą į mokyklą tinkamai apsirengusį. Nerekomenduojama dėvėti drabužių iš sintetinio pluošto, ypač apatinių.
Avalynė turėtų būti odinė arba iš odos pakaitalo minkštu, lanksčiu padu. Bateliai turėtų būti patogūs, pralaidūs orui. Priekinė bato dalis — platesnė, nespaudžianti pirštų, o pakulnė — žema ar vidutinė, ne aukštesnė nei 3— 4 cm. Mergaitėms nerekomenduojama mokykloje avėti aukštakulniais bateliais, nes pavargsta kojos, joms tenka didelis krūvis, kuris deformuoja pirštus, todėl plokštėja pėda, sutrinka kraujo apytaka.
Visą dieną mokykloje avėti sportiniais bateliais yra nesveika, nehigieniška ir nepatogu — kojos prakaituoja, sklinda nemalonus kvapas, drėgmė ir šiluma vargina pėdos raumenis.
Namuose rekomenduojama vaikui turėti atskirą kambarį, o jei šeimoje auga keli vaikai, tai nors atskirą kampelį, kuriame stalą pastatykite taip, kad natūrali šviesa kristų iš kairės pusės arba iš priekio. Svarbu, kad stalas ir kėdė atitiktų vaiko ūgį. Padėjus ant kėdės pagalvėlę, sumažės stalo aukštis, o pastačius po kojomis suolelį, nekabės vaiko kojos.
Grįžus iš mokyklos ir papietavus, nederėtų iš karto sėsti ruošti pamokų. Pirmiausia vaikas turi bet 1,5— 2, 5 valandos pailsėti. Naudingas 15–30 minučių miegas, įvairūs judrūs žaidimai gryname ore, pasivaikščiojimai ir panašiai.
Būtinai atkreipkite dėmesį, kokias laidas, kino filmus žiūri jūsų vaikai. Atkreikite dėmesį į ženkliukus N-7, N-14. Neleiskite jiems žiūrėti žiaurių kino filmų, kurie gali pažeisti jautrią mokinuko nervų sistemą, psichinę sveikatą. Geriau rinktis laidas apie keliones, gyvūnus, animacinius filmukus ir pan.
Labai svarbu įpratinti vaikus eiti miegoti ir keltis kasdien tuo pačiu laiku. Vakare prieš miegą pasistenkite su vaikais maloniai pabendrauti, pasišnekėti apie tai, kaip praėjo diena, kas vaikui pasisekė, kaip jaučiasi. Jeigu kas nepasisekė ar nuliūdino, leiskite vaikui išsikalbėti ir pasistenkite jį nuraminti.
Ilona šnarienė
“Šiaulių kraštas”
SXC nuotr.